Voisiko kukaan kertoa vaustauksen, jos omia kokemuksia löytyy? Mihin maihin turkkilainen voisi matkustaa ilman viisumia/ kutsukirjettä? Haluaisin matkustaa turkkilaisen ystäväni kanssa jonnekin yhteiselle lomalle, muttei Suomeen taikka Turkkiin. Minä asun siis Suomessa ja hän Turkissa. Onko meillä mahdollisuutta?
Turkkilaisen kanssa ulkomaille
13
1544
Vastaukset
- baybaybaby
mutta ei onnistu mihinkään maahan.
- -visuma-
ilman viisumia turkkilaisesi ei pääse mihinkään maahan.
- munstara
Lienee sitten ainoa keino itse matkustaa jälleen Turkkiin. Saavatko he sitten mihin maihin helpommin viisumin kuin Suomeen, koska lukiessani näitä palstoja on Suomeen pääsy ainakin oletettavasti kovin vaikeaa. Voisiko joku ystävällisesti vielä neuvoa mitä kaikkea kutsukirjeessä tulisi mainita, mitä tietoja siihen pitää kirjoittaa? Mitä käytännössä tarkoittaa että kutsuja vastaa kutsuttavasta ja hänen kuluistaan? Onko kenellekkään tullut hankaluuksia tälläisen kutsutun vieraan kanssa, millaisia?
- pitkä lista
- munstara
Eipä oikein vielä auennut. Lisää vinkkejä kaivataan ja kokemuksia, kuinka olette toimineet kutsujen kanssa? Kauanko luvan saamiseen menee ja mitkä ovat olleet kielteisen päätöksen syitä?
- 111
munstara kirjoitti:
Eipä oikein vielä auennut. Lisää vinkkejä kaivataan ja kokemuksia, kuinka olette toimineet kutsujen kanssa? Kauanko luvan saamiseen menee ja mitkä ovat olleet kielteisen päätöksen syitä?
Turkkilaisen on vaikea päästä mihinkään ilman viisumia mutta muistaakseni Egyptiin voivat päästä. Turkin lähetystöstä kannattaa varmaan kysyä virallista tietoa. Maistraatista antavat kutsukirjeen pohjan mutta turkkilaisen on vaikea saada viisumia Suomeen edes kutsuttuna. Syitä kielteiseen päätökseen voivat olla esim. seuraavat syyt
ei käynyt armeijaa, ei riittävästi varoja, ei vakuutusta, epäillään että henkilö jää maahan yms. kielteisen päätöksen syytä ei tarvitse ilmoittaa. Tiedän monia jotka ovat hakeneet viisumia suomeen vain tullakseen käymään ystävien luona mutta lupaa ei ole tullut vaikka on ollut kutsujat ja tarvittava varallisuus elämiseen. Hyvällä tuurilla voi onnistua:) - siinä voi olla
111 kirjoitti:
Turkkilaisen on vaikea päästä mihinkään ilman viisumia mutta muistaakseni Egyptiin voivat päästä. Turkin lähetystöstä kannattaa varmaan kysyä virallista tietoa. Maistraatista antavat kutsukirjeen pohjan mutta turkkilaisen on vaikea saada viisumia Suomeen edes kutsuttuna. Syitä kielteiseen päätökseen voivat olla esim. seuraavat syyt
ei käynyt armeijaa, ei riittävästi varoja, ei vakuutusta, epäillään että henkilö jää maahan yms. kielteisen päätöksen syytä ei tarvitse ilmoittaa. Tiedän monia jotka ovat hakeneet viisumia suomeen vain tullakseen käymään ystävien luona mutta lupaa ei ole tullut vaikka on ollut kutsujat ja tarvittava varallisuus elämiseen. Hyvällä tuurilla voi onnistua:)että tuon kaltaisen vanhan sivistysvaltion kansalaiset eivät voi oikein matkustaa minnekään ilman viisumia?
Montakohan järjestettyä avioliittoa Suomessakin on... - alanya fani
munstara kirjoitti:
Eipä oikein vielä auennut. Lisää vinkkejä kaivataan ja kokemuksia, kuinka olette toimineet kutsujen kanssa? Kauanko luvan saamiseen menee ja mitkä ovat olleet kielteisen päätöksen syitä?
Sä voit tulostaa netistä valmiin kutsukirjeen muistaakseni suomen suurlähetystön sivuilta,Siellä on myös neuvoja.
- armut
Egypti ja Brasilia ovat sellaisia maita ainakin mihin pääsevät ilman viisumia. :)
- Rollon tollo
Brasiliaan ei kyseisellä karvaranteella ole varaa. Eikä hän osaisi raukka siellä edes käyttäytyä. Case closed.
- Turkkilainen ystävä myöskin
Juu siltä tuo vaikuttaisi ettei ilman viisumia minnekkään lähdetä :/
Mutta toki jos on vaikkapa jo johonkin Schengen maahan viisumi niin muihinkin saa lähteä käymään. Kaiketi. Siis myös tänne Suomeen.
Itsellänikin on samaiset selvitykset menossa kun olisi tosiaan mukava muitakin paikkoja nähdä kuin Turkki jos siellä on ihminen, jonka kanssa tahtoo aikaansa viettää enemmänkin. Mutta eiköhän nämä tästä ajan kanssa selvine.- munstara
kertoile mikäli saat asian tiimoilta jotakin uutta tietoosi. Toivottavasti päästään yhdessä matkaan ystäviemme kanssa. Hyvää syksyn aikaa!
- hjkhjkhj
Thaimaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1565570
- 1135367
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465012Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa302953Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252497- 512327
- 432154
- 231838
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na141574Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta101536