Pystyisikö mieheni adoptoimaan yksin lapsen jonka myöhemmin mös minä adoptoisi...koska olen vasta 23vuotias?ja onko mahdollista jos löytäisi jonkun joka meinaa antaa lapsensa adoptoitavaksi ja haluaisi juuri antaa miehelleni lapsensa sopia itse adoptiosta yhdessä äidin kanssa jolloin ei tarvitsisi niin kauan odotella?
onnistuisiko?
2
204
Vastaukset
- todellakaan
onnistuisi.
- onnistu
ei.
Perustelut:
Lain mukaan parisuhteessa elävä ei voi yksin adoptoida, ellei ole kyse perheen sisäisestä adoptiosta. Avoliitossa oleva ei voi ollenkaan adoptoida ja avioliitossa elävän parin on molempien oltava adoptiokelpoisia.
Jos "eroaisitte" ja miehesi yrittäisi "sinkkuna"adoptoida, niin hän joutuisi läpikäymään ihan samat prosessit kuin muutkin hakijat. Vaikka teillä olisi luovuttava äiti omasta takaa. Laki velvoittaa läpikäymään adoptioneuvonnan. Tällöin sossut arvioivat tilanteen ja PÄÄTTÄVÄT saako miehesi kyseisen lapsen vai ei. Adoptiota ei voi järjestää millään keskinäisellä sopimuksella. Kotimaan adoptiossa lapset sijoitetaan pariskunnille, ei yksinhakijoille, koska sen katsotaan olevan lapsen edun mukaista. Jos luovuttava äiti vaatisi juuri miestäsi (ventovieras mies) adoptiovanhemmaksi, niin varmasti sossuilla hälytyskellot soisivat (lapsikauppa, painostus). Ainoa lieventävä asianhaara on, jos lapsi on lähisukulainen (esim. sisaren lapsi). Sossut siis valitsevat vanhemmat lapselle, vaikka kyseessä olisi biologinen sukulaisuus. Biologinen äiti saa kyllä esittää toiveen, mutta jos se on vastoin lakia tai lapsen etua, niin toivetta ei toteuteta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614428KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523291Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?552560Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492554- 1102285
- 241893
- 241681
- 301626
- 1691540
- 361275