Kotimaisista Elvisklooneista lienee tuntemattomin Salomon,eli Timo Silvennoinen.Salomon voitti Syksyn Sävelen kappaleella Unisatu vuonna 1974.Myöhemmin samalla vuosikymmenellä julkaistiin Salomonin Elvis tribuutti LP,joka oli arvostelumenestys,mutta jäi punk aallon alle.Seurasin muusikkona Salomonia melko läheltä 60-luvun lopulla.Lainailimme puolin ja toisin vahvistimia,ja jäin joskus Pitäjänmäen Logen-kämppään kuuntelemaan.Elvis ja Cliff R.tulkinnat olivat parasta mitä silloin saattoi näissä ympyröissä kuulla.Kundi oli myös luonteva lavalla,heitti sivuhommana Kappakeskuksen mannekiinikeikkaa.Ääniaines oli aivan helvaten http://www.youtube.com/watch?v=-wWIgXFQT_4hyvä.
Salomon
4
1839
Vastaukset
- epre
Minulla sattuu olemaan myös salomonin cd jossa on myös muutamia elvis tulkintoja,saattaisi olla kiinnostava kuunnella kokonainen elvis tribuutti levykin.
Mielestäni kaveri on todella hyvä tulkinnoissaan ja hakkaa varmaan useat elvis tulkitsijat.
Olipa aikoinani Pekka Loukialan elvis tribuutti lp myös,ja kyllähän silläkin miehellä ääntä oli,mutta salomon onnistui paremmin sovituksineen orkesterinsa kanssa.
Jos minä olisin salomon ja ääni vielä pelaisi tahtoisin kyllä tehtailla yhden elvis tribuutti cd:n joissa hieman muokkaisin sovituksia tämän päivän mukaiseksi.
Yleisesti ottaen suomalaiset elvis tribuutit(mm.pekka loukiala) sortuivat liian halvalla tehtyihin taustoihin,koska ei pelkkä trio hammond säestys takaa hyvää lopputulota levylle.
Mutta en ole salomon,enkä omaa hänen ääntään ,siispä tyydyn kuuntelemaan itse Presleytä levyiltäni.
Jorma Kääriäinen on tasokas elvis tulkitsija ,samoin Tapani Kansa mutta kyllä Salomon silti oli paras.- kattava cd
Salomonin (1949-1997) uran varrelta (tieto YLE -arkisto). Mukana kuva/juttupaketti suomielviksestä .
- MusicIsForever
Kiitos näistä muisteloista Suomen Elvis! Todella mielenkiintoista. Suosittelen tosiaan tutustumaan Tribute to Elvis-leyyyn, jos sen jostain löytää. Harmittavan vähälle huomiolle jäänyt levy. Harmillista, että Salomon usein tunnetaan vain siitä yhdestä hitistään, eli Unisatu.
https://www.youtube.com/watch?v=TskgHtu0TJU - Anonyymi
MUISTELEN MYÖS ETTÄ JUHAMATTIKIN OLISI LEVYTTÄNYT ELVISTÄ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3611654Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san324599Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2462792Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1382529- 961517
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo8995- 82790
40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.201761- 10688
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv59673