Valkolaisen ja tumman kirjoituksen eroittaa täällä helposti. Ei se ole virheistä, tai äidinkielen alkeista kiinni, se on pilkusta ja pisteestä?
Kun kirjoitatte niin muistakaa: pilkun ja pisteen jälkeen välilyönti.
Lauseitakin olisi kelponpi jakaa ja kappaleita.
Silloin olisi ilo lukea ja huonompi näköisten silmät ei rasittuisi.
Kaikki on opiksi eteenpäin elämäsä.
Tämä ei ole ilkeilyä, tämä kuuluu yleis sivistyksen.
Kiitos.
Kun kirjoitatte niin muistakaa: pilkun ja pisteen jälkeen välilyönti.
Lauseitakin olisi kelponpi jakaa ja kappaleita.
Silloin olisi ilo lukea ja huonompi näköisten silmät ei rasittuisi.
Kaikki on opiksi eteenpäin elämäsä.
Tämä ei ole ilkeilyä, tämä kuuluu yleis sivistyksen.
Kiitos.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuskinpa meikäläiset ovat ainoita, jotka täällä eivät osaa kirjoittaa. Monet mustalaiset osaisivat kirjoittaa varmasti hyvin, mutta sehän on monien mielestä kaajeenmoista kun kirjoittaa hyvin ja selvästi.
Kertoo kuinka huijaa, kirjoittelee siellä. Tekee parit kirjoitus virheet niin läpi menee.
Pitävät siksi teikäläisenä ja saa ehkä infoa asioistanne. En ole varma mutta näin juttelee.
Itse en pidä keskustelusta reaaliajassa.
y-r-i-t-ä-n
Älkää välittäkö
Tsigaankin kerran kirjoitti, että ei nämä pilkku ja pistevirheet yhtään haittaa. Tärkeintä on, että ymmärtää viestin sisällön. Silloin minuakin ottaa aivoon kun en tiedä mitä tämä kirjoittaja tarkoitti. Minä olen nyt asunnut jo niin kauan ulkomailla, että en aina tiedä minne se pilkku tulee. Tai aloitanko uuden lauseen.Luen kyllä tekstini ennen lähetystä pariin otteeseen läpi ja kuitenkin näen jälkeenpäin virheitä. Mitä myös en enään tiedä, että milloin kirjoitetaan kaksi sanaa yhteen ja milloin erikseen. Saksan kielessä voidaan jopa 3 sanaa kirjoittaa yhteen.
No terkkuja kaikille sinne Kotimaahan ja koittakaa jaksaa.
..tekstiä kanssa. Virhejärjestyksessä.
"Eroittaa" riittää kun kirjoitetaan erottaa.
"Lauseitakin olisi kelponpi jakaa ja kappaleita" kelponpi kirjoitetaan helpompi.
"huonompi näköisten silmät ei rasittuisi" huonompi näköisten kirjoitetaan yhteen huonompinäköisten. Itse olisin käyttänyt sanaa huononäköinen.
"Kaikki on opiksi eteenpäin elämäsä." En ymmärrä lausetta, ymmärtäisin lauseen
"kaikki on opiksi elämässä" ja elämässä sana kirjoitetaan kahdella s-kirjaimella ei siis "elämäsä" niin kuin pätevänä kirjoitit.
"tämä kuuluu yleis sivistyksen" pitäisi kirjoittaa tämä kuuluu yleissivistykseen eli yhdyssana jossa s-kirjaimet tulee kirjoittaa yhteen.
Kun kerran rupesit tarkaksi niin nopeasti laskettuna sulla oli virheitä lyhyessä viestissäsi ainakin viisi kappaletta.
En voi muuta kuin nauraa sulle, sivistymätön moukka.
Terv. pilkun*****ja
ennen kuin moitit muita ihmisiä.
Ja sinä pilkun n...ija eihän tämä ole kuin keskustelu palsta eikän mikään äidinkielen tunti.
,,,,,....,,,---...---.-.,. siinä sullle yleissivistystä ja pilkkuja ja pisteitä
Tyyppi, joka viljelee pilkkuja, pisteitä tms, leimaa itsensä peeloksi.
Käsittämätöntä on, jotta tällaiset tyypit tulevat tänne neuvomaan, jotka eivät itsekään hallitse oikeinkirjoitusta! Ei edes onneton osannut yleissivistystä yhteen kirjoittaa!
ihan joka lähtöön, että miten edes viihtiipi tuhlata meihiin koulun "käymättömille"aikaansa. luulisi että heillä olisi parempaa tekemistä kuin tarkistella romano palstan kirjoitusvirheitä. Montakohan virhettä mulle nyt tuli?
Ei mitään virheitä...joku typerys vaan yritti hämmentää...
tuo alottaja ei älynny edes omia virheitään, haastellaan myö omalla kielellään. Mikä hän on muka arvostelemmaan muita? Mitä Sulle kuuluu?
Opettaja kirjoitti, mutta teki itsekkin kirjoitusvirheen.
Lauseitakin olisi kelponpi jakaa ja kappaleita.
Varmaan tarkoitti sanalla kelpompi, sanaa helpompi.
Lisäksi tuli yksi toinenkin virhe vähän alempana, eli hyi sinua opetta.