Onko koirankarvoille käyttöä?

koiraparturi

Trimmailen monen värisiä ja rotuisia koiria, pääasiassa karkeampikarvaisia terriereitä. Karvaa kertyy viikossa isompi määrä, enkä ole keksinyt sille mitään järkevää hyötykäyttöä. Ajattelin, josko siitä olisi perhonsidontamateriaaliksi. Onko joku käyttänyt ja millaista karvan tulisi olla? Täältä sitä saisi ihan postikulujen hinnalla.

6

2665

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voihantoki

      Juu karstaa ja kehrää langaksi ja kutoo sukat yms... karkea karva ei niin hyvää.

    • Voihantoki

      Juu karstaa ja kehrää langaksi ja kutoo sukat yms... karkea karva ei niin hyvää.

    • kassu,66
      • meillä....

        oottaa keväisin linnut koirankarvat pesäänsä, kannaattaa säästää kevääsen asti


      • Harjoitteleva

        Olen taipuvainen napsimaan jaloissa pyöriviltä mäyräkoirilta mahapuolen ja hännän pitkiä karvoja. Korvantaustan takuista saa runkoja. Onneksi on loppumaton luonnonvara käsillä.


    • *sitoja*

      Pitäisi olla yhdentyyppistä karvaa ja mielellään yhdestä koirasta. Ja kun pieni muovipussukka riittää yhdelle sitojalle vuosiksi. Sellaisella lattialta lakaistulla kasalla sekalaista koirankarvaa ei tee perhonsidonnassa mitään.

      Olen napsinut tuttavieni koirista pienen tupon milloin mistäkin - toki aina omistajan luvalla. Mukavia pitkiä karvoja streamerin siipeen tai lyhyempää ja pehmeämpää karvaa runkomateriaaliksi.

      Perhonsidontaa varten nuo karvat myydään niin, että myyntituote on pieni nahkapalanen karvoineen. siitä sitten sitoja nappaa pienillä saksilla haluamansa tupon. Luulen, että tätä sinun ei kannata kokeilla tai trimmattava ei pysy kynsissäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe