millä liimata

polyeteeniä ?

Terve tämänkin palstan tietäjille !
Olen yrittänyt etsiä tietoa että millä liimalla voi liimata / tiivistää polyeteeniä / polypropyleeniä. Josko joku pienoismalliharrastaja tietäisi millä onnistuu ja mistä sitä liimaa saisi ostaa. Itsellä kyseessä asuntovaunun ikkuna, josta vastaantulevan rekan ilmavirta irrotti osaksi ulko- ja sisäplexin toisistaan.(ikkuna koostuu kahdesta reunoiltaan toisiinsa liimatuista tai hitsatuista ?? kappaleista.
Asiallisille vastaajille suuri kiitos.

3

821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • truman

      Aiemmin ollessani muovitehtaassa töissä (valmistettiin polyeteenistä pusseja) ei sitä voinut liimata luotettavasti millään, ainoa liitostapa oli lämmöllä saumaus tai hitsaus. Korkeapaine polyeteenin sulamislämpö on n.150 astetta ja matalapaineen n.250 astetta.
      Hitsattaessa oli kuumailmapuhaltimen suutin supistettu lähinnä kaasuhitsaus suuttimen kokoiseksi ja lisäaine syötettiin samoin kun kaasuhitsauksessa.
      Jos et muuta konstia löydä toivotan onnea yrityksessä.

    • oikeastaan

      Kuten joku tuossa jo kertoi propeenia ei oikeastaan liimata millään. Tosin ainakaan ne ikkunat ei ole polypropeenia vaan niitä voi liimata akryyliliimalla.

      • JTe

        Polyeteenin liimaukseen käy Loctiten Primer 770 liima 406. Molempia saanee Etolasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      2017
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1490
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1279
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      72
      1127
    5. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      230
      1112
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1054
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      991
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      237
      938
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      906
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe