Olemme kahdesta (nuoresta) aikuisesta koostuva pariskunta, ja harkitsemme ensimmäisen yhteisen koiran hankintaa. Molemmilla on koirien kanssa olemisesta kokemusta, toisella enemmän, toisella vähemmän.
Asumme tilavahkossa (60 m2) kerrostaloasunnossa, ja koira tulisi päivittäin viettämään aikaa siellä yksinään normaalin pituisten työpäivien puitteissa.
Yksi harkintaan päässeistä roduista on irlanninterrieri. Rotumääritelmät on luettu ja googlea käytetty, mutta kuulisimme mielellämme myös käytännön kokemuksia rodun puolesta ja vastaan.
Entä miten helppoa tai vaikeaa tämä rotu on kouluttaa pysymään halutulla alueella? (ts. karkaileeko herkästi jos pitää esim. mökillä vapaana)
Irlanninterrieristä kokemuksia?
piu2
1
378
Vastaukset 1
- ...
joo, ei tod sulle, ei sovi kerrostaloo, ei voi pitää vappaana!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3451276- 54763
2 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk55738- 38725
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä152633Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa59616- 45614
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma26591- 56586
- 43550