elokuva/tv-alan media-assistentit huomio!

jay-the-man

Olette päässeet ammattikouluun tai ammattikorkeaan opiskelemaan alaa, miten olette päässeet koulunaikaisiin työharjoitteluihin, miten olette sijoittuneet alalle, jos olette töihin asti päässeet?

mikä on tilanne valmistumisenne jälkeen?

mihin töihin olette päässeet/erikoistuneet?

Tiedän että ala ei välttämättä ole mikään kaikista helpoiten työllistävä, mutta kertokaa kokemuksistanne.

Voiko alalle päästä ilman koulunkäyntiä, esim. työharjoittelun kautta?

2

1011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jay-the-man

      minkälaista palkkaa olette saaneet?

      ketkä teitä ovat työllistäneet?

    • realismia kerrakseen

      Suosittelen vaihtamaan alaa jos oikeasti töitä haluat. Tee kartoitus alalla toimivista yrityksistä ja huomaa, että niitä on niin VÄHÄN.

      Monastihan nämä pyörittävät harjoitelijoita, eivätkä palkkaa paljon työntekijöitä. Siitähän oli dokumenttikin, miten tuotantoyhtiöt käyttävät hyväksi ilmaista työvoimaa.

      Jos sulla on valmiit suhteet alan yrityksiin, niin voi olla se työnsaanti mahdollisempaa. Alalle valmistuu TODELLA PALJON ihmisiä ja ihan suoraan työttömäksi. Siinä ei yksi tutkinto sinne tänne tee kesää.

      Suurempi todennäkösyys on, että olet valmistumisesi jälkeen työtön ja niitä oman alan töitä ei sitten saakaan. Älä tuudittaudu harhaluuloihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1248
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      809
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      664
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      584
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      308
      578
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      530
    Aihe