Tupakan hinta

Ensi viikolla eka kertaa Wieniin ja nyt pätkähti mieleen, missä hinnoissa mahtaa tupakka siellä olla? Kannattaako viedä savukkeet mukanaan vai saako sieltä halvemmalla?
Kiitos vastaajalle jo etukäteen.

4

3193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marl....

      kannattaa viedä mukana, ovat veron takia kalliimpia,,,
      Kentältä ei saa tupakkia, eikä suomesta saa viedä mukana kuin 2askia/hlö...
      Joku eu laki, reunavaltioille...

      • tietoa

        Itävallassa esim. aski Marlboroa maksaa 4 euroa eli ei tosiaan kannata tuoda mukanaan. Suomen LM-tupakkaa vastaa Memphis, joka on jonkin verran halvempaa.


      • ky
        tietoa kirjoitti:

        Itävallassa esim. aski Marlboroa maksaa 4 euroa eli ei tosiaan kannata tuoda mukanaan. Suomen LM-tupakkaa vastaa Memphis, joka on jonkin verran halvempaa.

        Voi swiddu, onpa sulla ongelmat. Ootko joku köyhä vai tyhmä?


    • ei löydy

      Suunilleen samoissa hinnoissa pyöritään Wienissä. Saattaa olla siellä halvempaakin. Vaimo polttaa Malboro Fresh Minttiä sitä siellä ei ole. Itse poltan Lidlin vihreetä tai vihreetä mallua. Malluja vihreenä on kaksi vaihtoehtoa.

      Yllätys oli että siellä on tupakkakauppoja hyvin usein joskus melkien joka kadun kulmassa. Sitten kun meni normi kauppaan niin yllätys sai selityksensä. Röökiä ei myydä normikaupassa vaikka kaikkea viinaa sieltä saakin.

      Nämä kokemukset siis Wiiniin keskustasta, jossa vietimme ihan helkkarin hyvän pidennetyn pika loman, siis kolme yötä, heinäkuussa.

      Varmasti helisngin veroinen paikka, mutta vähemmän kerjäläisiä ja känniläisiä. Minä näin yhden kerjäläisen ja varsinaisia känniläisiä ei nähty yhtään, olivat sen oloisia että olivat muutakin ottaneet.

      Ääri siisti mesta, ihan häve3tti tumpata maahan, ei niitä roskiksia ollut sen enempää kuin täälläkään.

      Menisin toistekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      363
      1079
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1076
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      832
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      57
      749
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      99
      678
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      651
    7. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      14
      638
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      26
      633
    9. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      68
      630
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      600
    Aihe