...(ehkä) - Sauniksen jälkeen , vaikka tässä Soneran liittymässä pitääkin maksaa mokkulasta 3 €/kk...
http://www.sonera.fi/Laajakaista/Langattomat laajakaistat/Liikkuva laajakaista
-ainakin korkeimpia nopeuksia saisi täällä 3g-alueella hyväksikäyttää ; nykyliittymä vain 384 kbs...
Hinta olisi siis 12,90 €/kk mikäli tekee tuon 24 kk sopimuksen.
Seur. otan S:n mobiili-
3
683
Vastaukset
- veppis
Ennenkuin teet kahden vuoden mittaisen sitovan määräaikaisen sopimuksen, niin ota huomioon että jos otat dataliittymän käyttöön ja huomaatkin, että ei se toimikaan niin nopeasti kuin luvattiin, et voi enää perua kauppaa vaan sinun täytyy maksaa seuraavat kaksi vuotta huonosti toimivasta liittymästä.
Siksi mielestäni parempia vaihtoehtoja tällä hetkellä ovat DNA ja Saunalahti, koska kummankin mobiililaajakaistaa voi testata rauhassa 14 päivän ajan ja ellei ole tyytyväinen, voi purkaa sopimuksen ja palauttaa laitteet. Maksaa vain tiedonsiirrosta, noin 5 euroa (9,80 euroa : 2).
Ja Soneran kuuluvuuskarttakin on mitä on, lupaa 3G-alueille 3,6 Mbitin nopeutta vaikka 90% max.nopeus on vain 1 Mbit. Ja sitä, onko nopeus 3,6 vai 1 Mbit, ei voi tietää ennen kuin kokeilee...- herrajaan
Varsinkaan soneran mobiililaajakaistaa ei kannata ottaa. Käytän itse Elisan mobiililaajakaistaa 384 kilon nopeudella ja toimii paremmin kuin tyttöystävän meganen. Ihan oikeasti, sonera takkuilee jatkuvasti. Sen suurin mahdollinen yhteysnopeus tarkoittaa sitä, että saat ehkä minuutin verran päivässä hyödynnettyä sitä, jos ylipäätänsä pääset kirjautumaan verkkoon. Kyse ei ole edes mistään haja-asutusalueesta, vaan tuo 3g-verkko masto on tuossa 100metrin päässä vieressä. Suurin ongelma tässä taitaakin olla tuo 3,6megan myyminen halvalla, se on johtanut siihen, että soneran kapasiteetti ei riitä. Onhan se selvää, että metrin halkaisijaltaan olevaan putkeen ei voida työntää kahden metrin halkaisijan palloa. Perkele.
- Niinpä niin
Voi tiputtaa pois datakuukauden ja data tehoplussan, maksa vain laitteesta ja sim-kortista pientä kkmaksua.
Samalla lailla ne muutkin operaattorit toimii, yks myy käytettyjä mokkuloita täydellä hinnalla uutena.
Muuttaako se asiaa että sivuilla on tästä maininta, ite ainakin haluan uuden mokkulan käyttöön, ties mitä
viruksia siihen on tarttunut!
Valitettavasti liikenne on hidastunut sen takia että mokkuloita tuli kesän aikana käyttöön tosi paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741349Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2401237Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511051Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2531026- 51755
- 64714
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62707Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39678Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44641- 30597