Ikkuna yläpalkin alle

Aiemmin onnistui auki olevan ikkunan siirto yläpalkin allekin, nyt vain sivuille ja alas. Onko mitään vinkkiä tähän ?
5360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

milloin se onnistui? Olen ite käyttäny Macceja 6.x -käyttiksestä lähtien poislukien X10.0, X10.1, enkä ihan heti muista tuota?

Eikö se ole aika mahdotonta kun näitä ikkunoita liikutellaan nimenomaan ikkunan yläpalkista?

Äänestä
  • Minusta nykyinen kympin myötä tullut malli on parempi. Itse en ole koskaan kokenut tarvetta liikuttaa ikkunaa yläpalkin alle (semminkään, kun sitä voisi tunkea sinne vain muutaman millin, koska ikkunan reunoista ei saa kympissä kiinni). Sen sijaan tulee jotenkin "tukevampi" ja fyysisempi fiilis ikkunasta, kun se nimenomaan ei mene minnekään, vaan ankkuroituu selkeästi.

    Windowsia käytettäessä ikkunat tuntuvat jotenkin heppoisemmilta, ja uskon tämän olevan yksi syy siihen (joskin myös erilainen piirtorutiini saattaa vaikuttaa: Mac OS X:ssä on ymmärtääkseni kaksinkertainen puskuri, joka mahdollistaa vilkkumattoman ikkunan päivityksen sitä siirrettäessä, winin yksinkertainen säästää muistia, mutta lopputulos on huonompi)

    Jos satun oikein muistamaan, Mac OS X:n public betassa ikkunoita ei voinut raahata edes sivu- tai alasuunnassa näytön ulkopuolelle, mikä kyllä tuntui aika ahdistavalta.

    Äänestä

Kyllä taaplaaja on tismalleen oikeassa. Ysin uusimmassakin versiossa voi ikkunasta napata scrollbarin vierestä kiinni ja viedä ikkunan yläkautta pihalle. Ei vaan muuten onnistu enään. Harmi.

Äänestä
  • Vanhassa käyttiksessä tosiaan sai vietyä ikkunan mistä päin tahansa näytöltä ulos.
    Mulla toi on lähinnä näkynyt silloin kun joku peli muutti resoluutiota ja aukiolleet ikkunat joutu minne sattuu. Mutta että olisin tarkoituksella just ylös vienyt, eipä tule mieleen. Ei silloin eikä nyt.

    Äänestä

  • MacFinn kirjoitti:

    Vanhassa käyttiksessä tosiaan sai vietyä ikkunan mistä päin tahansa näytöltä ulos.
    Mulla toi on lähinnä näkynyt silloin kun joku peli muutti resoluutiota ja aukiolleet ikkunat joutu minne sattuu. Mutta että olisin tarkoituksella just ylös vienyt, eipä tule mieleen. Ei silloin eikä nyt.

    kone oli iMac G3, nyt tässä uudessa iMacissa ei enää toimi. Aika usein vaan tulee tilanne että sitä yrittää vanhaan malliin tyrkkiä tonne ylös...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


taaplaaja kirjoitti:

Aiemmin onnistui auki olevan ikkunan siirto yläpalkin allekin, nyt vain sivuille ja alas. Onko mitään vinkkiä tähän ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu