mitä tarkoittaa

50% moduloitu?

Mitä tarkoittaa jos jotain signaalia moduloidaan 50%?

Onko tuossa siis sekoitettu moduloitua signaalia ja moduloimatonta (alkuperäistä) yhteen vai miten tuo on vain 50%?

Kyseessä on AM-modulointi.

1

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • modulaatio

      100% modulaatio on sitä, kun modulointisyvyys on niin suuri, että moduloiva signaali toisella puolijaksolla moduloi kantoaaltotehon nollaan ja vastaavasti toisella puolijaksolla kaksinkertaiseksi. 50% on puolet siitä.

      50% modulaatio voidaan myös määrittää siten, että siinä kantoaaltoteho vaihtelee moduloivan signaalin tahdissa 50% -150%.

      Amplitudimodulaatiohan tarkoittaa sitä, että kantoaallon amplitudia, voimakkuutta säädetään moduloivalla signaalilla. Pelkkä kantoaallon ja moduloivan signaalin lineaarinen summaus ei ole ihan sama asia.

      http://www.williamson-labs.com/480_am.htm

      Pelkässä summauksessa ei muodostu modulaatiota, eikä sivukaistoja kantoaallon molemmin puolin. Eli modulaatio on nimenomaan kantoaallon amplitudin eli voimakkuuden muuttamista moduloivan signaalin amplitudilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      65
      3807
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2705
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2634
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1856
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1636
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      122
      1397
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      281
      1337
    8. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      126
      1335
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1299
    10. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      91
      1271
    Aihe