Hei
Mietin mitenkä saisin kunnostettua helpoiten vanhan mäntyisen lipaston. Olen lukenut tuosta Osmo Colorista ja sitä kiinnoistaisi kokeilla. Mutta pitääkö lipasto ensin hioa, lipastossa on paljon kolhuja ja kulumia. Lipasto on varmaankin ollut lakattu, pitääkö lakka saada kokonaan pois? Haluasin jäljestä vaaleamman, niin että puunjälki kuitenkin näkyy. Lipastoa en raaskisi poiskaan vielä laittaa, muutenkun on hyvää tekoa, elämisen jäljet vaan näkyvät:)
Ensikertalainen näissä hommissa, joten antakaa vinkkejä, mahdollisimman helppoja sellaisia,
Kiitos
ykstäti
Osmo Color ja mäntylipasto
3
1432
Vastaukset
- ei väliä...
...sinänsä. Se on ihan makua asia. Mutta kaikki vanha lakka tulisi saada pois. Aivan kaikki.
Lakka pitää ottaa pois muuten vaha ei tartu. Helpointa on käyttää sikliä ja lopuksi hiekkapaprua. Kolhut ja kulumat on ihan makuasioita, itse tykkään, että vanhassa saa ja kuuluu ikä näkyä. Mutta halutessa voit puukittiä käyttää ennen vahausta. Ota huomioon että kitti voi näkyä erivärisenä vahattuna kuin muu puu.
- Osmosta
Osmo tarttuu vanhan lakan päälle. Hiekkapaperilla kannattaa pintaa ensin vähän karhentaa. Lopputulos on kuitenkin siistimpi jos poistat vanhan lakan kokonaan. Liberonin Stripper on hyvä lakan poistaja.
Jos vaalealla tässä tarkoitat kuultovalkoista, muista että männynoksat pihkaavat valkoisen värin läpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986178KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071808- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068