Siis tässä koneessani on win xp ja ubuntu molemmat asennettuna,vintoosa aukiaa automaattisesti mikäli ei valitse tarkoituksella ubuntua....Käytin ubuntua viimeksi monta kuukautta sitten,kysyi käyttäjätunnusta ja salasanaa,niitä en ole asettanut,ubuntuun pääsi klikkaamalla enteriä....Nyt olisin taas tarvinnut kirjautua ubuntuun,taas kysyy käyttäjätunnusta ja salasanaa,niitä en ole edelleenkään asettanut mutta enään ei pääse kirjautumaan enteriä kilikkamallakaan,kysyy vaan uudelleen ja uudelleen käyttäjätunnusta ja salasanaa....mikähän tuohon auttaisi vai auttaako mikään????
Ubuntu kysyy...
...salasanaa???
4205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
..niin minulla on samankaltainen ongelma. En tiedä vastausta. Asensin ubuntu 8.04-version ja avattaessa se kysyy niin ikään salasanaa, eikä sille kelpaa mikään. Kts. kysymys "Mikä password".
Linuxjakeluihin kirjaudutaan aina käyttäjätunnuksella ja salasanalla. Käyttäjätunnuksia voi olla useita, niillä voi olla omat asetukset ja oikeudet. Tämä on merkittävä seikka linuxjakeluiden turvallisuutta.
Aika outoa tuo enterillä sisään meno jos et ole asetuksista valinnut "Kirjaudu sisään automaattisesti", ja silloinkin Ubuntu aukeaa mitään kyselemättä. Asennusvaiheessa sinun on taatusti tullut luoda käyttäjätunnus ja salasana, asennus ei muuten etene! Joten olet ne vain unohtanut.
...olit oikeassa olin vaan unohtanut tunnuksen ja salasanan,ongelma ratkesi....
boottivalikossa, siirrä valitsin ubuntun kohdalle, paina e, lisää boot entryn perään välilyönnillä erotettuna single ja paina enter. Konettimen pitäisi käynnistyä konsoliin ilman graafisia kikkareita. Kirjoita passwd käyttäjätunnus, ja anna uusi salasana.