Poliisi piti huippufutaria putkassa viisi tuntia - väärin perustein!
Tottenham-hyökkääjä Jermain Defoe myöhästyi Kiinan-lennolta poliisin virheen takia, kertoo Daily Mirror-lehti.
Kello 2.30 aamuyöstä alkoivat Englannin maajoukkuehyökkääjä Jermain Defoen tuskan tunnit. Poliisit pysäyttivät Tottenham-hyökkääjän, väittivät, että hän on ajokiellossa ja veivät Englannin Essexissä sijaitsevalle Harlow'n poliisiasemalle. 26-vuotias futari yritti selittää viranomaisille, että hänen aiemmin tässä kuussa saama ajokielto oli purkautunut, koska asia oli vielä käsittelyssä. Poliisin tiedot näyttivät toista. Aamuyöhön kestänyt putkareissu sai alkunsa.
Defoe pääsi pois poliisin huostasta yhdeksän aikaan aamulla - vain puoli tuntia ennen kuin hänen oli määrä lentää joukkueensa Tottenhamin kanssa Kiinaan. Poliisi myönsi, ettei Defoe ollut ajokiellossa, ja että pidätys johtui "epätarkoista" tiedoista.
Tapauksen taustalla on heikko tiedonkulku eri viranomaisten välillä. Tieto Defoen ajokiellon purkautumisesta ei ollut kulkenut oikeudesta poliisille.
- Tässä tapahtui niin, että joku oikeuslaitoksen työntekijä oli tehnyt vääränlaiset asiakirjat oikeuskäsittelystä, ja tieto kulki virheellisenä eteenpäin, kertoi Defoen asianajaja Nick Freeman Daily Mirror -lehdelle.
Lopulta Freeman ei ehtinyt samalle lennolle joukkuetovereidensa kanssa, vaan joutui lentämään Kiinaan myöhemmällä lennolla.
Freemanin mukaan englantilaistähti oli pidätyksen aikaan rauhallinen.
Defoen asianajaja suosittelee jalkapalloilijaa tekemään asiasta oikeusjutun.
Jermain Defoe putkassa turhaan
0
594
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3721682- 1141256
- 1291211
- 1481111
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh25954- 111852
- 57611
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.168607Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i113544- 18510