Niin takaovi on lukossa ja pysyy. Ei aukea sisältä eikä ulkoa. Ovihan on sellainen, jossa ei ole nuppia ollenkaan.
Onko sieltä joku kytkin menny? Saako ovipahvit purettua kun ovi on kiinni??
Jetta -06 takaovi ei aukea
9
5513
Vastaukset
- sähkölasit
Onko tuon takaoven ikkuna sähkötoiminen ja aukeaako se ikkuna?
Jos ei ikkunakaan aukea, on ovesta virta poikki eli johtoliitos irti tai johto poikki.- JB
Ikkuna on sähköllä ja toimii normaalisti. Kun avaan ovet kaukosäätimellä muista ovista kuuluu normaali naksaus, mutta takaovesta kuuluu 2 naksausta.
hmm... avaako ja vetää uudelleen lukkoon!?? - fgdhjkj
JB kirjoitti:
Ikkuna on sähköllä ja toimii normaalisti. Kun avaan ovet kaukosäätimellä muista ovista kuuluu normaali naksaus, mutta takaovesta kuuluu 2 naksausta.
hmm... avaako ja vetää uudelleen lukkoon!??tai keskuslukon moottori
- Jetta-09
minulla on sama ongelma VW Jetta vm. 2009 kanssa. Takaovi on lukossa ja pysyy. Kuuluu kaksi naksahdusta kun koittaa kaukosäätimellä aukaista. Löytyikö tuohon joku ratkaisu?
- Jetta-09
minulla on sama ongelma VW Jetta vm. 2009 kanssa. Takaovi on lukossa ja pysyy. Kuuluu kaksi naksahdusta kun koittaa kaukosäätimellä aukaista. Löytyikö tuohon joku ratkaisu?
- Nopeus auttaa
Kokeiles tätä, ole valmiina painamaan lukon kahvasta kun kaukosäätimellä avaat lukkoja, heti kun kuuluu naksahdus, niin samalla yrität avata lukkoa manuaalisesti. Siis, siinä vaiheessa ovi auki ennen kuin se ehtii lukitsemaan oven uudestaan. Mulla volkkari teki juuri talvella tätä temppuilua. Kieltämättä nopea saa olla että ehtii avata ennen kuin menee uudestaan lukkoon.
- kohta myyn
Minulla sama ongelma Jetta 06. Ongelma ratkesi runsaalla CRC:llä. Oven sivussa olevan kumisen suojan takana on itse lukkolaite, jonne ruikkasin runsaasti CRCtä, niin taas toimii.
- jetan omistaja
jetta 06 takaovi ei aukea paqkkasella
- Anonyymi00009
VW Jetta 2006 autossa sama ongelma, oikeaa taka ovea ei saanu mistään kahvasta auki. Kuului vaan sama tupla naksaus lukossa olevan oven lukitus mekanismista kun kaukosäätimen nappeja painoi auki tai käänsi kuskin ovesta avaimella. Ovi oli lukitussa tilassa noin puolitoista vuotta. Sitten vasta kun katoin korjaus videoita netistä, muistin että omassa autossa oli kuskin oven sisä kahvan etupuolella samanlaiset napit avain ja lukko kuin videolla. Laitoin virrat päälle ja painoin kuskin oven nappeja lukkoon ja auki joitakin kertoja niin kummaa, oikea takaovi aukesi siitä ja mekanismi alkoi toimia taas. Pitää vielä ennen talvea ruikkia öljyt kumitulppa rei'istä ja lukkosulaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad911487- 541033
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että384877- 156859
- 56733
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 51668
- 57641
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 76632