Kotimaisista Elvisklooneista lienee tuntemattomin Salomon,eli Timo Silvennoinen.Salomon voitti Syksyn Sävelen kappaleella Unisatu vuonna 1974.Myöhemmin samalla vuosikymmenellä julkaistiin Salomonin Elvis tribuutti LP,joka oli arvostelumenestys,mutta jäi punk aallon alle.Seurasin muusikkona Salomonia melko läheltä 60-luvun lopulla.Lainailimme puolin ja toisin vahvistimia,ja jäin joskus Pitäjänmäen Logen-kämppään kuuntelemaan.Elvis ja Cliff R.tulkinnat olivat parasta mitä silloin saattoi näissä ympyröissä kuulla.Kundi oli myös luonteva lavalla,heitti sivuhommana Kappakeskuksen mannekiinikeikkaa.Ääniaines oli aivan helvaten http://www.youtube.com/watch?v=-wWIgXFQT_4hyvä.
Salomon
4
1845
Vastaukset
- epre
Minulla sattuu olemaan myös salomonin cd jossa on myös muutamia elvis tulkintoja,saattaisi olla kiinnostava kuunnella kokonainen elvis tribuutti levykin.
Mielestäni kaveri on todella hyvä tulkinnoissaan ja hakkaa varmaan useat elvis tulkitsijat.
Olipa aikoinani Pekka Loukialan elvis tribuutti lp myös,ja kyllähän silläkin miehellä ääntä oli,mutta salomon onnistui paremmin sovituksineen orkesterinsa kanssa.
Jos minä olisin salomon ja ääni vielä pelaisi tahtoisin kyllä tehtailla yhden elvis tribuutti cd:n joissa hieman muokkaisin sovituksia tämän päivän mukaiseksi.
Yleisesti ottaen suomalaiset elvis tribuutit(mm.pekka loukiala) sortuivat liian halvalla tehtyihin taustoihin,koska ei pelkkä trio hammond säestys takaa hyvää lopputulota levylle.
Mutta en ole salomon,enkä omaa hänen ääntään ,siispä tyydyn kuuntelemaan itse Presleytä levyiltäni.
Jorma Kääriäinen on tasokas elvis tulkitsija ,samoin Tapani Kansa mutta kyllä Salomon silti oli paras.- kattava cd
Salomonin (1949-1997) uran varrelta (tieto YLE -arkisto). Mukana kuva/juttupaketti suomielviksestä .
- MusicIsForever
Kiitos näistä muisteloista Suomen Elvis! Todella mielenkiintoista. Suosittelen tosiaan tutustumaan Tribute to Elvis-leyyyn, jos sen jostain löytää. Harmittavan vähälle huomiolle jäänyt levy. Harmillista, että Salomon usein tunnetaan vain siitä yhdestä hitistään, eli Unisatu.
https://www.youtube.com/watch?v=TskgHtu0TJU - Anonyymi
MUISTELEN MYÖS ETTÄ JUHAMATTIKIN OLISI LEVYTTÄNYT ELVISTÄ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat331411Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691125- 104984
41000 kavallettu rahaa
uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.43983- 68805
Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö56779- 42766
Fantasioista
Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai117765- 29675
Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.55615