kuvittelenko vaan vai ovatko

lisääntyneet rajusti kun näytöt ovat muuttuneet littunäytöiksi ja liitäntä DVI:ksi?

Meinaan kun takavuosina kuvaputkinäyttöjen ja VGA-liitännän aikana oli harvinaista että jollain olisi ollut ongelmia mutta nyt täällä ja aloittelijoiden palstalla on ihan vakivalitus että mitä mä teen kun laitan koneen päälle ja ruutu on vaan musta tai siinä lukee että "No signal"?
2318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Näyttöjen keski-ikä on romahtanut, kun siirryttiin LCD-näyttöihin. Putkessa oli viime metreille asti aina jotakin kuvaa, tuskin kymmenen vuoden kuluttua monikaan nykynäytöistä on enää käytössä. Noh, nyt tulee jo noita ledejä, niistä ei taas ole kestävyyskokemiksia kenelläkään.

Ei taida liitännöissä olla vikaa.

Itseasiassa luulen,"No Signal" johtuu yleensä siitä, että kun laitetaan kone käyntiin, se kestää sen aikansa, näyttö on päällä melkein samantien ja kerkeää näyttämään, että koneelta ei tule vielä signaalia :DDDD

Lisäksi nuo nykyiset näytönohjaimet ovat varsin tehokkaita, muistiakin enemmän kuin muutaman vuoden takaisessa pelikoneessa, niissä voi olla ehkä myös omia lämmitysaikojaan tai muita omituisuuksiaan.

Jepjep, Sonyn putki, Matroxin ohjain ja VGA, ikinä ei mitään vikoja, hmmm kymmeneen vuoteen....

Äänestä
  • on romahtanut.

    Tyttäreni peruskoulun atk-luokassa on vielä 25 putkinäyttöä, hän on ahkera
    luokan käyttäjä eikä muista että niissä ikinä olisi ollut ongelmia.

    Itse olin viime vuonna atk-kurssilla kurssikeskuksessa jossa luokassa oli
    12 modernia konetta lcd-näyttöineen.

    Talven aikana miltei puolet näytöistä pimeni ja jouduttiin uusimaan, oli
    kuulemma vielä takuu päällä, mutta oli siinä oma ruljanssinsa mistä äkkiä
    löytyy oppilaalle varanäyttö.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


näyttöongelmat kirjoitti:

lisääntyneet rajusti kun näytöt ovat muuttuneet littunäytöiksi ja liitäntä DVI:ksi?

Meinaan kun takavuosina kuvaputkinäyttöjen ja VGA-liitännän aikana oli harvinaista että jollain olisi ollut ongelmia mutta nyt täällä ja aloittelijoiden palstalla on ihan vakivalitus että mitä mä teen kun laitan koneen päälle ja ruutu on vaan musta tai siinä lukee että "No signal"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu