Erkki Ahon youtube video Kirjoittanut: hämmentää intenetissä / 30.7.09 / klo 18:21 Rikoksia joissa on mukana poliisihallinnon edustajia sekä heidän läheisiään jätetään kokonaan tutkimatta, kuten myös muiden isokenkäisten talousrikokset, etenkin poliittisella saralla.
http://www.youtube.com/watch?v=Y1OZNY8F26I
Aho on ottanut raskaasti kantaa mm. iltalehtien palstoilla kasvavaan poliisirikollisuuteen.
Onko hän entinen poliisi vai toimittaja? Kun kukaan ei tunnu oikein tietävän..
http://www.youtube.com/watch?v=Y1OZNY8F26I
Aho on ottanut raskaasti kantaa mm. iltalehtien palstoilla kasvavaan poliisirikollisuuteen.
Onko hän entinen poliisi vai toimittaja? Kun kukaan ei tunnu oikein tietävän..
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tietoa hänellä tuntuu ainakin olevan. Tietää mitä puhuu
tai jo eläkkeellä oleva?
Kirjoituksista voi päätellä että on ja erittäin katkerantuntuinen.
Potkut saanut poliisi?
Joten kyllä hänellä tätä tietoa luulisi olevan, kun noin uskaltaa omalla naamalla esiintyä.
Jaska
erilaisia variataatioita on esitetty.
Veikkaan entistä poliisia.
"Kansalaisten sisäinen turvallisuus kärsii tällaisesta sisäisestä vihanpidosta ja ajojahdista, painottaa Rajamäki-"
Kun ajattelen niitä kaikkia "villejä" tilanteita, joihin allekirjoittanut on joutunut poliisien kynsissä, on syytä olettaa, että poliisimaailmassa on "kytenyt" jo pitkään, ja vakavasti!
Rajamäki sanoo osuvasti, että kansalaisten sisäinen turvallisuus kärsii...
Esimerkki.
Lokakuun 25. päivänä asuntoni ovella Helsingissä oli visiteerannut kaksi (siviilipukuista) poliisia, ja olivat sanoneet tyttärelleni etsiskelevänsä "äitiä kuulusteluja varten...". Kun puhelimessa tuon kuulin, päätin oitis mennä selvittämään mistä oli kysymys.
Ne kaksi puhelinnumeroa, jotka poliisien jättämässä lappusessa oli, niistä kumpikaan ei vastannut.
Niinpä soitin Helsingin poliisin vaihteeseen. Siellä sanottiin, ettei "ainakaan Helsingin poliisilla ole mitään tutkintoja vireillä..". Sitten he sanoivat, että se on näköjään virka-apuasia Tampereen poliisilta.
Siihen sanoin, että selvä on, menen sen sitten Pasilan poliisiin selvittämään...
Mutta mitä tarkoitti tämä? Poliisin puhelinvaihteen virkailija sanoi: - älkää menkö, me emme sitten vastaa mitä tapahtuu! Minä taas, joka olen saanut kasvatuksen hoitaa asiani ja velvollisuuteni, katsoin ihan lainmukaiseksi, että ASIA pitää hoitaa kuntoon!
Ja mitä siitä seurasi? Se PUTKAREISSU, jota Promeritin foorumillakin on lukenut jo yli 5000 kävijää, saati että miten laajasti kuuluisaksi moinen PUTKAKERTOMUS on levinnyt.
Että olisinko mennyt sinne PASILAN poliisiluukulle selvittämään asiaa, jos olisin tiennyt miten julkeat otteet siitä seurasivat? (Poliisien sisäinen ja psyykkinen tila saattaa olla monissa tapauksissa tosiaan sitä lajia, ettei kansalaisen turvallisuus ole taattu! Sen olen todennut!) Mutta mitä siitä lokakuun 25. päivästä?
Se poliisi, vanhempi konstaapeli Aki Virolainen, joka minua "palveli" -- oli sittemmin tehnyt syytevaatimuksen "haitanteosta virkamiehelle"! Ajatelkaapa kansalaiset? Kun ihminen menee velvollisuudentuntoisesti ASIAA SELVITTÄMÄÄn, hänet paiskataan putkapedille, kohdellaan kuin kaukomaan kapista kulkukoiraa... ja sitten vielä valhehdellaan päälle päätteeksi! Kun kansalainen itse menee hoitamaan epoäselvää asiaa, ei hän ole "pakoaikeissa" eikä "karkulais-kandidaatti"!
Tämä Arvoisa Poliisiherra Aki Virolainen. Hän oli valehdellut että rouva Hiekkanen yritti "karata" päivystysluukulta! Ja sitten oli vielä lisää valehdellut, että "juoksin" pois!
Mistä oli todellisuudessa kyse? Autoni oli parkissa siinä lähellä. Me väittelimme (todistajia oli kuulemassa) Virolaisen kanssa siitä, että auto on vietävä pois sakkopaikalta, ettei tule sakkoja kun olen putkassa yön yli. Virolainen kehui, kuinka kyllä "Kallioniemi maksaa" jos kuluja syntyy. Minä taas totesin ettei kukaan toisen sakkoja maksa¨.... ja sanoin, että menen siirtämään auton toiseen paikkaan. Tästä oli kyse.
