Meille on tulossa labradorinnoutaja pentu kaksi kerroksiseen rivitaloon. Kuulin että pennun olisi hyvä välttää portaissa kävelyä.
Onko kenelläkään tietoa tästä lisää. Kuinka kauan portaita pitkin kävelyä tulisi välttää? Millaista vahinkoa portaissa kävely voi aiheuttaa?
Labradorinnoutaja ja portaat
3
1674
Vastaukset
- ..
Portaita,sekä rajuja leikkejä tulee välttää ainakin puoleen ikävuoteen asti, sillä ne rasittavat lonkkia! Lonkkaviat kun tuppaavat olemaan aika yleinen ongelma labbiksilla :/
Etteköhän te pärjää kasvattajan neuvoilla! :)
Onnea uuden perheenjäsenen johdosta!- käy kuten
meille kävi.
Kuljetettiin pentua portaita sylissä ja kerran kompastuin ja tultiin ryminällä portaat alas.
Meidän labbis ei suostu vieläkään kahden vuoden iässä kulkemaan rappuja jos niitä on enemmän kuin 2-3...
Toisaalta yläkertaa ei tarvitse siivota karvoista :)
- ........
Kannataa opettaa kulkemaan portaissa, koska sitä on sitten reilu 30 kiloisena hankala kannella jos ei suostu rappuja kävelemään. mutta varovasti, ettei kaadu niissä, oma labbis "rymisteli" pari kertaa liukkaissa rapuissa, ei pahasti, mutta ilmeisesti sen verran kuitenkin että huomattiin vasta joku aika sen jälkeen ettei uskalla tulla rappusiin, kun oltiin menossa kaverin luo. Tuli kyllä oman kodin raput (joissa myös rymistelyt tapahtuivat), ja ulkona olevat kivi-/tai puurappuset, mutta esim. kavereiden luo mennessä täysi stoppi päälle, ei suostu nykyäänkään tulemaan edes rappukäytävään jos näkee ovelta rappuset. Hankaloittaa elämää isomman koiran kanssa jonkin verran. että opettakaa ehdottomasti tulemaan portaat, mutta maltillisesti ettei satu mitään. ja jos silloin antaa sen itse loikkia rappuset niin ei varmasti aiheuta mitään lonkkavikoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562891
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541739Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461704Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1521506- 741452
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3301346The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut191223Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m731119- 1581052
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251005