Tupakan hinta

Ensi viikolla eka kertaa Wieniin ja nyt pätkähti mieleen, missä hinnoissa mahtaa tupakka siellä olla? Kannattaako viedä savukkeet mukanaan vai saako sieltä halvemmalla?
Kiitos vastaajalle jo etukäteen.

4

3088

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marl....

      kannattaa viedä mukana, ovat veron takia kalliimpia,,,
      Kentältä ei saa tupakkia, eikä suomesta saa viedä mukana kuin 2askia/hlö...
      Joku eu laki, reunavaltioille...

      • tietoa

        Itävallassa esim. aski Marlboroa maksaa 4 euroa eli ei tosiaan kannata tuoda mukanaan. Suomen LM-tupakkaa vastaa Memphis, joka on jonkin verran halvempaa.


      • ky
        tietoa kirjoitti:

        Itävallassa esim. aski Marlboroa maksaa 4 euroa eli ei tosiaan kannata tuoda mukanaan. Suomen LM-tupakkaa vastaa Memphis, joka on jonkin verran halvempaa.

        Voi swiddu, onpa sulla ongelmat. Ootko joku köyhä vai tyhmä?


    • ei löydy

      Suunilleen samoissa hinnoissa pyöritään Wienissä. Saattaa olla siellä halvempaakin. Vaimo polttaa Malboro Fresh Minttiä sitä siellä ei ole. Itse poltan Lidlin vihreetä tai vihreetä mallua. Malluja vihreenä on kaksi vaihtoehtoa.

      Yllätys oli että siellä on tupakkakauppoja hyvin usein joskus melkien joka kadun kulmassa. Sitten kun meni normi kauppaan niin yllätys sai selityksensä. Röökiä ei myydä normikaupassa vaikka kaikkea viinaa sieltä saakin.

      Nämä kokemukset siis Wiiniin keskustasta, jossa vietimme ihan helkkarin hyvän pidennetyn pika loman, siis kolme yötä, heinäkuussa.

      Varmasti helisngin veroinen paikka, mutta vähemmän kerjäläisiä ja känniläisiä. Minä näin yhden kerjäläisen ja varsinaisia känniläisiä ei nähty yhtään, olivat sen oloisia että olivat muutakin ottaneet.

      Ääri siisti mesta, ihan häve3tti tumpata maahan, ei niitä roskiksia ollut sen enempää kuin täälläkään.

      Menisin toistekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      59
      5322
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      254
      3582
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      286
      3484
    4. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      40
      3203
    5. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      301
      2698
    6. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      317
      1988
    7. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      66
      1980
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      143
      1839
    9. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      37
      1465
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1205
    Aihe