Mietin noita kelan maksuja kun kotiäitinä tässä olen. Esikoisesta maksetaan nyt kotihoidon tukea. Sitten kun toinen lapsi syntyy, siitä kai maksetaan äitiys/vanhempainrahaa se ensimmäiset 9kk. Niin lakkaako esikoisen kotihoidon tuen maksaminen kun vauva syntyy vai maksaako kela sekä äitiysrahaa että kotihoidon tukea? Entäs sitten kun äitiysraha loppuu, maksetaanko kotihoidon tukea vain nuoremmasta lapsesta vai molemmista? Esikoinen on alle kolmevuotias siinä vaiheessa vielä ja periaatteessahan tukea pitäisi maksaa.
Kellään tietoa? Vaikka kyllähän se sitten aikanaan selviää kun vauva syntyy ja on nuo rahat nyt riittänyt tähänkin asti eikä toisesta lapsesta niin paljon lisää kuluja tule kun vauvatarvikkeetkin on esikoisen jäljiltä. Tuli vain mieleen että maksetaanko tukia joka lapsesta vai vaan yhdestä.
kotihoidontuki vain yhdestä?
4
468
Vastaukset
- Viiden äiti
Kotihoidontukea maksetaan aina 3v saakka kaikista lapsista. Tulevasta vauvasta saat ensin äitiysrahaa 9kk. ja sitten kotihoidontukea kunnes hänkin täyttää kolme vuotta.
- näin menee
Kun rupeet saamaan ä-rahaa kodinhoitoraha loppuu etkä saa muuta rahaa kuin ä-rahan.sit ku jäät hoitovapaalle ä-loman jälkeen saat kodinhoitotukea vain nuorimmasta tietenkin, ja vanhemmasta saat n.90e/kk kunnes vanhempi 3v, sen jälkeen saat hänestä n.60e/kk.
- mutta mutta
Jos perheenne on pieni tuloinen ja äitiyspäivärahasi ei ole suuri on mahdollista saada hoitolisää vanhempainrahan lisäksi, mutta koskee lähinnä minimi päivärahan saajia, sillä siinä tehdään suoraan matemaattista vähennys laskua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1637322
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264218- 503728
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1473210- 512966
- 492559
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262356Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2732049Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt552005- 291906