Mikä ihme vaivaa tyttöä,kun nukkuu kokoajan...lääkärissä hypätty ja mitään ei pitäisi olla vialla....ei ainakaan sano olevansa masentunut,mutta ei halua,että tilaan ajan esim. perheneuvolaan....riittääkö syyksi loma?
14-v nukkuu kokoajan
jo kuudes lapsi
133054
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Murrosikäiset nukkuvat, se kuuluu asiaan, kyllä se korjaantuu, kun koulu alkaa.
Kun lääkärissä kävitte, niin mitattiinhan kilpirauhasarvot?
varaat ajan! Ei koko aikaa nukuta vaikka ois lomakin, tukka putkella tuon ikäsen pitää painaa kylillä, mutkasta tietä näkymättömiin, ja kotona ehkä kääntymäsä. Mars soita perheasiaintuntijalle! JA lapselta et sitte lupaa siihen pyydä, VIET sen sinne.
Kenekään ei pidä mitään. Jokainen lapsi on oma yksilönsä. Murrosikäiset rakastavat nukkumista, lisäksi siihen on tarvekin: aivot kaipaavat unta siinä iässä.
Aloittaja on tutkittanut nuorensa. Annetaan hänen nauttia lomasta ja nukkua varastoon.
:sherlock:
Tiesikkö että oon saman ikänen (tosin poika), ja käyn kaupungilla korkeintaan ostamassa energiajuomia. Tosin saataan olla vähän sulkeutunut, mutta tuo kommenttisi on turha.
siksi kyselee! Ja varastoon EI VOI nukkua!
Ja miten se muka nauttii lomasta kun nukkuu?
no helvetti nukkuminen on literally siitä lomasta nauttimista
ei arki päivänä pystytä nukkuu nii paljoo
Joo siis en oo tyttö mutta saman ikänen, mutta ookko varma että se nukkuu yöllä :P? Munkin vanhemmat luulee että meen siinä 0:00 aikaan nukkumaan, mutta kyllä mä vieläkin valvon.
valvookin,en sitä epäile,mutta välillä tuntuu niin kummalliselta,kun ei jaksa olla yhtään hereillä kokopäivänä.....ei käy juuri missään,paitsi netissä.....pian alkaa koulu ja unirytmi pitäisi saada kohdalleen.....murrosikä jyllää päässä ja kropassa....eikä äidin hyvää tarkoittavat neuvot saa aikaan muuta kuin raivareita...
itseäni väsyttää lähes koko ajan, mutta en täysin koko ajan nuku sentään! Yö unet venyvät suht. helpostikkin 12 tuntisiksi ja sitten vielä saattaa tulla nukuttua päikkäritkin ym. Itseäni varmaankin vaivaa se, että olen hieman masentunut, ahdistunut, minulla ei ole selkeitä päämääriä. En enää oikein urheilekaan, ja olen usein kipeä. Masennus tms. saattaisi teilläkin olla kyseessä?! Ehdotan vain, kannattaahan asiaa tutkia. Kannattaisi itsenikin pikkuhiljaa varmaan mennä juttelemaan ammattilaiselle. Mutta pärjätkääpä te!
Ei alkuunkaan sama asia. Huolestuttavampaa olisi jos nukkuisi liian vähän. Mikä saattaa olla mahdollistakin kun on koulua, eikä malta mennä ajoissa nukkumaan. Kai tyttö sentään lomalla saa levätä? Suurin osa nuorista tykkää nukkua, minäkin teini-iässä lomilla kun oli vähemmän tekemistä nukuin usein pitkiä päiväunia, ihanaa! Ja teen niin kyllä edelleen kun lapset ja mies eivät ole kotona. Minun vanhempani älysivät sentään olla tyytyväisiä "laiskasta" teinistä, joka ei kulje kadulla ryyppäämässä ym.
älä saatana laita sitä sinne kouluun.. se jos joku alkaa väsyttämään
sillä tytöllä on hiekkaa pimpissä