nopea kysymys!
Olen hakemassa vuokrakämppää ja siellä kysytään tuloja, lasketaanko opintotukea tuloksi vai miten se menee?
Olen hakemassa vuokrakämppää ja siellä kysytään tuloja, lasketaanko opintotukea tuloksi vai miten se menee?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä se lasketaan tuloksi.
Voiko 15 vuotias saada opintotukea kun lähtee ammattikouluun?
KELAn sivusto on hieman harhaanjohtava ( mielestäni ) koska siellä sanotaan että opintotukeen kuuluu:
Opintotukeen kuuluvat
opintoraha
asumislisä
opintolainan valtiontakaus. ( tämä ihmetyttää eniten koska eihän valtion takaama laina ole mitään tukea vaan lainaa joka pitää itse maksaa takaisin ) Olen muistaakseni jostain lukenut että opintotukeen ei ole oikeutta jos saa lapsilisää, eli pitää olla 17 vuotias???
Opiskelija ei voi saada opintorahaa ennen kuin täyttää 17 vuotta ja lakkaa saamasta lapsilisää. Opintotuen asumislisää ja lainantakauksen voi saada, jos niiden ehdot täyttyvät. Vanhempien tulot vaikuttavat määrään (ja saamiseen).
Ja onhan sen lainantakaus ihan selvästi tukea. Ei se ole sama asia kuin laina. Valtio on mukana takaajana ja se on opiskelijaetuus. Eipä valtio paljon lainoja muuten takaa. Takauksen saaminen ei velvoita lainaa ottamaan, eikä se laina varsinaisesti tukea olekaan.
Lisäksi muistuttaisin, ettei millään lainalla ole niin pientä korkoa kuin opintolainalla.
Minä olen ymmärtänyt, että opintolaina on nykyään ihan yhtä kallista/halpaa kuin muutkin lainat, sidottu normaaleihin markkinakorkoihin eikä erityisiä korkotukia opintolainaan enää ole. Olenko ymmärtänyt väärin?
...pankeilla on velvollisuus myöntää opintolainalle pienempi tai korkeintaan sama marginaali kuin muille lainoille. Itse viitekorkoon opintotuella ei ole vaikutusta eikä mitään korkotukia enää ole.
siis pankit antavat opintolainaan alhaisen marginaalin ja päälle tulee sitten joko markkinakorkona euribor tai pankin oma viitekorko.
jos opiskelija valmistuu määräajassa, niin opintolainasta 2500e ylittävästä osasta 30% voi laittaa verovähennyksiin. eli selvää säästöä, kunhan valmistuu ajoissa ! (ja ottaa paljon lainaa!)