nissan note

notisti

kävin koeajamassa note visian 08 ja ihmettelin kun siinä ei ollut ajovalo automaatiikka vaan piti vääntää valot päälle!! Onko toi visia niin karvalakkimalli??
Autossa myös ESP mutta takana rumpujarrut, mä oon aina luullut että esp tarttee levyjarrut taakse??
Muuten tuntu olevan ihan ok kauppakassi.

3

991

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Note Visia ESP+Safety

      Itselläni on Note Visia ESP Safety Pack -08 ja siinä ainakin on ajovaloautomatiikka. Mallivuoden 2008 esitteen mukaan se pitäisi olla vakio kaikissa malleissa.

      Itse olen ollut tyytyväinen valintaani. Alunperin suunnittelin Opel Merivaa, mutta Noten koeajo sai toisiin ajatuksiin.
      Hyviä puolia autossa on hiljaisuus (hintaluokka huomioiden) ja riittävä suorituskyky jo 1.4:lla. Auto on myös tila-autoksi suhteellisen matala, joten maantieajo ei ole samanlaista keinumista kuin esimerkiksi Merivassa.

      Huonoja puolia lyhyehköt välitykset (korjattu faceliftissä), alusta maksikuormalla (parannettu faceliftissä) ja kuskin penkin asento ja säädöt (minulle penkki on sopiva). Monikäyttöisyys voisi tietysti olla parempikin, mutta toisaalta se tuo lisää painoa. Esimerkiksi Meriva on pari sataa kiloa painavampi kuin Note, johtuen pääosin takapenkin monikäyttöratkaisusta.

    • on vakiona.

      Jos ei toimi se on rikki. (takuuna kuntoon). Ei tarvitse olla levyjä takana. Kevyeissä autoissa rummut ovat paremmat(vaativat vähemmän huoltoa) takana.

    • notisti

      Ihan mukavahan sillä on kurvaalla.. Varsinkin automaatillla.. Mutta toi valomuisti??
      Jos laittaa valot päälle ja kun sammuttaa auton & ottaa avaimet pois & avaa kuskin oven niin sitten sammuu valot..noinko sen valomuistin pitäisi pelata vai onko mulla aamulla akku tyhjä??
      Kaikissa muissa autoissa (merkistä riippumatta) toi valokatkaisin on OFF asennossa koko ajan, notessako se aina ON asennossa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1536
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      21
      1035
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1026
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      87
      955
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      896
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      841
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      825
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    10. 70
      759
    Aihe