Huippu-urheiluako?

Jari Sporttila

Eiköhän tuo Ahosen "paljastus" iltalehdessä kerro kaiken oleellisen lajista nimeltä mäkihyppy.

Suomalaisten itsetuntoa on jo vuosia pönkitetty todellisella marginaalilajilla, jossa voi tehdä ennätyksen KRAPULASSA!

Ei nyt ihan äkkiseltään tulee mieleen mitään oikeaa urheilulajia, jossa moinen olisi mahdollista.

5

859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jussi_82

      Siinä on helvetin naivi kaveri, luulee että huippu-urheilua jaksetaan vuodesta toiseen, jollei välillä voi nollata..Näitä nyt löytyy eri lajeista, sinisilmäistä luulla että media kaivaa jokaisen yleisurheilijan, hiihto-urheilijan, jääkiekkoilijan ym. kännittelyt esille. Joka lajissa näitä tapahtuu, johto "peittelee" (ei vaan kerro), että on saatettu jotain ottaa..ketä se nyt kiinnostaa? Joskus voi tulla parempaakin tulosta jos kerran-pari kaudessa ottaa..

    • msi

      Se voittaa kenelle sattuu paras tuuri tuulen suhteen ja kuka viitsii laihduttaa itseään eniten. En ole seurannut sitä vuosikausiin.

      • Jees jees

        "En ole seurannut sitä vuosikausiin."

        Silti tulet tälle palstalle? Ihme tyyppi.


      • grgrggr
        Jees jees kirjoitti:

        "En ole seurannut sitä vuosikausiin."

        Silti tulet tälle palstalle? Ihme tyyppi.

        Joo kyllä huippu-urheilijakin on ihminen, eikä todellakaan monikaan elä sillä tyylillä niin kuin kaikki terveysterapeutit suosittelis.. hyvin harvat ovat absolutisteja ja kyllä silloin kisareissuilla otetaan olut jos toinenkin.. Ei se elämä ole sitä pelkkää urheilua.. Ja kun kuluttaa paljon niin voi vetää paljon. Mutta itse olen jääkiekkolija, jonka elämä ei tarvitse olla noin tarkkaa kun huippumäkihyppääjän. Onhan heidän painoaan seurattava, että ei he viinaa joka päivä vedä.

        Jotkut todella ajattelee, että urheilija on jokin ihmeihminen. Ei se kyllä ole. Ihan normaaleja ihmisiä me urheilijatkin ollaan ja normaalit ihmiset irroittelevat ja juhlivat. Urheilijat saattavat jopa käytä mäkkäreissäkin välillä.


      • AJ

        Mäkihypyn saisi lopettaa olumpialaisista on se typerä laji samoiten kumparelasku.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      167
      2794
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2057
    3. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      50
      1812
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1766
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1501
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1214
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1070
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1029
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      196
      1010
    Aihe