Lapseni huutaa

edola

Lapseni , 2 v. poika, huutaa silloin tällöin kovalla äänellä. Hän saattaa huutaa porraskäytävällä, bussilla tai kadulla. Mitä teen? Jotkut ihmiset katsovat vihaisesti, ymmärrän jos joku ei kestä, mitä voin tehdä? Ajattelen joskus etten mene mihinkään.

4

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huutoja ja kiljumista

      Normaalia uhmaa. Jos näytät, että kiusaannut, niin lapsi tekee sitä jatkossakin. Ole normaali oma itsesi, niin ajan kanssa tapa jää pois. Älä ulkopuolisista välitä, ei se mitään auta.

      • Kokeilee rajojaan

        mutta tuo on huono käytöstapa joka on vain karsittava pois. Topakasti komennat lasta joka kerta kun huutaa,mutta älä itse vain korota ääntäsi..


    • riipiraapu

      Kyllä maailmaan meteliä mahtuu, älä sellaisesta ota painetta.
      Ei kai sitä nykyään saa lapset näkyä eikä kuulua, siihen on tultu. =(
      Omakin huutaa joskus ja tulee aina huutamaan. Ei 2 vuotiaan "huutoa" voi kouluttaa. Ihan primitiivi reaktio.

    • nyt aikuinen

      oli aikanaan ehkä kolme vuotiaana tapa "karjahdella" välillä ilman sen kummempaa syytä. Ikäänkuin "käynnistys huuto" ennen leikkeihin tms. ryhtymistä. En enää muista tarklasti, mutta on jäänyt mieleeni oma kusmmastukseni ja kyselin muilta äideiltä onko heidän lapsillaan moista tapaa. Tuo "karjahtelu" laantui kyllä, mutta sama tapa on vieläkin joskus. Pojasta kehittyi ihan fiksu nuori mies. Että anna poikasi huutaa. Ehkä hänestä on kiva kuunnella vaikka porrraskäytävän kaikua tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      129
      5312
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      193
      5017
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      86
      3496
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3008
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      30
      2384
    6. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      10
      2185
    7. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      256
      1835
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      7
      1467
    9. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1374
    10. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1355
    Aihe