Sukelluspullot paintballissa.

mige4

Pitääkö sukelluspullon olla 300barinen vai käykö myös 200 barinen. Kun saisin halvalla leimattoman 12l/200bar sukelluspullon. Eikös niitä pulloja voi käydä täyttämässä sukelluslaitoksella? Mutta mitenkäs sitten sukelluspullosta saadaan ilma laitettua paintball merkkaimen pulloon? Tarviiko siihen jotain adapteria tms. Vai saako pullosta suoraan ilman laitettua merkkaimen hiilidioksidi säiliöön? Vai pitääkö merkkain toimia paineilmalla, jotta sitä voi täyttää sukelluspullosta?
En oikein tiedä näistä, mutta jospa te valaisitte hieman :)

Kiitos jo etukäteen.

2

3086

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peinttaaja90

      200 barinenkin sukelluspullo käy, paintballissa osa pelipulloistakin on 200 barisia, osa 300 barisia. 300 barisesta pullosta riittää vaan ilmaa pidempään, eli siitä saa useamman täytön.

      HUOM! 300 barisesta täyttöpullosta jos täyttää 200 barista pelipulloa, niin siinä ei saa tulla ylitäyttöä, eli ennen kuin täytät itse yhtään mistään, niin varmista että ymmärrät kuinka homma toimii, ettei satu mitään.

      Sukelluspulloja voi täyttää palolaitoksella (ainakin joillain paikkakunnilla) tai sukellusfirmoissa/-seuroissa, mutta voivat vaatia jonkin sortin sukeltajakorttia tai sukellusseuran jäsenyyttä.

      Nykyään on peinttiporukoissa yleistynyt sukelluspullojen täyttö omalla pienelle liikuteltavalla korkeapainekompressorilla, maksaa kuitenkin uutena useamman tuhannen, eli lähinnä peliporukoiden yhteinen ostos.

      Sukelluspullon ja pelipullon väliin tarvitset adapterin, jota peinttipiireissä "täyttöasemaksi" kutsutaan, löytyy peinttiliikeistä maksaa n. 100 euron tienoilla.

      HUOM! Sukelluspullosta paineilma pitää aina laittaa paintball paineilmapulloon, EI hiilidioksidipulloon.

      Hiilidioksidipulloille on omat täyttöpullonsa joissa paine on paljon pienempi (olikohan 70 baria), joten jos niihin onnistuu jotenkin laittamaan paineilmaa niin jokin paikka hajoaa.

      Valtaosa mekaanisista paintball-merkkaimista toimii sekä paineilmalla että hiilidioksidilla. Sähköaseista suurin osa vaatii paineilmaa toimiakseen, hiilidioksidi voi siellä rikkoa sisuskaluja.

      HUOM! Käy esim. jossain paintball-liikkeessä kyselemässä esim. tuolta http://www.paintball.fi/page.php?al=maahantuojat tai jossain paikallisessa pelissä katsomassa miten täyttövehkeet toimii, kun homman kerran näkee livenä niin se selkiää paljon paremmin kuin tekstillä yrittää selventää :).

      • Tuure_Sissos

        Itse en kyllä suosittele 200bar pulloja enkä varsinkaan leimaamatonta! Leimaamattoman pullon täyttö on myös todella hankalaa. En usko että yksikään paloasema tai kukaan itseään arvostava sukellus tai painttiliike suostuu täyttämään leimaamatonta pulloa.
        Toisaalta pullon uudelleen leimaus on vain tollaiset 30e että mikäli pullo on muuten kunnossa niin se ei kauhean suuri kustannuserä ole. Jos pullo ei ole kunnossa niin sitte kannattaa tosissaan miettiä mitä järkeä sellaista on käyttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      87
      1203
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      940
    3. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      213
      928
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      912
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      886
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      779
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      755
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      732
    9. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      35
      728
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      716
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      57
      643
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      598
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      568
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      172
      485
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      484
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      478
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      447
    18. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      23
      427
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      424
    20. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      403
    Aihe