miten korottaa peruskoulun arvosanoja että pääsisi tiettyyn lukioon?

niin miten?

haluan kovasti erääseen tiettyyn lukioon, mutta olen nyt kaksi kertaa yhteishaussa yrittänyt samaan lukioon, mutta todistus on sinne liian huono.
joten perusopetuksen numeroita on pakko korottaa, että kyseiseen lukioon pääsen sisään.
tiedän, on monia lukioita, joihin pääsee lähes millä vain keskiarvolla, mutta tämä paikka on niin selkeästi laadukkaampi eikä keskiarvoni siitä kovin paljoa jää, että kysyisinkin, että missä voisi peruskoulun päättötodistuksen arvosanoja korottaa ainakin sen verran, että keskiarvo tähän kyseiseen lukioon riittäisi ja kenties ensi kevään yhteishaussa vihdoin ja viimein pääsisin sisään?
kyseiseen lukioon tänä vuonna viimeinen joka pääsi oli muistaakseni keskiarvolla 7.3 ja oma on jotain 6.3 joten tuonne 7.5 paikkeille vähintään olisi hyvä keskiarvo saada.
missä voin korottaa peruskoulun päättötodistuksen arvosanoja?
olen jo vähä vanhempi henkilö, ikää jo pian 22 vuotta.
en siis todellakaan juuri peruskoulusta päässyt vaan vuonna 2004 en 2003, koska menin vuotta myöhemmin kouluun kuin muut ikäiseni.
jos vain vielä jotenkin jossain pääsisi olisi mukava jouluun asti niitä korottaa jossain ja sitten keväällä yrittää haussa uudelleen ja vihdoin jopa kenties onnistuakin. tiedä sitten onko noihinkin oppilaitoksiin hakuajat jo menneet missä niitä voisi korottaa.

7

8310

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvo

      Tuttuni kävi korottamassa viime vuodesta alkaen (päättyi keväällä) peruskoulun numeroita aikuislukiossa. (Googleen kun laittaa sen hakusanaksi, niin löydät oman paikkakuntasi aikuislukion. )

      Hän oli juuri peruskoulusta päässyt ja halusi parantaa muutaman aineen arvosanaa, eikä käydä koko 9. luokkaa uudestaan menemällä kymppiluokalle.
      Opetusta oli tosin vain iltaisin, koska monet työssäkäyviä. Oppilaita oli nuorista eläkeläisiin, eikä ollut ketään häiriköitä, koska kaikki olivat vapaaehtoisesti opiskelemassa. Vaikka nimi onkin aikuislukio, niin siellä on erikseen pk-kertauskursseja arvosanojen korottamiseen ja tietysti lukion kursseja.

      Tutullani numerot paranivat jopa pari arvosanaa, kun oli rauhallisempi oppimisympäristö ja itsekin motivoituneempi. Ota siis rohkeasti yhteyttä lähimpään pisteeseen ja kysy kurssivaihtoehdoista.

    • tuossa iässä enää mennä

      ehkä kannatas mennä minne pääsee tai siten amikseen niin saat ees jonku ammatin sieltäki voi hakee amiskorkeeseen ja ---myös sen jälkeenyliopistoon
      tai suoraan yliopistoon...
      ei oikeesti kannata enää lukioo suorittaa....oot 25 ku valmistut lukiosta enemmäkkin kenties...??
      ja kuinvanha sit jos meet yliopistoon yli 30wee ku ees valmistut

    • ja kymppiluokka

      Kansanopistojen peruskoululinjat sopivat tilanteessasi, jos olet valmis maksamaan opiskelusta kuukausittain. Kymppiluokka on tarkoitettu 16-vuotiaille, jos viihdyt heidän kanssaan. Kolmantena vaihtoehtona -mielestäni paras- on siis aikuislukion peruskoulukurssit, jotka on mitoitettu kahdelle lukuvuodelle.

    • kävelevä esimerkki

      Yläastelaiset on niin tyhmiä, vaikka kuvittelvatkin olevansa niiiin fiksuja! Makaavat pitkin pulpetteja, nukkuvat tunnilla, häiritsevät opetusta, angstataan kaikkea opiskelua vastaan: "onko pakko", "mulla jäi kirjat kotiin", "joko pääsee välkälle", jätetään läksyt tekemättä yms. yms. JA SITTEN ohhoh kun ei päästäkään lukiooon kun keskiarvo ei riitä. Onko se nyt fiksua toimintaa, että peruskoulun jälkeen käytettään vuosi siihen, että korotetaan numeroita, jotka olisi ihan helposti saanut normiajassa edes kohtuullisella opetukseen osallistumisella??? Ja kyllä, keskiarvosi jää aika paljonkin tuosta vaadittavasta rajasta, jos se numerolla jää. Sulla on todistuksessasi lähes kaikista aineista ilmeisesti 6 ja parista 7. Nyt sun pitäisi saada kaikista aineista se 7 ja muutamaan lisäksi 8.

    • jaa

      itekki pitäs parantaa ku on vielä kolme kutosta ja yks vitonen ja muut seiskoja ja kaseja

    • Duskull

      Mun kans pitää parantaa kun haluan helsingin ilmaisutaito tai medialukioon ja en tiedä millä keskiarvoilla pääsen sisään? :o arvosanani ovat: kemia 5, hissa 6, joita en voi parantaa ja muut siin 5-7 välillä keskiarvo 7.0 viime keväänä vuosi olis aikaa parantaa arvosanoja yritän ainakin 8.0 keskiarvoa, menen vantaalle jos en Helsinkiin mun toikkaril pääse

    • kanasaarioinen

      munia tarjola makeita munia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      617
      1633
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      887
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      743
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      672
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      543
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    Aihe