Lukulasit

Lunette

Olen 41-vuotias nainen ja minulla on ollut silmälasit kauas katsomista varten viitisen vuotta. Lasit ovat vain hajataittoa korjaavat cyl -0,50 ax 030 ja cyl -0,75 ax 115 . Käytän niitä aika harvoin eli vain jos silmäni ovat todella väsyneet ja samalla tarvitsen nähdä tarkasti kauas.

Koska silmäni ovat miinuksen puolella vaikkakin sylinteriset niin auttaako se lykkäämään lukulasien tarvetta niin kuin puhtaasti likinäköisillä vai onko siitä mitään apua?

Vai onko hajataitto vielä lisäksi haitaksi lukemisessa väistämättä tulevan ikänäön kanssa?

Eli minkä ikäisenä kenties saan myös lukulasit?

4

1151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rillimies

      Pieni likinäköisyys siirtää lukulasien tarvetta hieman. Tämän vuoksi laserleikkauksien yhteydessä silmä jätetään lievästi likinäköiseksi. Mykiön menettäessä elastisuuttaa ilmenevät lähellekatsomisen vaikeudet jossain vaiheessa, jolloin tarvitset myös lukulasit. Sinun tapauksessasi ovat ratkaivuna joko kaksiteholasit tai nykyisin yleiset monitehot, jotka ovat ns. "rajattomia linssejä". Vaihtoehtoina ovat myös erilliset lähi- ja kaukolasit, jotka ovat käytössä aika hankalat, kun joutuu vaihtamaan laseja. Jotkut ihmiset ovat kuitenkin tyytyväisiä tähän ratkaisuun. Alussa tällainen ratkaisu saattaa toimiakkin, kun on kyse noin vähäisestä kaukokorjauksesta kuin sinulla on.
      Kannattaa kuitenkin aloittaa säännölliset silmälääkärikäynnit muutaman vuoden välein, jotta mahdolliset silmäsairaudet voidaan havaita ja hoitaa ajoissa, mikäli niitä ilmenee. Kun huomaat lähinäkösi heikkenevän, niin kannattaa varata aika silmälääkärille, joka tekee perusteellisen silmätutkimuksen ja näöntarkastuksen, sekä kirjoittaa sinulle uuden lasimääräyksen.
      Hajataitteisuus vaikuttaa näköä heikentävästi kaikilla eri etäisyyksillä. Rivit hyppivät lukiessa ja kaus katsottaessa kuva vääristyy. Hajataitteisuus voi aiheuttaa myös päänsärkyä.
      Jos likinäköisyyttä on riittävästi >-2,5 ei ns. lukulaseja tulla tarvitsemaan, ellei likinäkö vähene iän myötä, niinkuin joillekkin käy. Likinäköiset huomaavat ikänäön yleensä siitä, kun lukiessa pientä tekstiä joutuu ottamaan lasit pois. Likinäköisen lukulasit ovat kaukokorjausta heikommat miinuslasit esim. Henkilöllä, jolla on molemmissa silmissä -5,00 ja adeeraus 1,50, niin häen lukulasiensa vahvuudet ovat -3,50. Tämä hoidetaan yleensä kaksiteho- tai moniteholaseilla. Tiedän vanhempia henkilöitä, jotka eivät ole koskaan hankkineet monitehoja, vaan nostavat aina lukiessa lasit pois.

      • Lunette

        Kiitos informatiivisesta vastauksesta.

        Ilmeisesti hajataitto voi siis aiheuttaa myös lähinäköongelmia. Minulla ei jostain syystä niitä ole vielä tullut.

        Se jäi kuitenkin vielä hiukan epäselväksi onko minun hajataitosta jotain apua ikänäön suhteen, koska hajataittoni on miinusta vai auttaako siihen vain taittovirheissä yleensä esiintyvä "perusmiinus" ?


      • rillimies
        Lunette kirjoitti:

        Kiitos informatiivisesta vastauksesta.

        Ilmeisesti hajataitto voi siis aiheuttaa myös lähinäköongelmia. Minulla ei jostain syystä niitä ole vielä tullut.

        Se jäi kuitenkin vielä hiukan epäselväksi onko minun hajataitosta jotain apua ikänäön suhteen, koska hajataittoni on miinusta vai auttaako siihen vain taittovirheissä yleensä esiintyvä "perusmiinus" ?

        Pelkkä hajataitto ei itsessään auta ikänäköön. Jos silmä on miinuksen puolella, niin se siirtää ikänäköongelmien alkamista. Hajataitto voi olla plus-tai miinusmerkkistä, mutta se ei vaikuta ikänäköön.


    • Anonyymi

      TK lääkäri suosittaa käytettäväksi aina lukulaseja kun ne hankkii (väsymys HilkkaTapio myynti,käynnit)
      Sulut ,piste,pulkyn käyttö matemaattiset aineet opettajat, aloittavat rikki myynin
      Opiskelu ajan lukulasit myynti,ostot jota silloin vielä aviomies käytti auton korjaus rikosouheluita varten joki ei tarvinnut lupaa kysyä saako käyttää.
      Nyt aloittanut lasten kiristyksen poliisin tavata ei sitä Soitot.
      Lukulasit kommentti PAKKO. Kärsämäki kuitit verotus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      114
      8123
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      413
      7332
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4594
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4349
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      6
      3314
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2739
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      112
      2540
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2505
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      22
      2165
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      2037
    Aihe