Luopuessasi kaikesta, sinä saat kaiken

Vehola

Yksi Jumalan ihmeellinen paradoksi sekin.

Mark. 10:19 Käskyt sinä tiedät: 'Älä tapa', 'Älä tee huorin', 'Älä varasta', 'Älä sano väärää todistusta', 'Älä toiselta anasta', 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi.'"
Mark. 10:20 Mutta hän sanoi hänelle:

"Opettaja, niitä kaikkia minä olen noudattanut nuoruudestani asti."

Mark. 10:21 Niin Jeesus katsoi häneen ja rakasti häntä ja sanoi hänelle: ...

... "Yksi sinulta puuttuu: mene, myy kaikki, mitä sinulla on, ja anna köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaassa;
ja tule ja seuraa minua."

Ap. t. 13:9 Niin Saulus,
myös Paavaliksi kutsuttu,
täynnä Pyhää Henkeä loi katseensa häneen
Ap. t. 13:10 ja sanoi:

"Voi sinua, joka olet kaikkea vilppiä ja kavaluutta täynnä,
sinä perkeleen sikiö,
kaiken vanhurskauden vihollinen,
etkö lakkaa vääristelemästä Herran suoria teitä?

Ap. t. 13:11 Ja nyt, katso, Herran käsi on sinun päälläsi, ja sinä tulet sokeaksi etkä aurinkoa näe säädettyyn aikaan asti."

Ja heti lankesi hänen päällensä synkeys ja pimeys, ja hän kävi ympäri ja etsi taluttajaa.

Ap. t. 13:12 Kun nyt käskynhaltija näki, mitä oli tapahtunut, niin hän uskoi, ihmetellen Herran oppia.

4

140

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vehola

      Ap. t. 13:4-8

      Niin he Pyhän Hengen lähettäminä menivät Seleukiaan ja purjehtivat sieltä Kyproon.
      Ja tultuaan Salamiiseen he julistivat Jumalan sanaa juutalaisten synagoogissa, ja heillä oli mukanaan myös Johannes, palvelijana.

      Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus.
      Hän oleskeli käskynhaltijan, Sergius Pauluksen, luona, joka oli ymmärtäväinen mies. Tämä kutsui luoksensa Barnabaan ja Sauluksen ja halusi kuulla Jumalan sanaa.

      Mutta Elymas, noita - sillä niin tulkitaan hänen nimensä - vastusti heitä, koettaen kääntää käskynhaltijaa pois uskosta.

      Täällä usein hyökätään rajusti sellaista uskovaa kohtaan, joka käyttää suorasukaista kieltä ateille kirjoittaessaan. On bannattukin henkilöitä tästä syystä.
      ------
      Nyt kun luette Raamatusta mitä Veljemme Paavali sanoi noita Barjeesukselle, joka yritti vietellä toista pois uskosta, ymmärrätte toivon mukaan kuinka väärässä tällaiset kultivoitus kirjouskieltä käyttävät "siveyden" vahdit ovat.

      Vihollinen ei ole mikään leikkikalu, hänen orjalleen jonka toiminnan tarkoitus on vietellä ihmisiä pois uskosta Kristukseen, ei puhuta kauniisti. Ei Raamatussa eikä täällä.

      Hänelle kerrotaan asia sellaisena kun se on:

      "Voi sinua, joka olet kaikkea vilppiä ja kavaluutta täynnä,
      sinä perkeleen sikiö,
      kaiken vanhurskauden vihollinen,
      etkö lakkaa vääristelemästä Herran suoria teitä?"

      Kerrotaanko tämä näin suoraan sen tähden, että hänet haluttaisiin tyntää pois ja kauemmaksi?

      Ei, vaan sen tähden, että jos olisi mahdollista että hänelle kirkastusi missä työssä hän tällä hetkellä vielä sokeudessaan toimii.

      • Tekikö Elymas parannuksen tämän puhuttelun kuultuaan?

        Osa raamatusta on kirjoitettu esimerkiksi ja osa karttamiseksi. Kumpaa kategoriaa on sellainen puhe, mikä oli hedelmä?


      • A. Original
        vihne kirjoitti:

        Tekikö Elymas parannuksen tämän puhuttelun kuultuaan?

        Osa raamatusta on kirjoitettu esimerkiksi ja osa karttamiseksi. Kumpaa kategoriaa on sellainen puhe, mikä oli hedelmä?

        Eivät ole tulleet tänne sanaa kuulemaan voidakseen tehdä parannuksen, vaan viettelemään heikkoja pois Kristuksesta.


    • ihmetellyt

      miten voimallisesti Jumala on Jeesusta,OMAA POIKAANSA(ei kuulu samaan sarjaan)myös opetuslapsia käsitellyt!Miksi ei nykyaikana tapahdu mitään niin suurta vai olemmeko tulleet kovakorvaisiksi tai välinpitämättömiksi!?Meillä on vielä kaikki niin hyvin ,ei meitä tapeta,ei kiduteta,ei laiteta ristille eikä päätä kuninkaan eteen?Miksi?Ei ainakaan Suomessa!Entä monissa maissa,eikö se kuulu meille ollenkaan?Tässä vastaus:Jumala on MAAILMAA niin paljon rakastanut jne!Mietitään sitä yhdessä,ihmetellen peppiina

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      176
      1370
    2. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      88
      1214
    3. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1110
    4. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      68
      952
    5. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      59
      721
    6. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      55
      590
    7. Mikä kaivatussasi

      on niin erityistä?
      Ikävä
      32
      568
    8. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      80
      526
    9. Miten J sitten tehdään se?

      Varaanko kumin?
      Ikävä
      45
      497
    10. No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä

      Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.
      Ikävä
      29
      494
    Aihe