Eli siis, menkat alkoi normaalisti ja näytti et loppuu kanssa. No, toisin kävi. Melkein tässä kolmatta viikkoa menkat menossa, yöllä ei tule mitää. Alkaa pikku hiljaa tässä mietittymään et mitähän tämä on, koska koskaan ennen ei ole ollut mitään tälläistä :( eikä ole kipuja (normaalisti koskee päähän ja alavatsaan/alaselkään). Raskaustestiä on ehdoteltu, että saattaisi liittyä siihen, mutta kaikki vinkit olis hyviä. (netistä ei löytynyt tietoa)
Ylipitkät kuukautiset ! HELP !
10
1415
Vastaukset
- mayura
Noh. Itselläni parhaimmillaan kuukautiset kestivät 1½ kuukautta. Täyttä helvettiä koko aika! Suosittelisin kipaisemaan lääkärillä, sieltä varmasti jokin keino löytyy. Siellä voidaan ehdottaa e-pillereiden käyttämistä. En uskoisi tuon johtuvan raskaudesta.
niin, e-pillerit lopetin aikaa sitten (tuli liikaa mielialavaihteluita ja oli täyttä helevettiä!!) pitää tässä katsoa jos jostain löytäisi apua :) (eli toisin sanoen en tykkää käydä lääkärissä -.-)
- mayura
Hieman itselläkin kysyttävää, jos sattuisit tietämään : D Kun aloitin e-pillerit, vuoto kesti 3-4pv. Nykyisin 1½ vuoden käytön jälkeen vuoto kestää 7-8 päivää. Voiko teho häilyä tuolla tavalla? En ole kuullut muiden puhuvan tuollaisesta..
- jentsu...
mayura kirjoitti:
Hieman itselläkin kysyttävää, jos sattuisit tietämään : D Kun aloitin e-pillerit, vuoto kesti 3-4pv. Nykyisin 1½ vuoden käytön jälkeen vuoto kestää 7-8 päivää. Voiko teho häilyä tuolla tavalla? En ole kuullut muiden puhuvan tuollaisesta..
En ole aloittaja, mutta voin nyt jotain sulle kertoa :) Mitä e-pilleri merkkiä käytät? Ja käytätkö yhdistelmäehkäisyä vai minipillereitä? Itse käytin ennen Yasmin- merkkisiä, mutta vaihdoin toisiin pillereihin, kun eivät oikeen mulle sopineet. Nyt käytössä Yasminelle- yhdistelmäehkäisypillerit, ja mulla sillon kun niitä aloin syömään, niin ekat pillerimenkat kesti n. 5 päivää ja alkoi muistaakseni taukoviikon toisena päivänä. Nyt olen niitä syönyt n. puoli vuotta, ja menkat alkaa joka kierrossa taukoviikon kolmantena päivänä ja kestää 2-3 päivää.
"Kun aloitin e-pillerit, vuoto kesti 3-4pv. Nykyisin 1½ vuoden käytön jälkeen vuoto kestää 7-8 päivää. Voiko teho häilyä tuolla tavalla?"
Mielestäni ehkäisyteho ei laske, vaikka menkat jatkuisivatkin pitkään. Voithan tietenkin lyhentään (koskaan ei pidentää) kiertoasi aloittamalla uuden pillerilaatan syömisen vaikka taukoviikon neljäntenä päivänä, jos haluat. Tai vaikka kolmantena, ei väliä. Sillä tavoin kierto lyhentyy ja seuraavat menkat luultavasti alkaa seuraavassa kierrossa aikaisemmin ja kestää vähemmän aikaa. Ainakin näin minä tekisin (siis tietenkin jos yhdistelmäehkäisypillereitä käytät). Kysy kuitenkin vielä lääkäriltä, jos mieitityttää. :) - mayura
jentsu... kirjoitti:
En ole aloittaja, mutta voin nyt jotain sulle kertoa :) Mitä e-pilleri merkkiä käytät? Ja käytätkö yhdistelmäehkäisyä vai minipillereitä? Itse käytin ennen Yasmin- merkkisiä, mutta vaihdoin toisiin pillereihin, kun eivät oikeen mulle sopineet. Nyt käytössä Yasminelle- yhdistelmäehkäisypillerit, ja mulla sillon kun niitä aloin syömään, niin ekat pillerimenkat kesti n. 5 päivää ja alkoi muistaakseni taukoviikon toisena päivänä. Nyt olen niitä syönyt n. puoli vuotta, ja menkat alkaa joka kierrossa taukoviikon kolmantena päivänä ja kestää 2-3 päivää.
