1. Oletteko saaneet kuinka monennen lapsen 40 vuotiaana tai jälkeen 2. Oliko silloin rankkaa kuin oli jo vanhempi vai samanlaista
40 vuotiaana lapsi
10
1575
Vastaukset
- mami kertaa kuus
Sain viidennen lapsen 41 -vuotiaana ja nyt 43-vuotiaana odotan kuudetta.
Helpoksi tekee se, että edellinen sisaruspari jo teini-iässä ja vanhin pari jo aikuisia.
Helppoa on ollut, iällä ei tässä mitään merkitystä. Ihan samalla tavalla jaksan kuin ennenkin.- huonoksi
Kymmenen vuoden kuluttua olet jo selkeästi mummoiässä, vaikka kaksi nuorintasi ovat vielä peruskouluiässä. Heihin sitten purat raivoissasi katkeruuttasi ja jaksamattomuuttasi.
41-vuotiaana.
Raskaus ja synnytys menivät hyvin, rauhallisemmin kuin nuorena.
Samoin on lapsenhoito sujunut hyvin.
En huomaa jaksamisessa oleellisia eroja nuorena saamiini (Esikoisen sain kun olin 18) mutta sen sijaan asenne on nykyään maltillisempi. En enää hötkyile ja hermostu turhista enkä niin helposti sotke epäoleellisuuksia vanhemmuuteen ja isovanhemmuuteen (lapsenlapsiakin kuviossa jo).
Hyvin sujuu neljän alle viisivuotiaan hoito (kaksi omaa ja kaksi lapsenlasta) silloinkin, kun kaikki sattuvat samaan aikaan hoidettavikseni.
Minun äitini sai myös aikoinaan viidennen lapsensa iltatähtenä kun me muut olimme jo miltei aikuisia ja äiti itse reilusti yli neljänkymmenen.
Nyt tämä nuorinkin veljeni on jo aikuinen ja itsekin perheenisä - ilman traumoja sataikka katkeruutta.
Ehkä juuri niiden (ja muiden lähipiiriin osuneiden vastaavien) myönteisten kokemusten vuoksi, en ole koskaan erityisemmin ollut huolissani jaksamisesta tai aikuisillekaan vanhemmille syntyneiden lasten hyvinvoinnista ja tasapainoisesta kasvusta.- MiinaI
46 vuotiaana ja hyvin olen jaksanut. Olisin voinut varmaan senkin jälkeen saada lapsia, sillä menopaussi tuli vasta 55 vuotiaana. Lastenhoito sujui tutulla rutiinilla. Olen nyt 60vuotias ja paljon nuoremman näköinen ja oloinen kuin ikätoverini, joiden kaikki lapset saattavat olla jo lähes nelikymppisiä. Kun täytin 60 vuotta työtoverit ihmettelivät, kun he luulivat, etten vielä ole viisikymppinenkään.
Kun lapsi neljän vuoden kuluttua tulee täysi-ikäiseksi olen 64vuotias, siis vielä ihan hyvässä keski-iässä. Sekä mieheni että minä aiomme olla töissä 68 vuotiaiksi. Lapsenlapsia meillä on kolme 3, 2, 1-vuotiaat. Hoidan heitä usein ja kuopus auttaa minua lastenlasten hoidossa.- teija66
on 13 lasta esikon sain 17vuotiaana(poika syntyi elokuussa täytin 18 joulukuussa) ja odottelen iltätähteä ollaan kyllä miehen kanssa tuumattu jos siellä oiskin kaksi kun on aika jo aika iso maha vaika alkuraskautta tässä elellään:) toivotaan että kaikki menee hyvin ja saadaan terve iltätähti maailmaan syksyllä
- Vastuunkanto
teija66 kirjoitti:
on 13 lasta esikon sain 17vuotiaana(poika syntyi elokuussa täytin 18 joulukuussa) ja odottelen iltätähteä ollaan kyllä miehen kanssa tuumattu jos siellä oiskin kaksi kun on aika jo aika iso maha vaika alkuraskautta tässä elellään:) toivotaan että kaikki menee hyvin ja saadaan terve iltätähti maailmaan syksyllä
Yli 35 vuoden ikäisten äitien sikiöiden kromosomihäiriöiden riski kasvaa vähitellen. Yleensä tällöin on kysymys 21-trisomiasta eli Downin synroomasta, mongoloidismista.
Iän mukana monien sairauksien todennäköisyys lisääntyy. Kaikkein keskeisimpiä raskaudenkulun kannalta ovat sydämen ja verenkiertoelimistön tila ja sokeriaineenvaihdunnan häiriöt. Verisuonivaurioiden todennäköisyys kasvaa ja suonten seinämien joustavuus vähenee. Verisuonet eivät pysty enää yhtä hyvin mukautumaan raskauden tarpeisiin. Tällöin istukan toiminnanvajauksen vaara lisääntyy, mikä johtaa sikiön pienipainoisuuteen ja hapenpuutteen vaaraan. Jos verenpaine on ennen raskautta normaali eikä perustauteja ole, on ennuste yleensä hyvä. Vanha synnyttäjä on kuitenkin riskisynnyttäjä, jonka raskautta seurataan tehostetusti koko raskauden ajan. Suosituksen mukaan kaikille yli 40-vuotiaille odottajille tehdään raskauden aikana sokerirasituskoe raskausdiabeteksen seulomiseksi.
Yleensä synnytys sujuu hyvin, vaikkakin vanhoilla ensisynnyttäjillä keisarileikkauksia ja imukuppi synnytyksiä on 1,5 – 2 kertaa enemmän. Vanhojen synnyttäjien lasten kuolleisuus on keskimääräistä korkeampi. Myös äidin riskit lisääntyvät, joten raskauden tehostettu seuranta on tärkeä sekä äidin että lapsen kannalta.
Iän mukana monien sairauksien todennäköisyys lisääntyy. Kaikkein keskeisimpiä raskaudenkulun kannalta ovat sydämen ja verenkiertoelimistön tila. Verisuonivaurioiden todennäköisyys kasvaa ja suonten seinämien joustavuus vähenee. Verisuonet eivät pysty enää yhtä hyvin mukautumaan raskauden tarpeisiin. Tällöin istukan toiminnanvajauksen vaara lisääntyy, mikä johtaa sikiön pienipainoisuuteen ja hapenpuutteen vaaraan. Jos verenpaine on ennen raskautta normaali eikä perustauteja ole, on ennuste yleensä hyvä. Vanha synnyttäjä on kuitenkin riskisynnyttäjä, jonka raskautta seurataan tehostetusti koko raskauden ajan.
Vanhojen synnyttäjien lasten kuolleisuus on keskimääräistä korkeampi. Myös äidin riskit lisääntyvät, joten raskauden tehostettu seuranta on tärkeä sekä äidin että lapsen kannalta.
Lähteet
Eskola K, Hytönen E: Naisen elämä ja hoitotyö. WSOY, 1997
Saarikoski S: Synnytysopin perusteet. Vammalan Kirjapaino, 1996
Ylikorkala, & Kauppila & Anttila (toim.) 2004. Naistentaudit ja synnytykset. Duodecim 2004.
http://www.tervesuomi.fi/fi/julkaisu/11640
- wilma60
Näin keväällä se iskee; vauvakuume. Salaa leikittelen ajatuksella että vieläkö sitä näin 50 vuotiaana tulisi raskaaksi ja onnistuisi jopa saamaan nyytin syliin asti. Mutta onneksi järki voittaa ja ehkäisystä en ole luopunut vaikka toinen osapuoli sitä ehdottelee vähän väliä. Näissä tilanteissa olen pyytänyt häntä etsimään itselleen nuoren ja lisääntymiskykyisen naisen. Kyllä minun on tyytyminen näihin kolmeen ja odotettava sitä mummoaikaa joka ehkä kenties 10 vuoden päästä alkaa häämöttää. Toivottavasti ei ennen sitä.
- virpinen69
41 vuotiaana odotellaan 12 lasta laskettuaika on maaliskuun lopuss:)
- römsäkkää
virpinen69 kirjoitti:
41 vuotiaana odotellaan 12 lasta laskettuaika on maaliskuun lopuss:)
Jossain kai se raja menee.....
- Anonyymi
römsäkkää kirjoitti:
Jossain kai se raja menee.....
Jos tahtoopi tehdä siitä vaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253790
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422772Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532300Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122261Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131829Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191550Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip531522- 971409
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621261Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951214