Löydetty kello

Tietääkö joku voinko pitää kellon jonka löysin yli kymmenen vuotta sitten. Siitä oli jo siloin patterit loppunut, mutta nyt ajattelin otta kellon käyttöön eli pitäisi laittaa siihen uudet patterit liikkeessä. Voiko olla näin, että kello otetaan minulta pois jostain syystä. Luulisi kellon olevan ílmoitettu varastetuksi. Löysin sen ja pidin kellon. Tiedän tehneeni väärin kun en vienyt kyttikselle, mutta ajattelinpahan pitää kellon kun se näytti hienolta. =)
4529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuskin sentään mikään rolexi. Tuskin ketään harmittaa joku 200e kellon katoaminen.

Äänestä

Jos+olet+pitänyt+arvokkaan+löytämäsi+esineen,+syyllistyt+löytötavaran+anastamiseen.+Se+ei+aivan+ole+varastamisen+kaltainen+rikos,+mutta+täysin+vastuuton+ja+epärehellinen+menettely+joka+tapauksessa.++Tuo+kello,+arvoltaan+mahollisesti+tuhansia+euroja,++olisi+pitänyt+toimittaa+heti+poliisiasemalle+tai+löytötavaratoimistoon.+Silloin+olisit+saanut+sen+arvosta+10+%+löytöpalkkiona+(+jos+omistaja+löytyy)+ja+ostaa+itsellesi+mahdollisesti+satoja+euroja+maksavan+oman,+ei+rikoksella+hankitun+kellon.+++Lisäksi+olet+elänyt+10+vuotta+epärehellisesti+hankitun+tavaran+aiheuttaman+ajatuksen+kanssa.+Kannatiko+se?Jos+kellossa+on+paterit,+ei+sen+arvo+ilmeisesti+ole+niin+suuri+kuin+vedettävän.+Vedettävän+kellon+arvo+voi+olla+hyvinkin+5.000+-+50+000+e.+Jos+arvokello+toimitetaan+liikkeeseen,+siitä+todennäköisesti+tarkistetaan+sarjanumero+ja+jäät+kiinni+epäiltynä+varkaudesta.+-Tämä+on+hyvä+esimerkki+suomalaisten+ns.+rehellisyydestä,+joka+on+täysi+myytti.+-Suomalaiset+ovat+vähintäänkin+yhtä+epärehellisiä+kuin+mikä+tahansa+muu+kansa.++Turha+puhua+siitä+rehellisyydestä+yhtään+mitään.

Äänestä
  • Vähän sinne päin. Vanha juttu, mutta oppia ikä kaikki. Suomessa ei ole sellaista rikosta kuin löytötavaran anastaminen.
    Löytötavaralain mukaan löytäjä saa pitää löytämänsä esineen, mikäli sen arvo ei ylitä 20 euroa, laitoslöytöä tai eräitä asiakirjoja lukuunottamatta.
    Löytäjä syyllistyy kavallukseen, lievään kavallukseen tai törkeään esineen arvosta riippuen.
    Rikoksina edellä mainitut ovat ajat sitten vanhentuneet, mutta poliisille voi voimittaa kuinka vanhan löytötavaran tahansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Löytäjä kirjoitti:

Tietääkö joku voinko pitää kellon jonka löysin yli kymmenen vuotta sitten. Siitä oli jo siloin patterit loppunut, mutta nyt ajattelin otta kellon käyttöön eli pitäisi laittaa siihen uudet patterit liikkeessä. Voiko olla näin, että kello otetaan minulta pois jostain syystä. Luulisi kellon olevan ílmoitettu varastetuksi. Löysin sen ja pidin kellon. Tiedän tehneeni väärin kun en vienyt kyttikselle, mutta ajattelinpahan pitää kellon kun se näytti hienolta. =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu