Minkä ikäisiä tällä hetkellä ovat nuorimmat heimopataljoonassa olleet miehet. Joistain lähteistä ilmeni, että he ovat olleet pataljoona perustattaessa 25-vuotiaita. Mutta pataljoonaan liitettiin myöhemmin lisää miehiä, joiden iästä ei ole mainintaa.
Nuorimmat heimopataljoonalaiset?
10
861
Vastaukset
- Heimosodat
käytiin 1920 luvun alussa ja nuorimmat osanottajat olivat noin 15v. noin 1905-1906 syntyneitä. Jos sen sijaan tarkoitat jatkosodan aikaista HeimoP3:a niin nuorimmat olivat 1921- 1922 syntyneitä. ErP6:n nuorimmaiset 1927-1928 syntyneitä.
- tietämättömin
Kiitos vastauksestasi. Mistä löydän lisää tietoa tästä ErP6:sta?
- löytänyt++
tietämättömin kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi. Mistä löydän lisää tietoa tästä ErP6:sta?
netistä mitään sellaista mikä olisi suoranaisesti käsitellyt ErP6:ta, mutta uskoisin noissa alla olevista kirjoista jotain löytyvän vaikkakin ilmeisesti pääosassa on HeimoP3.
Paloaro, Matti. Heimosoturien kovat kohtalot : luovutuksia Neuvostoliittoon vielä v. 1955 / Pilot-kustannus, 2005.
Syrjä, Pentti. Isänmaattomat : heimosoturit jatkosodassa 1941-44 / Porvoo ; Helsinki ; Juva : WSOY, 1991. - sisällissodan päätyttyä
valkoiset jatkoivat sotimista terreoristiryhmissä. Suomessa oli yli yhdeksäntuhatta terroristia. ja useita kymmeniä terroristiryhmiä. Terrorityöt suuntautuivat itärajan taakse. Suomi oli Euroopan merkittävin terroristivaltio!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Heimosodat - lapsiparka
sisällissodan päätyttyä kirjoitti:
valkoiset jatkoivat sotimista terreoristiryhmissä. Suomessa oli yli yhdeksäntuhatta terroristia. ja useita kymmeniä terroristiryhmiä. Terrorityöt suuntautuivat itärajan taakse. Suomi oli Euroopan merkittävin terroristivaltio!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Heimosodatsinuakin. Tekisi mieli sanoa jotain ihan aidosti ilkeää, mutta sehän ei tunnetusti vaikuta uskossa autuaaksi tulleisiin.
- sukua
Isäni(inkeriläinen,suomeen 1931)serkku inkeristä syntynyt 1914,kuului heimopataljoona3:een.Tämä tieto löytyi arkistosta,otsikkona: Neuvostoliittoon palautettavat mutta kateissa.Isäni ja sukunsa eivät puhuneet mitään sukunsa vaiheista mikä oli suuri vahinko.
- isäsi
sukua kirjoitti:
Isäni(inkeriläinen,suomeen 1931)serkku inkeristä syntynyt 1914,kuului heimopataljoona3:een.Tämä tieto löytyi arkistosta,otsikkona: Neuvostoliittoon palautettavat mutta kateissa.Isäni ja sukunsa eivät puhuneet mitään sukunsa vaiheista mikä oli suuri vahinko.
ja muutkin inkeriläiset jotka olivat saapuneet Suomeen 20-30-luvulla, niin vaativatko venäläiset koskaan heidän palauttamistaan.
- tulleet
sukua kirjoitti:
Isäni(inkeriläinen,suomeen 1931)serkku inkeristä syntynyt 1914,kuului heimopataljoona3:een.Tämä tieto löytyi arkistosta,otsikkona: Neuvostoliittoon palautettavat mutta kateissa.Isäni ja sukunsa eivät puhuneet mitään sukunsa vaiheista mikä oli suuri vahinko.
Kun isäsi on tullut v 1931, hänestä kyllä löytyy EK-Valpon kuulustelupöytäkirjat Kansallisarkistosta. Ne voivat olla myös Inkerin arkistossa, joka löytyy myös KA:sta. Yleensä niissä kerrotaan oloista kotipaikkakunnalta Inkerissä ja omasta elämästä siellä. Suomalaiset keräsivät näin tietoa siitä mitä Inkerissä tapahtui. Löysin juuri eräälle juuriensa etsijälle hänen isoisänsä pöytäkirjan, joka oli erittäin mielenkiintoinen kuvatessaan olosuhteita siellä.
- Asianharrastaja
on syntynyt vuonna 1928. Sota-aikana hän tosin ilmoitti syntymävuodekseen 1925 ja dokumenttien puuttuessa tähän uskottiin. Kaveri oli aiemmin palvellut SS-joukoissa, mutta haavoittumisen vuoksi kotiutettu ja siirretty siviilinä Suomeen. Elää vielä hyvissä voimissa Suomessa.
Muutoin nuorimmat olivat pääsääntöisesti 1923-24 syntyneitä, jotka olivat jääneet sotavangeiksi Puna-armeijan nostomiehinä tai työvelvollisina. Muuan tähän ryhmään kuulunut vepsäläinen asuu nykyään Helsingissä, jonne hän muutti Ruotsin Karlstadista vuonna 1989 avioliiton myötä.- ero++
HeimoP3:n ja ErP6:n välillä. HeimoP3 oltiin muodostettu Venäjän armeijassa palvelleista sotavangeista joista nuorimmat olivat noin 1921 ikäluokkaa. Sen sijaan ErP6 oli vanha saksalainen Ost-Bataljon jonka sotilaat olivat enimmäkseen todella nuoria poikia. Jopa 1927-1928 syntyneitä.
Kesällä 1943 hän sai tietää, että inkerinsuomalainen ”Finnische Legion”, Ostbataljon 664 (finn) oli Novgorodin radan varrella radanvartioimistehtävissä. Hän sai luvan käydä tapaamassa tätä pataljoonaa. Sadan kilometrin pituinen matka kesti pari viikkoa. Matkan tuloksena hän teki esityksen, että koko pataljoonaa siirrettäisiin Suomeen. Näin tapahtuikin. Suomessa pataljoonasta muodostettiin Er. P 6 eli Erillinen pataljoona nro 6.
http://www.inkeri.com/Virtuaali/Merkkihenkilot/J_Jaaskelainen.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381329
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39916Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad32644- 14600
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26578Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557- 25555
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17543Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17523