Osaako kukaan kertoa, että jos on aikaisemmin lentänyt ja nyt ansiosidonnaisella päivärahalla,kuinka käy jos pääsee toisen lentoyhtiön palvelukseen ja uusi kurssi olisi edessä. Eli saako kurssin ajalta mitään korvausta, vai katkeeko kokonaan...
Kiitos vastauksesta jos jollain tietoa!
Saako ansiosidonnaista päivärahaa kurssin aikana?
7
1193
Vastaukset 7
- Tosissasi?
Eli olisit jollain kurssilla ja saisit vielä ansiosidonnaista?
Oletko ihan tosissasi? Oletko silloin valmis ottamaan työtä tai muuta toimenpidettä vastaan heti?
Oikein, eli et, joten et myöskään saa sitä ansiosidonnaista.
Opintoetuudet voisi tulla kyseeseen, jos kurssi on pitkä ja tapahtuu Suomessa.
Mutta tuskin nekään.- toinen työtön
Kukahan tarjoaa näinä aikoina töitä alkaen HETI?? On lottovoitto päästä edes haastatteluun. Ja jos unelmatarjous kotiin tulee niin KYLLÄ, valmis töihin heti, kurssit voi aina jättää kesken.
- Työkkäri..
toinen työtön kirjoitti:
Kukahan tarjoaa näinä aikoina töitä alkaen HETI?? On lottovoitto päästä edes haastatteluun. Ja jos unelmatarjous kotiin tulee niin KYLLÄ, valmis töihin heti, kurssit voi aina jättää kesken.
Kyllä työkkäri voi "tarjota" sitä työpaikkaa tai muuta toimenpidettä "heti".
Ja ne ei kyllä yleensä ole mitään "unelmatyöpaikkoja". - "tarjoukset"
Työkkäri.. kirjoitti:
Kyllä työkkäri voi "tarjota" sitä työpaikkaa tai muuta toimenpidettä "heti".
Ja ne ei kyllä yleensä ole mitään "unelmatyöpaikkoja".Jolloin voi sanoa työkkärille "kiitos mutta ei kiitos" jos on kerran juuri työllistymässä omatoimisesti.
En ole muuten kuullut kenenkään saaneen työkkäriltä työpaikkaa "heti", reagoida täytynee useimmiten "heti" mutta prosessithan vievät aina oman aikansa.
- kyl ansiosidonnaista
Näkisin, että ethän sinä vielä kurssilla ole kenenkään palveluksessa,,, eiks ni?
Eli harrastat mielen pirteydeksi ja virkeydeksi alasi tietojen päivittämistä.
(eli älä huutele kursilla olosta - eihän se edes vielä takaa työpaikkaa. Eli rauhassa ja varman päälle.)
tai toinen vaihtoehto, jos mikäli jo 10v. työkokemusta takana, on tämä:
http://mol.fi/mol/fi/05_tyovoimatoimisto/06_uutiset/2009-08-05-01/index.jsp
Eli saat ansiosidonnaista 8eur ruoka-/matkakulukorvausta per päivä :)- course
Samalla kertaa ei voi olla kokopäiväinen "opiskelija" tai kurssilainen ja saada työttömyyskorvausta, saati ansiosidonnaista. Itse asian koenut, vaikka kurssin käyminen oli tietty edellytys työpaikan saamiseen.
- samma sak
course kirjoitti:
Samalla kertaa ei voi olla kokopäiväinen "opiskelija" tai kurssilainen ja saada työttömyyskorvausta, saati ansiosidonnaista. Itse asian koenut, vaikka kurssin käyminen oli tietty edellytys työpaikan saamiseen.
Ei voikaan, silloin sen nimi vain on koulutuspäiväraha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2532105
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601224- 211161
- 41776
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125716Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤233695Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa214648- 51495
- 38458
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42442