Voimmeko adoptoida lapsen vai olemmeko liian vanhoja?: Vanhemmat 51 ja 52, kaksi yhteistä biologista lasta jotka ovat teini-iässä, asumme isossa talossa, palkat ovat enemmäin kuin keskiverto suomalaisella, koko perhe on terve niin psyykkisesti kuin fyysisestikkin, avioliitto on kestänyt parisenkymmentä vuotta, ei aikaisempia avioliittoja, ei merkintöjä rikosrekisterissä, kahden aikaisemman lapsen lisäksi on yritetty saada lisää mutta ei ole onnistunut, uusi raskaus saattaisi olla vaarallinen sillä ongelmia oli jo aikaisemminkin, adoptoitavan lapsen sukupuolella ei väliä, ei suunnitella erityistarpeista lasta. Haluaisimme kovasti adoptoida 1-4 vuotiaan lapsen, mieluiten Thaimaasta(FFAC tai DSDW) sillä se tuntui kriteerien perusteella sopivimmalta. Mitä mieltä olette, voisiko onnistua?
Onko mahdollista?
3
301
Vastaukset
- Mahdollisuudet..
Jos vanhemman ja lapsen ikäero saa olla korkeintaan 45-vuotta. Niin te voisitte saada tällä hetkellä nuorimmillaan 7-vuotiaan lapsen. Mutta adoptioprosessi on pitkä: neuvonta, paperien hommaaminen, luvan anominen, yms ja päälle odotus kohdemaassa. Siihen voi mennä neljäkin vuotta. Sinä aikana teille tulisi lisää ikää. Mikä maa antaa 11-vuotiaita lapsia adoptioon? Venäjä? Jos Venäjä antaisi niin haluaisiko se mieluummin antaa lapsen nuoremmille vanhemmille?
Miten olisi sijaislapsitoiminta? Tukiperheenä toimiminen?- liianvanhako?
DSDW:n hakijaehdot:
Hakijoiksi hyväksytään avioparit, yksinhakijat ja lapsiperheet. Emme kuitenkaan suosittele kontaktia kaksilapsisille perheille. Pariskunnille adoptio ei voi olla ensisijainen vaihtoehto lapsen saamiselle. Yksinhakijat voivat adoptoida yli 4-vuotiaita tai erityistarpeisia lapsia.
FFAC:n hakijaehdot:
Hakijoiksi hyväksytään avioparit ja lapsiperheet, joissa on korkeintaan kaksi lasta. Adoptio ei voi olla hakijoille ensisijainen vaihtoehto lapsen saamiselle.
Noissa Thaimaan yhteistyökontakteissa ei sanota mitään ikärajaa toisin kuin Kolumbian ICBF:n hakijaehdoissa:
Lapsettomat pariskunnat asetetaan etusijalle, mutta hakijoiksi hyväksytään myös lapsiperheitä. ICBF suhteuttaa adoptoitavan lapsen iän hakijoiden ikään seuraavien suositusten mukaisesti: alle 38-vuotiaat vanhemmat voivat toivoa 0–2 -vuotiasta lasta; 39–41 -vuotiaille vanhemmille nimetään useimmiten 3–4 -vuotias lapsi; 42–44 -vuotiaille nimetään 5–6 -vuotiaita lapsia ja 45-vuotiaat vanhemmat voivat toivoa yli 7-vuotiasta lasta. Ikärajoissa saatetaan joustaa, kun on kyse special needs -lapsesta. Yksinhakijoiden hakemuksia otetaan vastaan ainoastaan yli 7-vuotiaiden ja erityistarpeisten lasten kohdalla. - adoptiolautakunta
liianvanhako? kirjoitti:
DSDW:n hakijaehdot:
Hakijoiksi hyväksytään avioparit, yksinhakijat ja lapsiperheet. Emme kuitenkaan suosittele kontaktia kaksilapsisille perheille. Pariskunnille adoptio ei voi olla ensisijainen vaihtoehto lapsen saamiselle. Yksinhakijat voivat adoptoida yli 4-vuotiaita tai erityistarpeisia lapsia.
FFAC:n hakijaehdot:
Hakijoiksi hyväksytään avioparit ja lapsiperheet, joissa on korkeintaan kaksi lasta. Adoptio ei voi olla hakijoille ensisijainen vaihtoehto lapsen saamiselle.
Noissa Thaimaan yhteistyökontakteissa ei sanota mitään ikärajaa toisin kuin Kolumbian ICBF:n hakijaehdoissa:
Lapsettomat pariskunnat asetetaan etusijalle, mutta hakijoiksi hyväksytään myös lapsiperheitä. ICBF suhteuttaa adoptoitavan lapsen iän hakijoiden ikään seuraavien suositusten mukaisesti: alle 38-vuotiaat vanhemmat voivat toivoa 0–2 -vuotiasta lasta; 39–41 -vuotiaille vanhemmille nimetään useimmiten 3–4 -vuotias lapsi; 42–44 -vuotiaille nimetään 5–6 -vuotiaita lapsia ja 45-vuotiaat vanhemmat voivat toivoa yli 7-vuotiasta lasta. Ikärajoissa saatetaan joustaa, kun on kyse special needs -lapsesta. Yksinhakijoiden hakemuksia otetaan vastaan ainoastaan yli 7-vuotiaiden ja erityistarpeisten lasten kohdalla.on päättänyt tuosta ikärajasta, että vanhemman ja lapsen välinen ikäero saisi olla kansainvälisissä adoptioissa korkeintaan 45 v. Se perustellaan lapsen parhaalla ja sillä, mikä olisi biologisesti mahdollista/todennäköistä. Lisäksi kohdemailla saattaa olla omia lisäehtoja. Adoptiolupa anotaan Suomen päässä adoptiolautakunnalta, joka määrää minkä ikäisen lapsen voi adoptoida.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821399Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä681197Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2051192Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2141184Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121039Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103993Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65913Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍129894Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123788- 77765