Ihana päivä takana. Harvoin pääsee meikäläinen nauttimaan puilla lämmitettävän saunan löylyistä. Nyt on nautittu ja uitu meressä sekä leikitty lasten lailla vesileikkejä. Vanhanaikaista makkaralenkkiä paistettu tikun nokassa ja vaikka mitä.
Saunan omistaja oli siivoillut kesäparatiisinsa ullakkoa ja oli tehnyt kunnon löydön meikäläisen kannalta katsottuna. Iso kasa vanhoja pehmeäkantisia dekkareita vaihtoi kotia;)))
Mitens teidän muiden päivä on kulunut??
Saunan omistaja oli siivoillut kesäparatiisinsa ullakkoa ja oli tehnyt kunnon löydön meikäläisen kannalta katsottuna. Iso kasa vanhoja pehmeäkantisia dekkareita vaihtoi kotia;)))
Mitens teidän muiden päivä on kulunut??
Vastaukset 30
Vanhimmat
mennyt ja mukavan lämmintä on ollut! =)
eteenpäin. Nyt ollaan taas jo keskellä viikkoa sujuvasti ja heinäkuu vetelee loppuaan.
Tänään oli nautinnon vuoro ja huomenna taas alkaa mehunteko.
Syksyn mainoksia tulee postin mukana taas . Lapsilla tuntuu olevan pian kouluun meno käsillä kun reppuja jo ja muita välineitä mainostetaan.
tarvitse edes aatella mitään opiskelua. Mut kyllä tätä kesää vielä on jäljellä...ellei elokuusta tule viileetä. Mut toivotaan lähipäiville oikein kauniita ilmoja. Perjantaina tietty sataa mut sehän ei minua ja tekemisiäni haittaa! =)
oikein kauniita ilmoja, sellaista 25 astetta lämmintä, juoksee hevoset paremmin.
se ois ihanteellinen lämpötila niille!
varsinaista kesälomaa odotellessa :) Aika kulkee hitaammin kuin täi tervassa takaperin :(
Herukat näyttää kypsyvän puskissa ja kanttarelleja on metsä keltaisenaan :)
Se on mulle yksi vuoden rakkain kuukausi. Vielä kun tein normaalisti töitä yritin jos mahdollista saada elokuun lomakuukaudeksi. Yleensä onnistui kun muut halusivat juhannuksesta, niin ei meitä montaa ollut, jotka elokuuta mielivät.
elokuu on aina ollut paras lomakuukausi :) Johtuu varmaan siiitä, että marjat ja sienet on kypsiä poimittaviksi. Ja elokuun leppeän lämpöiset, jo hiukan pimeät yöt; saa polttaa kynttilöitä :) Aivan ihana lomakuukausi..
Kun loma päättyy on kesäkin ohitse;))) Toiset tulivat lomalta töihin ja itsellä vasta edessä. Pirullinen luonne kun olen niin tollasestakin osaa nauttia.
on kyllä käynyt mielessä :)) Teillä on jo takana, mutta mulla vasta edessä lällällää :))
o kulunu poistojen merkeis joten älä sää kuule valhettelija yhtää yritä taas tekeytyä vanhurskaaks kas ko se ei enää onnaa.sinnuun ei kukkaa ennee uso ja oma o vikais
Onko sulla ollut ikävä umaa. Minähän en koskaan viivy missään kauaa.
Täältä ei ole pikkuauton kyydissä istuen matka eikä mikään sinne missä tänään olin.
Turku on merellinen kaupunki ja tässä lähellä on Parainen, Naantali, Nauvo, Rymättylä, Merimasku....noin muutaman mainiten.
Olin Kakskerrassa http://fi.wikipedia.org/wiki/Kakskerta, sekin kuuluu Turkuun;))
Voi voi noit valheit, justha sää kertosit et oli mukava PÄIVÄ, makkaroit paistain tikunnenäs uiden ja saunoen. Täälhä sää oot kuiteskii päiväis tänäännii viettänt, viästei poistelles ja riistokattest itkien, ootsia kyl tavan satuilija. Mitä sää saat nuis valheistais?
oli varmaasti mukavampi päivä kuin sinulla siellä facebookissa:))))
Aivan varmast ol mukaavamp päivä hänel ko mul, sehää ny on sanomattakii selvää, kaikha hänel o paremppi kui muil !
murretta vai väitettä? :) Molempi pahempi eli yhtä hankalaa ottaa selkoa
se oli aitoa,rehellistä paskanjauhantaa verhottuna tekaistuun murteeseen ;)
Ei hää kyent siul vastaamaa, tais mennä juttuins taas päälekkäin, ja huamas tuon ihekkii.
vanhanaikainen makkaralenkki?
Sehäo Hampparin käyrää, ekkönää tiiä.
ja vanhanajan saunalenkkiä. Hampparinväärää käytiin ostamassa kakarana kaupasta 5- tai kymmenellä pennillä.
Saunalenkki lämpeni kiukaalla ellei ollut paikkaa avotulelle, jossa sitä paistettiin tikun nokassa.
Hampparin kyrsä, ikuna en sitä suuhuin o laittant enkä laita, karmeeta sisäelimistä valmistettua ja sualeen tungettua mössöö.
Oleksä muka viettäny lapsuutes sota-aikana, vai olittekste tosiaan niin köyhiä.et sä kuule oo niin paljoo vanhempi et makkaraa olis sillonkaa penneillä ostettu.Nallekarkkeja me osteltiin penneillä,ei ruokaa, sati makkaraa.
Aika rajuja valheita taas - uskokoon ken tahtoo
Kyl vaa munki nuoruudes makkara makso vaan muutamn pennin. Muari anto joka aamu ku lähin kouluu 20 pennii ja käski sil ostaa syätävää ruokatunnil. Nallekarkki makso pennin, makkara 20 pennii.
Että oikkee ruokatunnil.eiks teän koulus ollukkaa ruokaa.meil oli.ja luokis syötii.ei tarttennu itte ostaa makkaraa.sitä paitti "" Hampparinväärää käytiin ostamassa kakarana kaupasta 5- tai kymmenellä pennillä.""
stadis mis ei tietenkää puutetta ollu.Kaikki se kouluu menevä raha käytettii meinaan teijä hyväks ja muut saiki sit pärjätä omillaa.
aikana jolloin tavaroiden saatavuus oli huonoa. Lelujakin mulle tuotiin Ruotsista, kuten nukkeja. Kun olin vauva isä oli kuulemma ostanut banaania tiskin alta, eli mustan pörssin kauppaa.
Meillä oli naapuritalossa Tarmola ja sieltä käytiin ostamassa muutamalla pennillä sitä makkaraa, hampparin väärää tai hevoshalpaa. Hyvää oli.
nallekarkit maksoivat pennin kappale ja niitä ostettiin yksityiskaupasta jka oli myös ihan vieressämme tai Ruususen kioskista.
kuis sä jaksat koko aika valehel tolleest.tää nykynenkii aika on sodan jälkkeist aikaa pässi ja et sää kyl mikkää sota-ajan kakara ole ko oot saman ikkäne ko mä joten lopeta nyt jo noi valheet.
Mist sä voit tiätää mik sota o oltt turuus viiskyt luvun aluus
aina joku sota menossa tai sit joku suurempaa rikollisvyyhtee liittyvä nettikirjoittelu.