"Kun aloitin e-pillerit, vuoto kesti 3-4pv. Nykyisin 1½ vuoden käytön jälkeen vuoto kestää 7-8 päivää. Voiko teho häilyä tuolla tavalla?"
Mielestäni ehkäisyteho ei laske, vaikka menkat jatkuisivatkin pitkään. Voithan tietenkin lyhentään (koskaan ei pidentää) kiertoasi aloittamalla uuden pillerilaatan syömisen vaikka taukoviikon neljäntenä päivänä, jos haluat. Tai vaikka kolmantena, ei väliä. Sillä tavoin kierto lyhentyy ja seuraavat menkat luultavasti alkaa seuraavassa kierrossa aikaisemmin ja kestää vähemmän aikaa. Ainakin näin minä tekisin (siis tietenkin jos yhdistelmäehkäisypillereitä käytät). Kysy kuitenkin vielä lääkäriltä, jos mieitityttää. :)Yasminellea käytän. :) Olen kokeillutkin tuota uuden laatan aloittamista kesken taukoviikon, mutta eipä se vuoto loppunut. Vuoto lakkaa ehkä noin tunniksi pillerin ottamisen jälkeen ja sitten alkaa uudestaan yhtä runsaana. Alkaa ärsyttää tuo pikku hiljaa : /
- .....
mayura kirjoitti:
Yasminellea käytän. :) Olen kokeillutkin tuota uuden laatan aloittamista kesken taukoviikon, mutta eipä se vuoto loppunut. Vuoto lakkaa ehkä noin tunniksi pillerin ottamisen jälkeen ja sitten alkaa uudestaan yhtä runsaana. Alkaa ärsyttää tuo pikku hiljaa : /
lääkärissä kertomassa tosta. Jos jotain on vialla, niin kannattaa hoitaa ajoissa kuntoon. Ihan varmuuden vuoksi kannattaa käydä. Ja siellä ne varmaan osaa muutenkin neuvoa sua paremmin mikä auttais tohon. :)
- R
moikka, olen 15v ja menkat kestäny nyt 19päivää.. oisko ideoita mitä tehdä? ja mistä johtuisi?
- pävö
tyttärelläni 16v.kun kuukautiset oli kestäneet 14 päivää ja pyykkikone oli lakanaa ja pikkareita täys raahasin hä'net lääkäriin hän sai reseptin jolla vuoto vähenisi. Itselläni on aina ollut runsaat vuodot ja 7 päivää.Ne geenit...Saa nyt sitten nähdä miten tehoo lääkitys.
- Mullakin
Itselleni lääkäri ei antanut mitään syytä. Sanoi, jos vuoto on runsasta, niin pitäisi huolehtia raudan saannista. Mutta ei ole sitä ongelmaa.. Vuoto on tosi niukkaa, jakautuu niin monelle päivälle.
Miksi?
Ei mullakaan aiemmin ollu tällasta ongelmaa. - ----
Itselläni on nyt menkat kestäneet kolme viikkoa, eikä loppua näy. Tulee juuri samanlaista ruskeaa mönjää, mutta silti niin paljon ettei ilman tampoonia voi olla. Ikää on 20v... Gynelle aattelin mennä kyllä, mutta missä vika?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3447720Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r795480Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114623Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli274420Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1434290Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523947Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1573819Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773717Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293616SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853451