Juuri asennettiin uusi käyttöjärjestelmä (XP). Omat tiedostot on kuitenkin luotu v.2002. Eikö Omat tiedostot luoda samalla, kuin uusi käyttis asennetaan? Mistä voin todeta, onko uusi käyttöjärjestelmä asennettu vai onko kone saatu pelkillä näppäinkäskyillä kuntoon.
Kysyn tätä nyt toista kertaa, koska ensimmäinen ei tuottanut tulosta.
Kysyn tätä nyt toista kertaa, koska ensimmäinen ei tuottanut tulosta.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kukaan järkevä ei enää nykyään asenna muinaista XP:tä kun nykyaikaisia ja toimivia käyttöjärjestelmiä saa ilmaiseksikin.
maksaakin, paska ei edes ilmaiseksi.
>...paska ei edes ilmaiseksi.
Kuitenkin tuossa edellä kehuit asentavasi Windowsia? ;)
ilmaiseksikin, mutta monesti rahalla saa parempaa ja sellaista kyytiä mitä ei ilmaiseksi voi odottaa.
>...rahalla saa parempaa ja sellaista kyytiä...
Eikös tässä nyt kuitenkin puhuttu Windowsista joka on kaikessa suhteessa huonoin ja selvästi hitain vaihtoehto?
asennettu usea vuosi sitten. Ubuntut jää nopeudessa toiseks.
mielipide. Se, että xp on nopeampi on faktaa.
Louskuttaa leukojaan aina kaikesta muusta, kuin kysytystä asiasta.
xp on suosituin käyttis. vista ei toimi
ubuntu ei ole edes käyttis
...ihan itse? ;)
"Ubuntut jää nopeudessa toiseks."
http://www.flexense.com/resources/file_systems_performance_comparison.html
tuon olen huomannut. Varsinkin käynnistyksessä sen huomaa.
Kun sen vanhan ketjun voi nostaa yksinkertaisesti kirjoittamalla siihen kommentin. Yhä uusien ketjujen teko samasta aiheesta on siis aivan turhaa spämmäystä.
on P:stä. koska niissä on miljoonan viestiä ja osa paskaa. Toki tässä tapauksessa kysymys on sama.
Jos PC on joku merkkikone, voi hyvin olla mahdollista että käyttis on vedetty joltain (vanhalta) levykuvalta, mutta sillä tuskin on mitään merkitystä, kunhan käyt tsekkaamassa että siinä on viimeiset päivitykset.
Juuri taannoin itse tein XP:n täyden asennuksen, ja järjestelmähistoria on kaikilta osin tyhjä.
Kaikki ohjelmat > Apuohjelmat > Järjestelmätyökalut > Järjestelmätiedot > Näytä > Järjestelmähistoria...
Tarkastin 11.7. asentamani XP:n omien tiedostojen luontiajankohdan näin:
Käynnistä > hiiren 2.napilla Omat tiedostot > Ominaisuudet > Yleiset.
Pvm. on sama, kuin XP:n asennuspäivämäärä, 11.7.2009
Täällä ei vaan tuota kukaan tiedä.
Vistassakin tuolla konstilla. Tulee ilmeisesti käyttöjärjestelmän mukana vaikka siellä ei mitään olekaan. Eli minulla tyhjä.
Kuuluisit harvinaisten lajien luetteloon tai Guinnesin ennätysten kirjaan ainutlaatuisena PC-käyttäjäyksilönä, joka ei ole tallentanut omiin tiedostoihin yhtään mitään.
Ja sinua on laskutettu nimenomaan XP:n asennuksesta - sitä ei ole tehty.
XP on elvytetty muutoin, esim. järjestelmän palautuksella, ja erilaislla skannauksilla.
kyllä.
Telekarelialle terveisiä!
Olipa outo kysymys. Yritän silti vastata: Omat tiedostot on windows järjestelmässä virtuaalikansio, joka voidaan sjoittaa fyysisesti mihin tahansa kiintolevylle. Asennuksessa se menee C-asemalle. Omat tiedostot -kansio luodaan samalla kun uusi käyttöjärjestelmä asennetaan, jos asennus tapahtuu tyhjälle kiintolevyosiolle (puhdas asennus). Sen sisältö yleensä kopioidaan/siirretään vanhasta systeemistä, tämä vaikuttaa muokkauspäivämäärään. Mitä päivämäärää tarkoitat? Luonti- vai muokkauspäivämäärää? Koska et kertonut, oliko kyseessä vanhan päivitys suoraan XP:ksi vai asennus tyhjälle levylle ei kysymykseen voi varmuudella vastata.
Toinen kysymys, mistä voi todeta, onko käyttöjärjestelmä asennettu: jos kone käynnistyy käyttöjärjestelmään, se on silloin asennettu.
Luontipäivämäärä on edelleen yli 7v. vanha. Eikä ollut tyhjä levy, vaan siellä oli jo XP-käyttis, mutta kone jumissa muuten vain. Muokkauspäivämäärää ei edes näy tällä koneella, ainoastaan luotu pv. vuodelta 2002. Eikä Omissa tiedostoissa ollut enää mitään entisiä tiedostoja. Tässä tuli vielä mukava seikka: Aloitussivu muuttui siitä missä luki ennen " serial ata, 1024 kb jne.", sellainen hieno värikuva, ihan kuin tietokoneen sisältä otettu, muuttui yksinkertaisemmaksi musta-kelta-valkoiseksi aloitussivuksi ja se "tsägä-tsägä-tsägä" käynnistysääni jäi pois. Mutta nyt olen onnistunut tällä ubuntusekoilulla palauttamaan aloitus kuvion samanlaiseksi, kuin mitä se oli ennen tätä ns."käytöjärjestelmän uudelleen asennusta".
tajua, että luontipäivä ei muutu, haloo
Jos veit koneen mukana xp asennuslevyn ja lisenssin eli procuct keyn ja annoit luvan jyrätä koko kiintolevyn, niin näe mitään syytä miksi liike olisi alkanut kikkailemaan jollain näppäinkomennoilla ja palautuksilla. Asentaminen on kuitenkin helppoa.
Tsäkä tsäkä ääni tuli tod. näk. korppuasemasta josta etsittiin levykettä.