lukekaa

..........

Olen siis aina tuntenut olevani jotenkin erilainen, en tiedä miten mutta sellainen olo mulla vain on.
Synnyin vuonna 94. Äitini ei enää pitänyt saada lapsia mutta jostain syystä vanhemmat halusivat vielä yhden lapsen, ja he toivoivat että saisivat tytön. No äiti saikin minut, ja jäin perheen nuorimmaksi.
Ollessani pieni, asuimme rivitalossa, jossa mielestäni kummitteli. Muistan aivan tarkasti nähneeni kaksi kamalaa "olentoa", joita muut eivät nähneet. Näen niistä olennoista vieläkin painajaisunia.
Kaikki naapurit ja sukulaiset nauroivat sille, että käyttäydyin todella pikkuvanhasti ikääni nähden. Olin alle kouluikäinen, mutta puhuin sivistyssanoilla ja osallistuin aina aikuisten keskusteluihin.
Kun muutimme pois kaupungista maalle omakotitaloon, alkoi enneunien näkeminen. Monet unet todellakin toteutuivat, mistä en kertonut kenellekään. Näin hieman alle kouluikäisenä kamalan unen, jossa isäni kuolee omituisissa olosuhteissa, joista en halua kertoa.
Enneunien jälkeen ilmaantui muutama uusi omituinen asia. Aloin tuntea omituista kipua, jota en voi mitenkään kuvailla. Sitä ei voi luokitella fyysiseksi eikä psyykkiseksi kivuksi. Aloin myös nähdä "välähdyksiä" paikoista joissa en ole koskaan käynyt. Niitä vain tulee mieleeni. Ne ovat ikään kuin muistikuvia jostain kaukaa paikoista, jotka olin jo unohtanut. En vain millään saa päähäni mistä ne ovat, mutta useimmat niistä ovat niin omituisia, etteivät voi mitenkään sijaita suomessa. Nämä muistot olivat unenomaisia ja kauniita, (näen niitä siis vieläkin), ja saatan uppoutua yhteen sellaiseen kesken askareiden.
Näen myös paljon unia avaimista. Pienestä asti olen ollut jonkinlainen "avainmagneetti", eli löysin niitä mitä odottamattomimmista paikoista, eivätkä ne edes käyneet mihinkään lukkoihin. Yhdessä vaiheessa minulla oli niitä kokonainen kokoelma, jolla leikin.
Vielä yksi omituinen asia, joka on pitkään vaivannut minua; Etsin jatkuvasti jotakin, enkä tiedä mitä se on. Lähden usein ulos ja menen moniin paikkoihin joissa en ole ennen käynyt. Toivon aina ennen nukahtamista että näkisin unessa edes jonkinlaisen vihjeen siitä mitä mahdan etsiä ja mistä sen löytäisin. En ole koskaan tuntunut kuuluvani koko tähän maailmaan, joka vaikuttaa mielestäni niin ankealta ja tylsältä paikalta.
Kukaan ei koskaan ymmärrä asioita, joita yritän selittää. Löydän kauniita ja aivan upeita yksityiskohtia jostain ihan tavallisista asioista, mutta muut vain nauravat minulle tai eivät jaksa kiinnittää huomiota.
Olen pienestä asti rakastanut satuja yli kaiken. Katson paljon fantasiaelokuvia ja uskon muutamiin "yliluonnollisiin" asioihin. Liikutun ja alan itkeä mnitättömän pienistä asioista, mikä huvittaa muita suuresti.
Olen todella temperamenttinen ihminen. Hermostun helposti, mutta myös sovin riidat heti. Olen aina ollut hyvä musiikissa, kirjoittamisessa ja kuvataiteessa. Pidän paljon taiteesta ja tykkään keskustella kirjoista, musiikista ja maalauksista. Koen kaikki edellämainitut erityisen upeina elämyksinä.
Erityisesti pidän klassisesta musiikista : )
Pukeutumisessa minun on aina pakko viestittää ulospäin senhetkinen mielentilani. Pukeudun usein persoonallisiin vaatteisiin, jotta erottuisin joukosta.
Koulussa puolustan usein kiusattuja. Inhoan rasismia ja epäoikeudenmukaisuutta, ja olen aina heikkojen puolella. Minua kiusataan jonkun verran koulussa ja vapaa-ajalla juuri sen takia että puolustan kiusattuja ja sanon joskus aika pahastikin takaisin jos joku ääliö sattuu haukkumaan kavereitani. Suunnittelen tällä hetkellä myös pestautumista johonkin vapaaehtoistyöhön köyhien tai sairaiden auttamiseksi.

Luin äskettäin indigolapsista ja tunnistin monta minua ja heitä yhdistävää piirrettä. Täsmään myös ulkonäöllisesti kaikkiin kuvailuihin.

Laittakaa kommenttia aiheesta :) Olisi kiva saada enemmän tietoa.

1

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi monista

      voi olla lohdullista kuulla, että osa meistä ihmisistä on vanhoja sieluja, meillä on enemmän kokemusta ja tietoa -ennestään- kuin kenties jollakulla toisella. On tärkeää että huolehdit omasta hyvinvoinnistasi ensin (nauttimalla mahdollisimman puhdasta ruokaa, lepäämällä hyvin, säilyttämällä luontoyhteyden ja kuuntelemalla itseäsi), niin pystyt parhaiten olemaan apuna myös toisille. Aina ensin tunne itsesi, siitä lähtee muu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      255
      6543
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      208
      6110
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      29
      5602
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      137
      4897
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      176
      3655
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3415
    7. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      15
      3265
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      33
      3123
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      304
      2683
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      22
      2573
    Aihe