Mistä voi tietää mikä virustorjuntaohjelma on hyvä? Yks sanoo yhtä, toinen toista. 20 v alalla ollut vannoo Aviran nimeen, myyjä kaupassa väittää että Norton rasittaa konetta vähiten. Itsellä ollut F-secure toimi niin, että koneelta löytyi 76 virusta kun se meni totaalijumiin.
Mistä saa faktatietoa kuinka paljon mikin torjunta rasittaa/hidastaa koneen toimintaa? Kai se on hankitusta versiostakin kiinni (esim. Nortonin 3 vaihtoehtoa)?
Ei kai noista mikään ole täydellinen, mutta etsin parasta hinta/laatusuhdetta.
Osaako joku vastata faktaa, ei pelkkää mutu-tietoa?
Olen ostamassa uutta konetta ja siihen sitten kunnon torjuntaohjelmaa suojaksi normaaliin nettisurffailuun.
Mistä saa faktatietoa kuinka paljon mikin torjunta rasittaa/hidastaa koneen toimintaa? Kai se on hankitusta versiostakin kiinni (esim. Nortonin 3 vaihtoehtoa)?
Ei kai noista mikään ole täydellinen, mutta etsin parasta hinta/laatusuhdetta.
Osaako joku vastata faktaa, ei pelkkää mutu-tietoa?
Olen ostamassa uutta konetta ja siihen sitten kunnon torjuntaohjelmaa suojaksi normaaliin nettisurffailuun.
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.av-comparatives.org/comparativesreviews
Itse se on kokeiltava, mikä omaan koneeseen sopii. Kaikki kärkipään tuotteet osaavat hommansa.
Itse olen päätynyt Aviran Premiumiin, riittävän kevyt ja hyvätoiminen. Jopa voittaa useimmat testit.
Tää antivirus puoli on kuin autolla ajaminen. Jokainen nörtti tietää siitä kaiken ja on alallaan just tässä alan auktoriteetti.
Oma mittarini on myös tuo AV-Comparatives.org, jossa testaan JO valmiiksi hyviä torjuntasoftia.
Lähes mikä tahansa noista mukana olevista on jo siis sinällään Hyvä. Omaa ratkaisuani puolsi Keveys, vähäinen määrä vääriä hälytyksiä ja hyvä tunnistuskyky SEKÄ Proactive Testissä ETTÄ On-demand testissä. Toinen mitaa suurinpiirtein kuinka hyvin softa pärjää tunnetuille uhkille, toinen mittaa kuinka hyvin tuntemattomia uhkia vastaan. Päädyin itse Norttoniin, MUTTA varmasti esim. vaikkapa Kaspersky olis yhtä hyvä ratkaisu.
Kiitos vastauksista. Jos vielä kerrotte tällaiselle aloittelijalle, että tuleeko ongelmia jos uudessa koneessa on valmiiksi joku 30 pv kokeilulisenssi XX-torjuntaohjelmasta ja ostan siihen kilpailijan tuotteen? Tarviiko jotain poistaa ennen hankitun virusohjelman asentamista tässä tapauksessa? Tulee mieleen vaan, että helpointa olisi aloittaa sillä koneessa valmiiksi olevalla ja jatkaa sitten netissä tilausta.. Siinä minkä aion ostaa on McAfee tai joku sellainen 30 pv.
Ensin vanha antivirus pois ja sitten uusi tilalle, muutoin voi tulla ongelmia.
"Mistä voi tietää mikä virustorjuntaohjelma on hyvä?"
Millä tavalla määrittelet hyvyyden? Parhaimmatkin virustorjunnat tunnistaa korkeintaan 80% liikkeellä olevasta haittaohjelmista että virustorjunta ei ole mikään "suojaus". Käytännössä tunnistusprosentti vaihtelee 50-80%:n välillä, heikoimmilla saattaa tunnistus rajoittua vain tietyntyyppisiin uhkiin tai tunnistaa vain yksittäistä ohjelmaa.
Käytännössä virustorjunnalla lähinnä saa pidettyä vaikeata Windowsia osaamattoman käyttäjän koneen hieman pitempään käyttökunnossa ennen uudelleenasennusta, ja toimii varoittimena/ilmoittimena kun kone on voinut saastua ja pitäisi uudelleenasentaa. Oikea tapa suojata kone on edelleenkin se normaali tapa, eli päivittämällä tietoturva-aukot ettei reikäisellä koneella surffaile. Virustorjunta ei siis ole välttämättömyys.
Toisekseen, kaikki virustorjuntaohjelmistot hidastaa konetta, enemmän tai vähemmän.
"Ei kai noista mikään ole täydellinen, mutta etsin parasta hinta/laatusuhdetta."
Varmaankin mahdoton operaatio kun laatu on sitä, että aina hidastuu eikä millään saa konetta turvalliseksi. Ehkä kannattaa vaan kokeilla että mikä nyt sattuu itseä miellyttämään jos sellaisen haluaa.
Ookko kippiä ??
niinku koko mies(?).
Se on hihhuli, ei sen katkeria puheita kannata kuunnella.
Ei minulla ole ollut ikinä viruksia. Tiedän vaan tasan tarkkaan että tietoturvaohjelmisto ei ole mikään "suojaus" kun tyhmemmät tuntuu niin kuvittelevan.