Tämä viesti on tarkoitettu teille kaikille jotka mollaate EOK:ta ja Wincapitan jäseniä.
Mielestäni teitä ei kiinnosta totuus asiassa Wincapita.Vaan olette etukäteen tuomitsemassa Wincapitan jäseniä.
Käytöksenne on pöyristyttävää.Ajatelkaa asia näin,jos Wincapitasta ei löydykkään rikosta.Mitä te olette tehneet?
EOK:n tekemä työ koituu kaikkien kansalaisten eduksi.
Niin sinun kuin minunkin.
Jos katsot EOK:n työn olevan sinun etujen vastaista, niin sitten kuulut joukkoon joka käyttää Suomalaista oikeusjärjestelmää häikäilemättä hyväkseen omien tarkoitusperien toteutumiseen.
Jos et kuulu tuohon joukkoon niin ainakin mustamaalaamalla EOK:ta tuet em.joukon toimintaa.
Eikö meille kaikille kansalaisille olisi eduksi jos saisimme elää avoimessa ja lakeja noudattavassa yhteiskunnassa.
Valitse puolesi tarkkaan harkiten. Tuetko avointa ja oikeudenmukaista yhteiskuntaa vai korruptunoitunutta ja mielivaltaista yhteiskuntaa.
Mielestäni teitä ei kiinnosta totuus asiassa Wincapita.Vaan olette etukäteen tuomitsemassa Wincapitan jäseniä.
Käytöksenne on pöyristyttävää.Ajatelkaa asia näin,jos Wincapitasta ei löydykkään rikosta.Mitä te olette tehneet?
EOK:n tekemä työ koituu kaikkien kansalaisten eduksi.
Niin sinun kuin minunkin.
Jos katsot EOK:n työn olevan sinun etujen vastaista, niin sitten kuulut joukkoon joka käyttää Suomalaista oikeusjärjestelmää häikäilemättä hyväkseen omien tarkoitusperien toteutumiseen.
Jos et kuulu tuohon joukkoon niin ainakin mustamaalaamalla EOK:ta tuet em.joukon toimintaa.
Eikö meille kaikille kansalaisille olisi eduksi jos saisimme elää avoimessa ja lakeja noudattavassa yhteiskunnassa.
Valitse puolesi tarkkaan harkiten. Tuetko avointa ja oikeudenmukaista yhteiskuntaa vai korruptunoitunutta ja mielivaltaista yhteiskuntaa.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Mitä teet, kun capita todetaan rikolliseksi ponziksi?
Eikö meille kaikille kansalaisille olisi eduksi että ei olisi rikollisia kierrättämässä ison lauman rahoja ponzin kautta pienelle joukolle ja sitten me yhteiskuntana saamme maksaa kaikista tuosta rikollisesta touhusta aiheutuneet oikeudenkäyntikulut? Senkin rahan mieluummin käyttäisin vaikka koulujen matematiikan- ja taloustieteenopetuksen kehittämiseen. Tulisi vähemmän tulevaisuudessa näihin vedätyksiin meneviä.
..., että sinä sivuutat reilun 2.000 "petetyksi itsensä tuntevan clubi-jäsenen" vaatimukset? Sinustako heillä ei ole oikeuksia? EOK ei ainakaan ole millään tapaa noteerannut noiden rikosilmon/tutkintapyynnön tehneiden jäsenten oikeuksista yhtikäs mitään. Päin vastoin EOK on sillä kannalla, että sponsoreiden pitää saada pitää rahansa ja nämä viimeksi liittyneet joutavat menettämään rahansa.
Ja mitaan ette voi...
Kannattaisi tutustua aiheeseen vähän tarkemmin.KRP.n mukaan on syytä olettaa jäsenten syyllistyneen torkeään petokseen ja rahankeräysrikokseen.Siis painotan sanoja SYYTÄ OLETTAA. Mitään todisteita ei kyseisistä rikoksista ole esitetty. Poliisi tutkii ja esittää aikanaan näyttöä kyseisistä rikoksista jos sitä on.Syyttäjä syyttää aikanaan jos aihetta on.Käräjä oikeus tuomitsee jos aihetta on.
Kuka sitten on loppupelissä se joka joutuu korvauksia maksamaan näyttääntyy aikanaan sekin.
Kyllä nämä mainitsemasi 2000 petetyksi itsensä tuntevaa myös kuuluvat oikeusturvanpiiriin. Ja jos aikanaaan kävisi niin että jonkun toisen riskinoton joutuu toinen maksamaan niin hyväksyn senkin jos se perustuu lakiin,muuten en.
