Lapseni , 2 v. poika, huutaa silloin tällöin kovalla äänellä. Hän saattaa huutaa porraskäytävällä, bussilla tai kadulla. Mitä teen? Jotkut ihmiset katsovat vihaisesti, ymmärrän jos joku ei kestä, mitä voin tehdä? Ajattelen joskus etten mene mihinkään.
Lapseni huutaa
4
564
Vastaukset
- Huutoja ja kiljumista
Normaalia uhmaa. Jos näytät, että kiusaannut, niin lapsi tekee sitä jatkossakin. Ole normaali oma itsesi, niin ajan kanssa tapa jää pois. Älä ulkopuolisista välitä, ei se mitään auta.
- Kokeilee rajojaan
mutta tuo on huono käytöstapa joka on vain karsittava pois. Topakasti komennat lasta joka kerta kun huutaa,mutta älä itse vain korota ääntäsi..
- riipiraapu
Kyllä maailmaan meteliä mahtuu, älä sellaisesta ota painetta.
Ei kai sitä nykyään saa lapset näkyä eikä kuulua, siihen on tultu. =(
Omakin huutaa joskus ja tulee aina huutamaan. Ei 2 vuotiaan "huutoa" voi kouluttaa. Ihan primitiivi reaktio. - nyt aikuinen
oli aikanaan ehkä kolme vuotiaana tapa "karjahdella" välillä ilman sen kummempaa syytä. Ikäänkuin "käynnistys huuto" ennen leikkeihin tms. ryhtymistä. En enää muista tarklasti, mutta on jäänyt mieleeni oma kusmmastukseni ja kyselin muilta äideiltä onko heidän lapsillaan moista tapaa. Tuo "karjahtelu" laantui kyllä, mutta sama tapa on vieläkin joskus. Pojasta kehittyi ihan fiksu nuori mies. Että anna poikasi huutaa. Ehkä hänestä on kiva kuunnella vaikka porrraskäytävän kaikua tms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1833495Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3752197Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii562176- 432042
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4291163Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1181045- 59984