huomenna tulossa viikonlopuksi!
Millaine sää siellä maarianhaminassa?
2
239
Vastaukset
- tippatikku
Tästä kun katselet:
http://www.alandstidningen.ax/vader.con - ihan hirveästi
Ahvenanmaalla esiintyy eniten punkkeja.
Borrelia-bakteeria ei suotta kutsuta suureksi matkijaksi, sillä se osaa väistellä jopa antibioottia, jota käytetään Lymen borrelioosin vaikeimman tautimuodon hoidossa. Borrelioosia kantaa noin puolet punkeista. Sairauteen ei ole olemassa taudin ehkäisevää rokotetta eikä siltä voi muutoinkaan suojautua paitsi pukeutumalla oikein luonnossa liikuttaessa ja tarkistamalla ihon ulkoilun päätteeksi.
Mikäli punkki pääsee kiinnittymään, sen pureman tunnistaa rengasmaisesti tai tasaisesti laajenevasta, punaisesta ihottumasta. Yleensä borrelioosiin saa siinä vaiheessa avun antibioottihoidolla. Pitkään jatkuneessa taudissa noin 10 prosentille jää nivel- ja neurologisia vaivoja antibiooteista huolimatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902697- 2011034
- 66887
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti148839- 59702
- 53657
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?18591- 51565
- 55515
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52504