Autonavigaattori

Azoreille

Auton vuokraajille on ainakin kaksi vaihtoehtoa navigointiin Azoreilla. Yleensä autonavigaattoreiden Eurooppa tai Portugali kartat eivät sisällä Azoreita (esim. TomTom, Garmin yms)

1. Ilmaiset kartat Garmineihin. Lataa sivuilta
http://www.azoren-online.com/gps/index.shtml
Nämä eivät ole reitittäviä karttoja, mutta hyvin muuten toimivat, testattu Sao Miguelilla. Kävelyreitit löytyvät osoitteesta
http://www.trails-azores.com/index.php?lang=en
Nämäkin toimivat hyvin esim. Garmin Oregonissa, ainakin niillä viidellä reitillä millä me kävimme.

2. Osta kartta Nokian puhelimeen. Symbian S60 v3:seen sivuilta
http://www.ndriveweb.com/products/product/35/
Maksaa 40 euroa, hyviä reitittäviä karttoja kaikista saarista. Samasta paikasta löytyy myös versiot PDA-laitteille. NDriven karttoja voi myös käyttää Verkkokaupan Hakkapeliitta-navigaattossa. Hakkapeliitan ohjelma on NDriven tekemä.

4

996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfödkfös

      uudessa nokiassahan(n97) on karttapalvelu joka ei käytä internettiä vaan toimii ihan jotenkin muuten..toimisikohan se tuolla? ainakin olen sillä suomen maalla ja virossa autoillessa navigoinut ihan niinkuin navigaattorillakin

      • São Miguelin tieverkko on pituudeltaan varsin vaatimaton (ehkä noin 1000 km ja niistäkään teistä matkailija ei kaikkia käytä). Saaren pituus on noin 65 km ja leveys keskimäärin 15 km, pinta-ala noin 750 km2.

        São Miguelilla pärjää vallan mainiosti ilman moderneja navigaatiovälineitä.

        Suomalainen sanalasku sanoo, etta ei kysyvä tieltä eksy. Azoreilla sen sanoma on epävarmoissa tilanteissa yhä käyttökelpoinen.


      • ei sisällä

        Nokian kartat käyttää NAVTEQ:n (tietysti) karttoja, ja niissä ei ole Azoreita. Madeira ja Kanarian saaret kyllä löytyy.


    • päivitetty

      Uusimmassa Garminin City Navigator Europe 2010.30 versiossa on Azorit mukana. Karttapäivitys on juuri ilmestynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      153
      5234
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3273
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      248
      3122
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2658
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1824
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1615
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1566
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1457
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1437
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1347
    Aihe