Mitä tapahtuu jos kytkee kattovalaisimen väärin eli sinisen ruskeaan ja ruskean siniseen? Minun järjelläni ajateltuna ei mitään, eli valo toimii normaalisti, koska eihän pöytävalaisimessakaan ole väliä kummin päin pistokeen tökkää pistorasiaan, niin eikös kattovalaisimessakin virta kulje saman lailla polttimon läpi oli johdot kummin päin tahansa kytketty. Mahdollinen suojamaajohdin tietysti pitää kytkeä oikein.
Sininen ja ruskea ristiin?
4
5157
Vastaukset
Eipä siinä mitään käy. Mutta ongelmana on se, että virta tulee kierteisiin sen pohjan sijasta. Tällöin on helpompi saada sähköisku, kun lamppu vaihdetaan virta päällä. Kaipa ne suosittelevat vaihtamaan lampun nykyään sulake irroitettuna/poiskytkettynä.
Vanhoissa kierrettävissä kytkimissä tämä sähköiskun vaara on vielä ilmeisempi, kun et tiedä kytkimen asennosta, milloin virta tulee kantaan ja milloin ei.- ihan oikea sähkäri
..kollegoihin ja toteat jännitteettömyyden kytkimen asentoa silmäilemällä? mä en.
ihan oikea sähkäri kirjoitti:
..kollegoihin ja toteat jännitteettömyyden kytkimen asentoa silmäilemällä? mä en.
ja monella kotikäytössä onkin jännitteenkoetin(kuolleen miehen kynä). Ja sitä varmasti otetaan sulake irti lampun vaihtamisen takia? Mites se on sitten turvallisempaa pimeässä vaihdella lamppuja, kun yleensä sen huoneen muut valot ovat sen saman sulakkeen takana?
Ja en ole ihan oikea sähkäri, vaan leikin sellaista, mutta voisitkin sinä vastata kysymykseen ja antaa sitten ne perusohjeet, että "jättäkää ne hommat oikeille sähkäreille". Tai edes neuvoa sitten miten se lamppu virallisesti on opetettu vaihtamaan.
- valaisin toimii
oli johdot kummi päin tahansa. Kuitenkin oikein kytkettynä tulee vaihe lampunpitimen pohjakoskettimeen jolloin tahaton koskettaminen vaiheeseen, esim lampunvaihdon yhteydessä, on lähes mahdotonta. Väärin kytkettynä tulee vaihe lampunkannan kierreosaan ja silloin saattaa olla niin, että sormi ylettyy vaiheeseen. Kuten itse mainitsit näin saattaa tapahtua pistotulppaliitäntäisissä valaisimissa. Tämän johdosta ne olisi syytä irroittaa pistorasiasta lampunvaihdon yhteydessä. Niin ja voihan sormensa työntää myös siihen pohjakoskettimeen, kun lamppu ei ole paikalla. Eli kaikkia vahinkoja ei voi koskaan välttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222828Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A101942Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.531787Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671779Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell971703Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1211684Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.701450Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001245Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta121208Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311198