itseäni kiinnostaisi kovasti hakea jotain hommia prahasta ja muuttaa sinne ainakin joksikin aikaa, ihan vaan nähdä maailmaa. itselläni on koira jota en missään nimessä jätä suomeen se on ollut esteenä ulkomaille lähtemiseen koska moniin maihin on hankala viedä jne enkä tahdo koiran olevan yksin, mutta nyt olen tänä vuonna ollut prahassa kolme kertaa ja huomannut sen olevan koirien luvattu maa. koiria on joka puistossa ja ravintolassa ja kaupassa :)
kysymys kuuluu niille jotka ovat / ovat olleet töissä prahassa. kuinka helppo on löytää töitä jos puhuu hyvää englantia ja suomea, mutta ei muita kieliä ? esim hotelli / ravintola töisä / turistihommia ?
jso joku osaa vastailla ja viitsii niin Kiitos!
OLETKO OLLUT / OLETKO TÖISSÄ PRAHASSA?
3
1046
Vastaukset
- nak
olin töissä icon communication centerissä siellä... puhelintyötä, mutta se oli ainut mitä sain ku en puhu tsekkiä. myös hostellit on toinen vaihtoehto... niistä kannattaa kysellä. Englannin opetus on kans yks mahollisuus. ite menin paikan päälle vaan, mulla oli rahaa pariksi viikoksi punkata hostellissa ja sen aikana löysin kämpän ja työpaikan. Praha on kyllä semmonen koirakaupunki :)
- suomi jirka
Prahassa töissä, puhun tsekkiä. Sinne vaan, stasnou cestu!
- Sun_in_Prague
Olen töissä IT-alalla Prahassa. En puhu tsekkiä, mitä nyt vähän alkeita, että ravintoloissa ja kaupassa pärjään. Täällä tuntuu olevan suomenkielisille töitä tällä hetkellä call centereissä. Viimeisen kuukauden aikana olen nähnyt muutamankin ilmoituksen, jossa nimenomaan etsitään suomenkielentaitoisia, ja tsekkiä ei tarvitse osata. Tervetuloa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222227Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739430Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.287421Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3216610Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796281SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805884Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot324908HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.944555Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974319"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770