Olet siis sitä mieltä että capitalaisien varoja/omaisuutta ei saisi vielä takavarikoida?
Haluaisit siis jättää heille aikaa hankkiutua eroon omaisuudestaan? Kuka sitten maksaisi petettyjen rahoja takaisin? Missä olisi heidän oikeutensa?
tietysti valtio ja veronmaksajat!!
Että nyt sitten kiltisti kaikki myyntiin siellä. Kun olet omaisuutesi rahaksi kääntänyt, niin ilmoittaudu takaisin ja toimitamme tilinumeron minne voit laittaa oman osuutesi veronmaksajana.
Mikä olisi reaktiosi,jos omaisuutesi olisi takavarikossa 1.5 vuotta perusteena syytä olettaa että olet syyllistynyt rikokseen ja mitään näyttöä sinulle ei esitettäisi.
Koittakaa nyt ihmiset tajuta että totuus pitäisi saada julki mahdollisimman nopeasti.Käyttäkää energianne siihen älkääkä jauhako jonnin joutavaa paskaa.
Sitten kun totuus on julki,niin loppuu se jauhaminen niistä oliko ne takavarikot tarpeellisia vai ei.Tämä tosi asia tukisi kaikkien oikeusturvaa.Vai väitätkö vastaan?
..., jotta se vakuustakavarikko on tehty siksi, että sellaiseen sinulta vakuustakavarikkoon otettuun summaan/omaisuuteen kohdistuu vaatimuksia? Esim. sinun sponsoroimat henkilöt ovat tehneet rikosilmon ja vaatineet omiaan takasin? Entäpä, jos valtiokin on kohdistanut kotiutuksiisi vaatimuksia Laihon tekeman pynnön perusteella? Esitutkintalain mukaan sinulla ei ole oikeutta tässä vaiheessa tietää, jotta ketkä ovat vaatineet sinulta ja mitä kukakin on vaatinut. Oikeudessahan se sitten selvää.
Ne vakuustakavarikot ovat kuitenkin oikeuden perusteltuja päätöksiä, eikä mitään mielivaltaisesti tehtyjä; "otetetaan nyt, kun saadaan vähän kiusata heppua" -periaatteella tehtyjä kiusantekoja.
Ja mitaan ette voi...
äänesi kellossa taitaisi vallan vaihtua jos itse olisit kusetettu osapuoli ja sinun rahoillasi leveilevä senkun porskuttelisi ja tuhlaisi/hävittäisi omaisuuttaan ja katselisit kuinka päivä päivältä sinulla on vähemmän mahdollisuutta saada sinulta huijatut rahat takaisin.
Totta, että 1.5v on pitkä aika, mutta mitä kuvittelet kun hommassa on 10000 tutkittavaa? Ei varmaan ihan pieni urakka se.
Mieluummin mahdollinen rikollinen raha kiinni/tallessa vaikka 10 vuotta kuin se että sen voisi hävittää ja uhri jäisi ilman korvauksia.
kusetetuille olisi muka etu jos homma saataisiin pakettiin nopeasti.
Pääjutun takia ei tarvitse 10000 tuhatta jäsentä tutkia.
Pääjuttu käräjille heti,kun kerta on tunnustukset ja kaikki.
Sen jälkeen olisi varmaankin helpompi jatkaa niiden henkilökohtaisten asioiden setvimistä.
Lopetan nyt tämän teidän kanssanne keskustelun tähän,ajankäyttöni ei sitä tälläkertaa pidempää salli.
Älä oleta jos et tiedä.
>Kannattaisi tutustua aiheeseen vähän tarkemmin.KRP.n mukaan on syytä olettaa jäsenten syyllistyneen torkeään petokseen ja rahankeräysrikokseen.Siis painotan sanoja SYYTÄ OLETTAA. Mitään todisteita ei kyseisistä rikoksista ole esitetty.
Kannattaisi painottaa sanaa SYYTÄ. Se tarkoittaa, että on olemassa näyttöä (siis todisteita). Oikeus päättää, onko näyttö riittävä langettaviin tuomioihin. Tähän mennessä se on riittänyt ainakin muutamiin pidätyksiin, pääepäillyn tutkintavankeuteen ja huomattavien vakuustakavarikkojen tekemiseen.
Poliisi ei päätä, kuka on syyllinen. Se enintään OLETTAA tai EPÄILEE. Oikeus ratkaisee, miten asia on.
Se on aivan pitävä todiste, että kuulusteluissa on kuulusteltavat kertoneet yhtäpitävästi samoin. Esimerkiksi niin, että ovat lähteneet mukaan sijoittamaan rahaa valuuttakauppaan kaverin xx suosituksesta. Muutama samoin kertova tyyppi riittää todistamaan asian. HK taas on kertonut, ettei mitään valuuttakauppaa ole käyty. Kyse on selvästä todistetusta petoksesta ja takuulla ulosmitataan xx:n omakotitalo korvauksiin.
Vakuustakavarikoissa ei ole näytetty käräjäoikeudelle mitään todisteita oletetuista rikoksista.Vakuustakavarikot on nuijittu pöytään SYYTÄ OLETTAA mukaan.
Ja tämä on taivahan tosi.Jos näin ei ole niin olen valmis pyörtämään puheeni ja pyytämään anteeksi väärän tiedon levittämisestä.
Tähän riittää yksikin todiste Wincapitan jäsenen tekemästä laittomuudesta mikä on oikeudessa esitetty.Pois sulkien tietenkin jäsenen omat Wincapitasta riippumattomat teot esim.verot maksamatta.
Siis oikeudelle ei ole näytetty mitään todisteita vaan hakija KRP on hakenut takavarikot sillä perusteella että kyseistä henkilöä on syytä epäillä kyseisistä rikoksista.
Voi tuntua kansalaisesta joka ei ole lakiin sen paremmin perehtynyt vähintäänkin oudolta,mutta näin se vaan menee.
Niinpä nyt on käynnissä projekti tutkimuspyyntöjen perumiseksi ja kertomusten yhdenmukaistamiseksi oikeudenkäynteihin mennessä.
Ei me jäseniä mollata, ainoastaan niiden tekoja. Joskus tulee ylilyöntejä ja sanottua pahastikin.
Totuutta yritään jäsenien päähän paukuttaa, mutta he eivät halua kuunnella. Sen lisäksi näitä jäseniltä huijataan rahaa kokoajan lisää.
Näissä verkostomarkkinoiniti touhuissa on sellainen yleispiirre, että jäsen "aivopestään" ajattelemaan kaksiulotteisesti. Kritisoiva henkilö on vihollinen, toinen jäsen hyvä. Mihinkään väliin ei mahdu tervettä järkeä ja luonnollista kritiikkiä omista toimista.
Oikeasti siis olemme jäsenten puolella ja haluamme auttaa heitä ja avata heidän silmänsä. Mutta jäsenet näkevät tämän hyökkäyksenä vihollisen suunnalta ja puolustautuvat. Turhautuminen tähän tilanteeseen saa aikaan ylilyöntejä ja haukkumisia.
Voi kuule kun asiat eivät ole näin mustavalkoisia.
Laittakaa nyt jo niitä wc-todisteita kehiin. Onko rahat tallella?
Onko käyty valuutta- vai lisenssikauppaa?
Nyt jos todisteet tuotaisiin esille, tutkinta pitkittyisi vain turhaan. Ei korpit muuta osaa tehdä kuin jäädytellä tilejä ja ihmisten omaisuutta ja kaikki vain syytäepäillä kynnyksen ylityttyä. Todisteet oikeudessa, nuija pöytään ja sitten korppulan asiat tutkitaan sen jälkeen.
... te nimenomaan pitkitätte tutkintaa ja samalla myös Hannun kärsimyksiä.
Ja mitaan ette voi...
mielestäsi pitkittä tutkintaa.KRP joka pimittää totuutta ei sitä tee.
Mielenkiintoinen näkökanta,jossa itse en näe mitään totuus pohjaa.
Jos tuomitaan rikoksena mitä lupaat tehdä (maksaa) niille jotka ovat hävinneet rahaa tähän "treidaukseen" eiku "lisenssikauppaan". Tai mitä olet valmis korvaamaan tälle yhteiskunnalle, jonka normaalina vermonmaksajina joudumme maksamaan selvittelystä ja ilmaisista avustajista veroina (hannun juristin maksaa yhteiskunta kun sillä ei ole pipsin pipsiä enää).
Katsoisitko peiliin.
Oletteko tosiaankin noin tyhmiä rakkaat suomankansalaiset.Oikeus määrää sen mitä pitää tehdä.
"normaali veronmaksaja" aika laajasti määritettävä käsite.Koska vastakohta olisi varmaankin "epänormaali veronmaksaja"
Oikeus tulee tuomitsemaan... Toivottavasti kovalla tuomiolla teidät.
perustua kenenkään toiveisiin.Oikeuden pitäisi perustua lakiin.