En ole koskaan käyttänyt Windowsia, mutta nyt pitäisi - laittomasti ja ilmaiseksi - saada digiboksin TS-tiedosto (ei siis kansio, vaan yksi tiedosto) näkymään Windows-koneessa, koska en oikein jaksaisi polttaa 3-tunnin leffoja (joita on tulossa 3) kahdelle DVD:lle kutakin.
(Olen jeesimässä varatonta kaveria. Tuo digiboksin tallentama tiedosto mahtuisi juuri yhdelle: 3,96 GB leffasta 1 eilen.)
(Olen jeesimässä varatonta kaveria. Tuo digiboksin tallentama tiedosto mahtuisi juuri yhdelle: 3,96 GB leffasta 1 eilen.)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voit vaikka (varmuuden vuoksi) uudelleennimetä sen .MPG:ksi ja katsella Windowsissakin VLC:llä tai sitten esim. Media Player Classic Homecinemalla.
Näkyykö se Linuxissa VLC:llä, vai oletko mäkillä liikenteessä?
Kaikkien digiboksien TS-vuot eivät ole samanlaisia tai edes standardeja, joten ongelmia voi tulla. Ainakin Kaffeine tallentaa TS-vuota, joka toimii kunnollisella mediasoittimella sellaisenaan myös Windowsissa.
Ostamalla 20 eurolla Applen MPEG-codecin sain homman toimimaan QuickTimeen (ja sitä hyväksi käyttäen muihinkin formaatteihin), joten nähtävästi ko. digiboksi tuottaa standardin mukaista dataa. Ei kuitenkaan näy Macin VLC:ssä.
QuickTime-leffa sitten olikin 18,55 GB…
No, enpä tietenkään menetä mitään, jos pistän kaverin kokeilemaan.