Nuorimmat heimopataljoonalaiset?

Tietämättömämpi

Minkä ikäisiä tällä hetkellä ovat nuorimmat heimopataljoonassa olleet miehet. Joistain lähteistä ilmeni, että he ovat olleet pataljoona perustattaessa 25-vuotiaita. Mutta pataljoonaan liitettiin myöhemmin lisää miehiä, joiden iästä ei ole mainintaa.

10

801

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heimosodat

      käytiin 1920 luvun alussa ja nuorimmat osanottajat olivat noin 15v. noin 1905-1906 syntyneitä. Jos sen sijaan tarkoitat jatkosodan aikaista HeimoP3:a niin nuorimmat olivat 1921- 1922 syntyneitä. ErP6:n nuorimmaiset 1927-1928 syntyneitä.

      • tietämättömin

        Kiitos vastauksestasi. Mistä löydän lisää tietoa tästä ErP6:sta?


      • löytänyt++
        tietämättömin kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi. Mistä löydän lisää tietoa tästä ErP6:sta?

        netistä mitään sellaista mikä olisi suoranaisesti käsitellyt ErP6:ta, mutta uskoisin noissa alla olevista kirjoista jotain löytyvän vaikkakin ilmeisesti pääosassa on HeimoP3.

        Paloaro, Matti. Heimosoturien kovat kohtalot : luovutuksia Neuvostoliittoon vielä v. 1955 / Pilot-kustannus, 2005.

        Syrjä, Pentti. Isänmaattomat : heimosoturit jatkosodassa 1941-44 / Porvoo ; Helsinki ; Juva : WSOY, 1991.


      • sisällissodan päätyttyä

        valkoiset jatkoivat sotimista terreoristiryhmissä. Suomessa oli yli yhdeksäntuhatta terroristia. ja useita kymmeniä terroristiryhmiä. Terrorityöt suuntautuivat itärajan taakse. Suomi oli Euroopan merkittävin terroristivaltio!
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Heimosodat


      • lapsiparka
        sisällissodan päätyttyä kirjoitti:

        valkoiset jatkoivat sotimista terreoristiryhmissä. Suomessa oli yli yhdeksäntuhatta terroristia. ja useita kymmeniä terroristiryhmiä. Terrorityöt suuntautuivat itärajan taakse. Suomi oli Euroopan merkittävin terroristivaltio!
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Heimosodat

        sinuakin. Tekisi mieli sanoa jotain ihan aidosti ilkeää, mutta sehän ei tunnetusti vaikuta uskossa autuaaksi tulleisiin.


      • sukua

        Isäni(inkeriläinen,suomeen 1931)serkku inkeristä syntynyt 1914,kuului heimopataljoona3:een.Tämä tieto löytyi arkistosta,otsikkona: Neuvostoliittoon palautettavat mutta kateissa.Isäni ja sukunsa eivät puhuneet mitään sukunsa vaiheista mikä oli suuri vahinko.


      • isäsi
        sukua kirjoitti:

        Isäni(inkeriläinen,suomeen 1931)serkku inkeristä syntynyt 1914,kuului heimopataljoona3:een.Tämä tieto löytyi arkistosta,otsikkona: Neuvostoliittoon palautettavat mutta kateissa.Isäni ja sukunsa eivät puhuneet mitään sukunsa vaiheista mikä oli suuri vahinko.

        ja muutkin inkeriläiset jotka olivat saapuneet Suomeen 20-30-luvulla, niin vaativatko venäläiset koskaan heidän palauttamistaan.


      • tulleet
        sukua kirjoitti:

        Isäni(inkeriläinen,suomeen 1931)serkku inkeristä syntynyt 1914,kuului heimopataljoona3:een.Tämä tieto löytyi arkistosta,otsikkona: Neuvostoliittoon palautettavat mutta kateissa.Isäni ja sukunsa eivät puhuneet mitään sukunsa vaiheista mikä oli suuri vahinko.

        Kun isäsi on tullut v 1931, hänestä kyllä löytyy EK-Valpon kuulustelupöytäkirjat Kansallisarkistosta. Ne voivat olla myös Inkerin arkistossa, joka löytyy myös KA:sta. Yleensä niissä kerrotaan oloista kotipaikkakunnalta Inkerissä ja omasta elämästä siellä. Suomalaiset keräsivät näin tietoa siitä mitä Inkerissä tapahtui. Löysin juuri eräälle juuriensa etsijälle hänen isoisänsä pöytäkirjan, joka oli erittäin mielenkiintoinen kuvatessaan olosuhteita siellä.


    • Asianharrastaja

      on syntynyt vuonna 1928. Sota-aikana hän tosin ilmoitti syntymävuodekseen 1925 ja dokumenttien puuttuessa tähän uskottiin. Kaveri oli aiemmin palvellut SS-joukoissa, mutta haavoittumisen vuoksi kotiutettu ja siirretty siviilinä Suomeen. Elää vielä hyvissä voimissa Suomessa.

      Muutoin nuorimmat olivat pääsääntöisesti 1923-24 syntyneitä, jotka olivat jääneet sotavangeiksi Puna-armeijan nostomiehinä tai työvelvollisina. Muuan tähän ryhmään kuulunut vepsäläinen asuu nykyään Helsingissä, jonne hän muutti Ruotsin Karlstadista vuonna 1989 avioliiton myötä.

      • ero++

        HeimoP3:n ja ErP6:n välillä. HeimoP3 oltiin muodostettu Venäjän armeijassa palvelleista sotavangeista joista nuorimmat olivat noin 1921 ikäluokkaa. Sen sijaan ErP6 oli vanha saksalainen Ost-Bataljon jonka sotilaat olivat enimmäkseen todella nuoria poikia. Jopa 1927-1928 syntyneitä.

        Kesällä 1943 hän sai tietää, että inkerinsuomalainen ”Finnische Legion”, Ostbataljon 664 (finn) oli Novgorodin radan varrella radanvartioimistehtävissä. Hän sai luvan käydä tapaamassa tätä pataljoonaa. Sadan kilometrin pituinen matka kesti pari viikkoa. Matkan tuloksena hän teki esityksen, että koko pataljoonaa siirrettäisiin Suomeen. Näin tapahtuikin. Suomessa pataljoonasta muodostettiin Er. P 6 eli Erillinen pataljoona nro 6.

        http://www.inkeri.com/Virtuaali/Merkkihenkilot/J_Jaaskelainen.htm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      89
      9299
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5829
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      147
      5172
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      5013
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      38
      4198
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      58
      3444
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2831
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2811
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe