Vanhus

Hyvät 50 kymmiset.Joko alkaa ikä painaa. Mulla ainakin. Ei millään jaksa enään mennä töihin. Mikä avuksi.
3310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ethän sinä mikään vanhus vielä ole.
Tällä iällähän sitä villitykset vasta alkaakin.

Ei ole taloudellisia huolia, velat lähes tai kokonaan maksettu, lapset maailmalla, aikaa jää itselle ja itsestä huolehtimiseeen.

Ota laatuaikaa itsellesi.
Toteuta unelmiasi.

Väsymykseen löytyy yleensä syy psyykkeestä, väsymyshän ei ole aina fyysistä.
Kannattaisi keskustella lääkärisi kanssa uupumuksestasi.
Olet ehkä kyllästynyt rutinoituneeseen elämääsi.
Työsi ja päiväsi toistavat itseään.

Totta, minuakaan ei enää kiinnosta yli 30v:n työputki, mutta sen jaksaa kun löysin omaan arkeeni uusia virikkeitä.

Mikä sääntö kehoittaa meitä pysymään aina samassa kaavassa.
Tekemään samoja asioita päivästä toiseen samalla aikataululla...
Johan siinä väsyy vähemmästäkin.

Monesti oma asenne elämäämme on ratkaisevana tekijänä, olemmeko onnellisia tässä ja nyt, vai hamuammeko koko ajan muualta tulevaa mielihyvää.
Tyytyväisyyden ja rauhan löytää lähempää kuin arvaammekaan, omasta itsestämme.
Jokainen heräämämme aamu, tyydytystä tuottava päivä, ihana ilta ja rauhallinen yö ovat lahjoja, jotka saamme ottaa vastaan ilman vastalahjoja.

Totta myös sekin, että elämä tuo tullessaan erilaisia luopumisia, ne kaikki kuuluu elämään ja elämän kiertoon.
Tosiasiat on hyväksyttävä ja tehtävä sellaisille asioille jotakin, joita voi muuttaa.

Tätäkään päivää ei olisi jos eilistä ei olisi ollut, eikä huomista tule ellei tätä päivää ensin elä.
Äläkä huoli huomisesta, se on vasta huomenna!

Muuten, tuli tässä mieleen, että yleiskunnon kohottaminenkin auttaisi ehkä yleiseen väsymykseesi.
Jaksamista sinulle!

P.S. Jos haluat, sähköpostitse keskustelu kanssasi sujuisi paremmin.

Äänestä
  • jotta meit liäkäreitä teijän uupuminen kiinnostoo

    Äänestä

oliskohan sulla kirjottaja vanhus masennusta tai työuupumusta siis ,käy lääkärillä.
Ei tässä iässä vielä mitään väsymystä pitäis olla eikä kokea itseään vanhaksi pitkään aikaan
Tämä ikä on parasta aikaa elämässä ihanaa ja vapaata ja voi tehdä kaikkea mitä ikinä haluaa.
Lisäksi on se elämänkokemuskin mukana ,enpä tiedä elämässäni olleen parempaa aikaa kuin on nyt
Ei jomota eik kolota mistään ja elämä on ihanaa ja makoisaa ja vauhdikasta .
Liikunta tekee hyvää siitä saa puhtia ja energiaa itselleen ulkoilu erityisesti myös auttaa .
Muista syö kevyesti mieluiten kasvisruokaa ja liiku paljon ja juo vettä .
Tuuleta kunnolla elämäsi ja laita koti kauniiksi että viihdyt nyt sulla on aikaa tehdä kaikkea sitä mitä et ehkä ole ehtinyt aiemmin tekemään anna siis aikaa itsellesi .
Jos on elämänilo pois ja masentaa vakavasti kovasti niin siihen on apua olemassa mutta meneppä omalle lääkärille tai työterveyslääkärille ja jutele siellä hän voi arvioida vointiasi ja mikä auttaa
Joskus sekin auttaa että menee jonnekin esim kuntoutuslomalle tai johonkin hierontaan tai tosiaan kylpylään ihan että on paljon erilaisia mahdollisia hoitoja ja työkykykin tulee taas paremmaksi. Kokeile et ainakaan mitän menetä .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vuosia kirjoitti:

Hyvät 50 kymmiset.Joko alkaa ikä painaa. Mulla ainakin. Ei millään jaksa enään mennä töihin. Mikä avuksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu