Lahti vai

Kommentoikaapas sitä -ja mieluiten perustellen - että kumpi on parempi paikka Lahti vai Hämeenlinna?
8252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

että Hämeenlinna. Hämeenlinna on jotenkin turvallisemman ja rennomman paikan oloinen, ja siellä tuntee olonsa viihtyisäksi.

Lahteen en ole koskaan tykästynyt. Huonoja puolia on niin monia, kuten esim. töykeät ihmiset, suuret väkivaltatilastot ja ahdistavan pienet piirit. Sisään päin lämpiävä paikka, hyh.

Äänestä
  • 2 kertaa Hämeenlinnassa käyneenä vastaisin Hämeenlinna.. Paljon kauniimpi kaupunki ja ihmiset vaikuttaa jotenkin ystävällisemmiltä mitä täällä. Kauppoja ei ehkä niin monipuolisesti mutta sekin on ehkä toisaalta vain plussaa.

    Äänestä

  • jeppp89 kirjoitti:

    2 kertaa Hämeenlinnassa käyneenä vastaisin Hämeenlinna.. Paljon kauniimpi kaupunki ja ihmiset vaikuttaa jotenkin ystävällisemmiltä mitä täällä. Kauppoja ei ehkä niin monipuolisesti mutta sekin on ehkä toisaalta vain plussaa.

    Lahti on oikea kaupunki, Hämeenlinna on kylä. Lahden palveluvarustus on moninkertainen. Kuka mistäkin pitää.

    Äänestä

  • Hilda R kirjoitti:

    Lahti on oikea kaupunki, Hämeenlinna on kylä. Lahden palveluvarustus on moninkertainen. Kuka mistäkin pitää.

    Hyvin kaunis kaupunki ja elävämpi kuin Hämeenlinna.
    Väkivaltatilastoiltaan Lahti ei enää eroa 10 suurimman kaupungin joukosta.

    Tietenkin isoimissa ympyröissä sattuu ja tapahtuu enemmän,sillä enemmän kirjavampaa väkeä mahtuu joukkoon. Näin myös Lahdessakin.

    Äänestä

  • Ja nykyisellään kirjoitti:

    Hyvin kaunis kaupunki ja elävämpi kuin Hämeenlinna.
    Väkivaltatilastoiltaan Lahti ei enää eroa 10 suurimman kaupungin joukosta.

    Tietenkin isoimissa ympyröissä sattuu ja tapahtuu enemmän,sillä enemmän kirjavampaa väkeä mahtuu joukkoon. Näin myös Lahdessakin.

    yhtyä samaan. Ruma ja ankea kaupunki. Vesijärvi huokuu paskaa pinnan alta. Oikea "järvisuomen portti" nimenomaan!

    Kauneshan on katsojan silmissä vai miten se meni?

    Äänestä

Hämeenlinnassa ei ole varkaita, mutta Lahdessa niitä on joka kulman takana.

Äänestä

Lahdessa on enemmän kaikkea. Suurempi kooltaan, paljon ravintoloita, ostosmahdollisuuksia ja monipuolista luontoa. Kulttuuri- ja urheilutarjonta pesee Hämeenlinnan mennen tullen. Ihmiset pääosin ystävällisiä ja rentoja.

Äänestä

Hämeenlinnassa tuntemattomat ihmiset tulee juttelemaan, mikä ei Lahdessa tulisi kuuloonkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hämeednlinna? kirjoitti:

Kommentoikaapas sitä -ja mieluiten perustellen - että kumpi on parempi paikka Lahti vai Hämeenlinna?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu