1. Milloin kannattaa mennä lapsen kanssa puheterapeutille
kysely milloin puheterapeutilla
2
737
Vastaukset
- melkain ammattilainen
Lapsen kokonaiskehitys on ikää tärkeämpi kriteeri kun harkitaan puheterapian ja/tai muuta apua puhe ongelmiin. Yleensä ensin varmistetaan ettei puheongelmien taustalla ole toiminnallisia syitä (kireä kielijänne, kuulo-ongelmat, suunalueen motoriikkapuutteet...) tai henkisiä syitä. Sen jälkeen päätetään jatkotoimista, joiden osana on usein puheterapeutin antama apu. Ohessa joitakin likimaisia ikiä milloin viimeistään aletaan selvittää mistä puheongelmista voisi olla kyse. Yleensä selvitys alkaa neuvolasta, josta lähete lääkärille ja lääkäriltä lähete harkinnan mukaan erikoislääkärille tai puheterapeutille.
n.1v lapsi ei ääntele muutoin kuin itkemällä ja/tai lapsi ei reagoi puheeseen tai koviin ääniin.
n. 3v lapsi käyttää alle 10 sanaa ja/tai puhe todella epäselvää (vieras ei ymmärrä laisinkaan) lapsi ei ymmärrä yksinkertaisia kieltoa/käskyjä (uhmaiän aiheuttama "kuurous" normaalia)
n.4v lapsi ei käytä puheessa väh. 2 sanan lauseita ja/tai sanavarasto alle 50 sanaa ja/tai puhe epäselvää
n.5v lapsi ei käytä puheessaan usemman sanan lauseita ja/tai lauseet jatkuvasti vajaita (esim. ei käytä laisinkaan verbejä). Lapsella useita äännepuutoksia (Esim. S-vika) ja tai lapsi ei ymmärrä normaalia puhuttua kieltä.
n.7v lapsella äännepuuteita (yksittäiset äännepuutteet korjataan yleesnsä ensisijaisesti yhdellä puheterapeutin käynnillä ja sieltä saaduilla kotiharjoituksilla tai erityisopettajan antamalla "tukiopetuksella ja kotiharjoituksilla)- kohdalla näin
^Tuohon edelliseen voisin kommentoida, että meillä menee ainakin tiukasti näin, että:
2- vuotis neuvolassa pitää sanoa selkeitä sanoja vähintään 10 kpl / selkeitä 2 -sanaisia lauseita edes yksi.
2,5 vuotis kontrolli neuvolassa, jos edellisessä 2 vuotis neuvolassa ollut "ongelmia". Tuolla sanottava edes yksi kolme sanainen lause.
3- vuotis neuvolassa pitää sanoa selkeitä 3 sanaisia lauseita muutamia tai passitus suoraan puheterapiaan.
Meillä ollut tiukasti molenpien muksujen kanssa näin:)
Puheterapeutti sitten päättää mitä tehdään/tehdäänkö mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986278KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3505764Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602763Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072198Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071888- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331088