Ja kaiken tämän perästä Virolainen ryhtyi useampaan kuin yhteen valheeseen. - Että yritin "karata", että "juoksin".... ja että "hangoittelin vastaan" kun Virolainen kiskoi minua (mustelman aiheuttaen) oikeasta olkavarresta odotuskopperoon. Kaikki täyttä puppua. Iljettävää poliisimiehen suusta.
Minun ei ole pakko hyväksyä ja sulattaa, kun POLIISIMIES VALEHTELEE. Kun olin asianajajani kanssa ko. syytettä koskevassa kuulustelussa, sattui olemaan melko asiallinen poliisimies (ei Helsingin).
Totesin, ettei Aki Virolaisella ollut oikeutta siihen, että hän esti minua noudattamasta LAKIA. Hän aiheutti menettelyillään sen, että ei sallinut siirtää autoani pois sakkopaikalta. Sellaiseen YLIVALTAAN ei poliisilla ole oikeutta. Hän ei voi estää kansalaista lainmukaisesta menettelystä.
Ja vielä. Kun olin (25.-26.10.07) siellä Pasilan kuuluisassa "putkamaailmassa" ja valitin siitä ihmisarvon vastaisesta kohtelusta mm. wc-asiassa, niin siellä ne sanoivat, että TAMPEREEN POLIISI tästä vastaa.
Heräsi siis kysymys, että mikä ihmeen systeemi tämä on?
Virolainen kehui että "Kallioniemi" maksaa jos kuluja syntyy (Hannu Kallioniemi oli Tampereen tutkinnanjohtaja), sitten Pasilan vartijat sanoivat: Tampereen poliisi tästä sotkusta vastaa...
No, praktisesti - kukaan ei ole "vastannut mistään"! Kun sitten tämä Helsingin Aki Virolainen oli vaatinut sitä syytettä "haitanteosta virkamiehelle" - niin poliisit ravasivat kotiovellani kolistelemassa, soittivat tuntemattomista numeroista sivullisillekin ja kyselivät minua, ja liikenteessäklin nappasivat...
Kun tästä huonon hallinnon mallista sitten tein USEITA KAnteluja sekä sisäministeriöön, että EOA:lle, jne. alkoi tulla "tolkkua". Tuli jopa kirjallinen kutsu "kuulusteluun" Helsingin poliisilta. Oli jopa 4 viikon aika ko. päivään! Ja kun kuulustelut tehtiin asianajajani paikkakunnan poliisissa, kohtelu oli melko asiallista.
Summa summarum?
Tässä on pilottiesimerkki siitä, miten "kansalaisten turvallisuus" vaarantuu HUONON POLIISIHALLINNON ja käytöksen takia. Onko taustalla enemmäkin ristivetoa? Vastuuttomu
tutkinnanjohtajia kuten muitakin poliisipääliköitä. Ahon mukaan poliisi valitsee ne tutkittavat kohteet, joista ei poliisille aiheudu harmia.
Tavalliset pienyrittäjät ja heidän konkurssinsa kyllä tutkitaan?
toimintaa.
todella rohkeata esitellä oma naamansa videolla ja arvostella poliiseja.
kertoo ainakin että Erkillä on kaikki kohdallaan, ei kerro puppua.
Harva sitä omalla naamalla viitsisi julkisuuteen tulla etenkin noilla asioilla?
nämä kusipäiset poliisirikolliset ja muut loiset, jotka heitä hyysäävät, tulisi toimittaa kuritushuoneeseen loppuelämäkseen, kertakaikkiaan eristää lopullisesti heidät meistä rehellisistä kansalaisista. He ovat vaaraksi koko yhteiskuntarauhalle ja demokratialle.
Harmi kun Suomessa ei ole käytössä kuolemanrangaistusta, sillä nappi otsaan olisi ainoa oikea ratkaisu!
On todettava että kukaan rikollinen ei voi olla niin menestyksellinen kuin se, joka on onnistunut hankkimaan valtion tuen puuhilleen.
Ei ihme jos ukkeli joutui koppiin kun meni muka "hoitamaan asiaa kuntoon" joka ei edes kuulu itselle hoitaa. Aitylin juttuhan se oli ! Ja jos siella laitoksella alkaa mesoamaan niin koppi heilahtaa ihan YJT:n perusteella.
OIKEAA TOUHUA POLIISILTA !
voisi kysyä ettämitäpä meinaat kirjoituksellasi? ja mikä on kansalaisen oikeusturva? onko sitä Koiviston konklaavin jälkeen? poliisihan on resupelle joka "käsketään" ylempien voimien taholta juoksentelemaan kansalaisten kimppuun.
ja kansalaiselta vaaditaan lapsenuskoa siihen että poliisi on rehellinen ja oikeudenmukainen! yhtä paljon kuin pohjois-korealaisilta siihen että heidän järjetelmänsä on "ainut oikea"! vaatimus alkaa olla jo ällöttävän kova. koska poliisi jo varastaa omilta joukoilta, onko silloin uskottavaa etteikö varastaisi sitten muualta?