Salomon

Suomen Elvis!

Kotimaisista Elvisklooneista lienee tuntemattomin Salomon,eli Timo Silvennoinen.Salomon voitti Syksyn Sävelen kappaleella Unisatu vuonna 1974.Myöhemmin samalla vuosikymmenellä julkaistiin Salomonin Elvis tribuutti LP,joka oli arvostelumenestys,mutta jäi punk aallon alle.Seurasin muusikkona Salomonia melko läheltä 60-luvun lopulla.Lainailimme puolin ja toisin vahvistimia,ja jäin joskus Pitäjänmäen Logen-kämppään kuuntelemaan.Elvis ja Cliff R.tulkinnat olivat parasta mitä silloin saattoi näissä ympyröissä kuulla.Kundi oli myös luonteva lavalla,heitti sivuhommana Kappakeskuksen mannekiinikeikkaa.Ääniaines oli aivan helvaten http://www.youtube.com/watch?v=-wWIgXFQT_4hyvä.

4

1864

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epre

      Minulla sattuu olemaan myös salomonin cd jossa on myös muutamia elvis tulkintoja,saattaisi olla kiinnostava kuunnella kokonainen elvis tribuutti levykin.
      Mielestäni kaveri on todella hyvä tulkinnoissaan ja hakkaa varmaan useat elvis tulkitsijat.
      Olipa aikoinani Pekka Loukialan elvis tribuutti lp myös,ja kyllähän silläkin miehellä ääntä oli,mutta salomon onnistui paremmin sovituksineen orkesterinsa kanssa.

      Jos minä olisin salomon ja ääni vielä pelaisi tahtoisin kyllä tehtailla yhden elvis tribuutti cd:n joissa hieman muokkaisin sovituksia tämän päivän mukaiseksi.
      Yleisesti ottaen suomalaiset elvis tribuutit(mm.pekka loukiala) sortuivat liian halvalla tehtyihin taustoihin,koska ei pelkkä trio hammond säestys takaa hyvää lopputulota levylle.
      Mutta en ole salomon,enkä omaa hänen ääntään ,siispä tyydyn kuuntelemaan itse Presleytä levyiltäni.

      Jorma Kääriäinen on tasokas elvis tulkitsija ,samoin Tapani Kansa mutta kyllä Salomon silti oli paras.

      • kattava cd

        Salomonin (1949-1997) uran varrelta (tieto YLE -arkisto). Mukana kuva/juttupaketti suomielviksestä .


    • MusicIsForever

      Kiitos näistä muisteloista Suomen Elvis! Todella mielenkiintoista. Suosittelen tosiaan tutustumaan Tribute to Elvis-leyyyn, jos sen jostain löytää. Harmittavan vähälle huomiolle jäänyt levy. Harmillista, että Salomon usein tunnetaan vain siitä yhdestä hitistään, eli Unisatu.
      https://www.youtube.com/watch?v=TskgHtu0TJU

    • Anonyymi

      MUISTELEN MYÖS ETTÄ JUHAMATTIKIN OLISI LEVYTTÄNYT ELVISTÄ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      284
      4472
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      125
      2471
    3. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      325
      2453
    4. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      155
      2351
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      192
      2198
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      483
      1213
    7. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      384
      1128
    8. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      11
      1040
    9. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      38
      933
    10. Oletko koskaan miettinyt

      kun sua ei kukaan puolusta missään tilanteessa? Eikö ole omituista?
      Viha
      92
      898
    Aihe