Kauas pilvet karkaavat !!

disclaimer itse en suostu ennustamaan suomen asuntomarkkinoista mitään koska tämänkertainen kupla on vienyt hinnat niin kauas reaalimaailmasta ettei niiden kehittymistä voi enää ennustaa mistään talouden ilmiöstä kuten työttömyydestä tai korkotasosta.

Asuntojen "oikea" hintataso on saavuttanut maallistuneessa Suomessa uuden uskonnon aseman eikä puhtaan uskon varassa tapahtuvan toiminnan ennustaminen onnistu talousuutisia seuraamalla tai numeroita pyörittelemällä.
4177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

aloittajalla ei ole koskaan ollut omaa.

Äänestä

Kunhan työttömyys räjähtää syksyllä niin toiset -20-30% lähtee hinnoista pois.

Se on velkaelvisten luotot tapissa joten hinnat eivät voi kun romahtaa.

Kun työttömyys räjähtää niin sehä tarkoittaa ettei sitä enään ole?

Ainakin normaalisti jos joku räjähtää niin se enempi tai vähempi katoaa...

Äänestä
  • Aijai kun on mukava kuunnella ihania lamauutisia joissa kerrotaan lomautuksista ja pian toivottavasti myös irtisanomisista. Vihdoinkin on työttömäksi jäävillä aikaa itselleen levätä, kuntoilla ja harrastaa kulttuurinautintoja. Jos asunnon lainanmaksu alkaa olla hankalaa niin voi laittaa asunnon pienellä alennuksella myyntiin ja muuttaa vaikka omaan vanhaan kotikylään pieneen vuokraparakkiin asustelemaan.

    Työssäolijoille suosittelen vielä hetken aikaa pidättäytymistä ennen syksyn asunnonostokierrosta. Silloin kannattaa lähteä ostoksille reippaasti ja ostaa vaikka uuden kodin lisäksi varalle pari sijoitusasuntoa jossa voi pitää hyyryläisiä.

    Äänestä

  • "Kunhan työttömyys räjähtää syksyllä niin toiset -20-30% lähtee hinnoista pois."

    Eli sinun mielestäsi hinnat ovat yleisesti laskeneet jo tuon 20-30%?
    No kun ei ole. Laskua on ollut 10-15%, jos sitäkään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niin minäkin kirjoitti:

disclaimer itse en suostu ennustamaan suomen asuntomarkkinoista mitään koska tämänkertainen kupla on vienyt hinnat niin kauas reaalimaailmasta ettei niiden kehittymistä voi enää ennustaa mistään talouden ilmiöstä kuten työttömyydestä tai korkotasosta.

Asuntojen "oikea" hintataso on saavuttanut maallistuneessa Suomessa uuden uskonnon aseman eikä puhtaan uskon varassa tapahtuvan toiminnan ennustaminen onnistu talousuutisia seuraamalla tai numeroita pyörittelemällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu