Päätin tehdä tällaisen aiheen. Eli mitö olette mieltä, onko tämä Suomen tivoli teistä hyvä vai roskakamaa? Onko siellä kivoja laitteita? Minusta se on keskivertotasoa. Ei vedä tietenkään vertoja isommille puistoille, mutta esim. Gravitron taitaa olla suomen ainut sellainen, ja minusta todella hyvä ja kiva laite. Myös iso autorata on mahtava. Vuoristorataa ei nyt parhaimmaksi voi sanoa, mutta on se kiva kun sellainen edes kulkee tivolin matkassa, onhan tämä tivoli niin suuri (16 lastenlaitetta ja 11 perhelaitetta) että sitä voisi jo melkein sanoa minikokoiseksi huvipuistoksi. Se vuoristorata on siitä hyvä, ettei ole liian hurja, ja voi pienimmätkin mennä. Music Express on kyllä minusta hyvä laite, High Energy on mahtava ja voittaa helposti esim. Särkän Takeoffin rajuudellaan. Sombrerokin on kiva, ei liian hurja lapsillekkaan mutta kiva laite, ja samantyylistä ei muualla taida olla. Maailmanpyörä on kyllä kiva, kandee mennä kamujen kanssa!! Kummitusjuna on vähän tylsä, Hip Hop on ihan okei ja Twister on ihana. Half Pipekin on magee kun menee päätyyn istumaan, ja pitää kädet ilmassa.
Suomen tivoli - kiva vai roskakamaa?
10
3672
Vastaukset
- Starlything
Lähes roskakamaa. Laitteet on huonoja, ja sanonpa syyt:
High Energy: Ei pehmusteita, jos paino ei mene hyvin niin ravistelee, vaikka jotkut kamuni sanovat että se on suomen paras laite. Kyllä sen tietty kestää...
UFO eli gravitron: Pakko sanoa, tämä kuuluu kyllä Suomen paras laite-viidenneksi, koska toista tällaista ei enää ole. Valitettavasti aika vanha ja nahkapatjat on AINA mutaiset, mutta muuten kiwa.
Maailmanpyörä: Peruspyörä, on tämä ihan kiva mutta jos koreja vois vielä pyörittää...
Kummari: Kummitusjunaan saisivat hankkia lisää hyytäviä örkkejä. Vain ihmis kummitus on just ja just hyvä.
Sombrero: Kovat penkit musta, ei kovin hurja mutta sais olla uloskäännetyt että sais enemmän irti.
Roller Coaster: Auttamatta liian lyhyt ja tylsä. Mutta onneksi kiertää radan sen 2 kertaa. Ei oo yhtään hurja, sopii pienillekkin.
Half Pipe: Tämän voisivat poistaa. Ryttyää, käy alhaalla kipeästi peffaan, eikä penkitkään oo mahtavat.
Twister: Tämä on tylsä, tulee oikeasti mustelmia kovista penkeistä ja kaarista. Hommaisivat jonkun mustekalan takas ja heittäisivät tän suohon!
Music Express: Tästä kyllä tykkään, kun kuuluu musiikkia, ja sopivan vauhdikas.
Jos puhutaan laitehankinnoista, niin ehdotan:
Twister pois ja tilalle Mustekala
Halffi pois ja tilalle joku pääalaspäin-laite kuten se mikä niillä kerran oli
Sombrero pois ja takas Trombiii!
Vitsin Pitstop ja pellekaruselli metikköön ja vikingvene tilalle - Zippah
laitemäärä ei mikään mahtava mutta laatu voittaa, esim. Autorata ja Musik Express ovat todella laadukkaita ja hyviä laitteita.
- tivoli on ok
twister ja vuoristorata on parhaat
- EandE
Moi, voiks esim.11v mennä siihe High Energyyyy :) ???? Onks se kummitusjuna pelottava 11vuotiaalle :/?
- erik tivoliin huomen
Liikaa niitä pikkulasten laitteita. Saisi tulla enemmän hauskoja esim vuoristorata mutta isompi :) jne
- Nimimerkkiii
Suomen Tivoli on mun mielestä hyvä, ainakin kokoonsa nähden. Parhaita laitteita on High Energy, Mega Hip Hop, Twister, Sombrero, Maailmanpyörä ja Roller Coaster.
- Tivolinkannattaja
Joo vanha keskustelu, mutta minusta on kiva että esim.. Ouluun saadaan jonkinlainen "huvipuisto". Kun ei täällä suomessa paljonkaan niitä ole.
- Tivolinkannattaja
Joo vanha keskustelu, mutta minusta on kiva että esim.. Ouluun saadaan jonkinlainen "huvipuisto". Kun ei täällä suomessa paljonkaan niitä ole.
- Ugay
Minusta Suomen tivoli on aika hyvä mutta liikaa lasten laitteita
- Valivalivalivali
Suomen tivolin vahvuus on sen kiertäminen paikkakunnilla, jossa ei ole omaa huvipuistoa. Näin lapset pääsevät huvituksiin, vaikka vanhemmilla ei olisikaan rahaa lähteä maksamaan hotelleista, matkoista jne. Suomen tivoli kilpailee eri sarjassa kuin perinteiset huvipuistot. Olen itse käynyt Suomen tivolissa yli 30 vuoden ajan ja siinä rinnalla ulkomaila ja kotimaassa ei puistoissa. Valitettavasti viime vuosina oman jälkikasvuni kanssa olen myös huomannut, että Suomen tivolin turvajärjestelyt eivät ole samalla tasolla kuin oikeiden huvipuistojen. Samoin hinnoittelu on huima suhteessa laitteisiin. Ei enää niin kia mesta kuin 1980-luvulla. Valitettavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli622584Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.232125Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️131642- 1021397
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1251329- 851221
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?241103Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411086Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141063Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest58957